Czwartek, 18.01.2018

fbinstalktwyt

Adam Bała

Adam Bała

Redaktor

Artykuły Użytkownika

Spółka Carillion będąca drugą największą firmą budowlaną Wielkiej Brytanii oświadczyła, że ma 1,5 miliarda funtów niespłaconych pożyczek. W niedzielę zarząd spółki spotkał się z przedstawicielami brytyjskiego rządu rozmowy, by przedyskutować możliwość otrzymania ostatniej szansy na pozyskanie finansowania biznesplanu. Jak informują brytyjskie media, rozmowy okazały się bezskuteczne. Carillion zatrudnia blisko 20 tysięcy pracowników w Wielkiej Brytanii, wśród których znajduje się wielu Polaków. Firma jest poważnym partnerem brytyjskiego rządu, dla którego realizuje ponad 400 kontraktów w różnych sektorach. Specjaliści uważają, że upadek Carillionu porównywany jest z klęską amerykańskiego giganta finansowego Lehman Brothers, od której zaczął się ogólnoświatowy kryzys finansowy.
W środę Koleje Mazowieckie podpisały umowę ramową na dostawę 71 pociągów od Stadler Polska. Kontrakt wart jest za 2,2 mld zł. Dostawa pierwszych nowych składów nastąpić ma w ciągu roku od podpisania umowy realizacyjnej. - Przed nami do podpisania sześć umów realizacyjnych i konkretne dostawy będą odbywały się najprawdopodobniej od przełomu roku 2018/2019 do roku 2022. Pierwsze pociągi, w stosunku do których będzie podpisana umowa realizacyjna, mają obsługiwać linię do Działdowa. To ma być umowa na sześć pięcioczłonowych pociągów - Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich w rozmowie z PAP. Spółka będzie zabiegać o dofinansowanie 50 proc. wartości kontraktów unijnymi środkami z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 61 z 71 nowych pociągów stanowić mają składy pięcioczłonowe - będą one obsługiwać Warszawę i 39 ościennych gmin. 10 składów dwuczłonowych ruszy do Radomia.
Aż 17 mld zł trafiło do ZUS z tytułu składek przekazywanych przez przedsiębiorców na indywidualny rachunek. Jak informuje PAP, jest to o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2017 r. - Z satysfakcją odnotowujemy to, że nasz wielki projekt porządkowania tej strony filaru ubezpieczeń społecznych, jeżeli chodzi o wpływy, realizuje się - mówiła Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 r. nie trzeba już przelewać składek na trzy lub cztery różne rachunki. Od początku roku każdy przedsiębiorca posiada indywidualny numer rachunku składkowego, na który wpłacać należy składki. Zlikwidowano zatem podział na poszczególne fundusze. Ponadto przelewów nie trzeba dodatkowo opisywać, używając m.in. identyfikatora płatnika (np. NIP). Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska szacuje, że wpływy NFZ, FUS, Funduszu Pracy, Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą wzrastać. Jej zdaniem, jeżeli chodzi o ZUS, będą to...
Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę suplementów diety. W co piątym wykryto nieprawidłowości. Sprawdzono m.in. oznakowanie produktów oraz zgodność reklam z treścią zawartą w ulotkach i faktycznym działaniem środków. Inspekcja Handlowa zainteresowała się 443 partiami suplementów diety, których łączna wartość przekraczała 60 tys. zł. Wątpliwość wzbudziło 89 z nich (20 proc.). Kontrolerzy zwrócili uwagę na m.in. niejasne informacje na opakowaniach, brak wykazu składników, brak niezbędnych ostrzeżeń, brak nazwy producenta oraz informacji o warunkach przechowywania. Badania laboratoryjne pozwoliły zakwestionować aż 9 produktów (11,4 proc.). Znaleziono w nich nieadekwatne składniki oraz ilości witamin, minerałów, soli i kwasów niezgodne z informacjami podanymi na etykietach. Znaleziono również 9 partii przeterminowanych produktów. Zapadło 6 decyzji o karach finansowych i wysłano 54 zawiadomień do organów nadzoru sanitarnego.
Tylko 60 proc. Polaków w 2016 roku wysłało lub odebrało wiadomość e-mail i czytało wiadomości za pośrednictwem internetu - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Natomiast 58 proc. poszukiwało w ten sposób konkretnych produktów lub usług. Jak podkreśla gazeta, na tle Unii Europejskiej jesteśmy w tej dziedzinie pod koniec trzeciej dziesiątki. Na podium zjadają się państwa skandynawskie, Holandia oraz Luksemburg. Specjaliści podkreślają, że głównymi użytkownikami sieci są u nas ludzie młodzi, którzy nie przekroczyli jeszcze 30. roku życia. W kolejnych latach przepaść ta znacznie się powiększa. Tylko 18 proc. polskich 65 latków korzysta z elektronicznej skrzynki pocztowej. A jednak ostatnie 10 latach to znaczący skok, jeśli chodzi o zaufanie do internetu wśród Polaków. Z e-maila korzysta w tej chwili dwa razy więcej osób niż przed dekadą. Z kolei trzy razy więcej Polaków zainteresowało się w tym czasie bankowością internetową.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Eurostat, wzrost cen liczonych według HICP w grudniu w ujęciu rocznym wyniósł w Polsce 1,7 proc. wobec listopadowych 2,0 proc. W ujęciu miesięcznym ceny skoczyły o 0,2 proc. Wskaźnik CPI, który liczony jest przez GIS, w ostatnim miesiącu roku osiągnął 2,1 proc. rdr, a mdm 0,2 proc. HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, który obliczany jest na podstawie ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Stanowi on podstawę do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP obliczono, biorąc pod uwagę wydatki budżetów gospodarstw domowych i rachunki narodowych. CPI obliczono na podstawie samych wydatków budżetów domowych.
Minister Elżbieta Rafalska twierdzi, że mówienie o rozszerzeniu programu Rodzina 500 plus jest przedwczesne. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej powiedziała, że ministerstwo nie prowadzi na razie takich prac. Słowa Rafalskiej były odpowiedzią na poniedziałkowe zapewnienia wicepremier Beaty Szydło o poszerzeniu programu w 2019 roku. Szydło podczas spotkania z mieszkańcami Leszna (Wielkopolskie) rozmawiała m.in. na temat polityki prorodzinnej państwa. - Rozmawiałam z panią premier, która mówiła, że powiedziała to w trybie przypuszczającym, że nie wykluczone są zmiany w programie 500 plus, że nie było to rozstrzygające, i że nie przesądzała, że tego rodzaju zmiana zostanie wprowadzona - tłumaczy szefowa resortu rodziny. Szef gabinetu premiera Marek Suski stwierdził, że poszerzenie 500 plus to indywidualny pomysł wicepremier Beaty Szydło, a premier Mateusz Morawiecki dowiedział się o nim z mediów .
Ponad 67 tysięcy złotych - za taką sumę wylicytowany został polonez Filipa Chajzera na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Nie ma takiego drugiego poloneza na świecie - zapewnia dziennikarz TVN. - Przejechałem nim jakieś 5-6 tysięcy kilometrów, czyli tyle, ile wynosi trasa z Warszawy na Sycylię i z powrotem. Filip Chajzer powiedział w programie „Wstajesz i wiesz” na antenie TVN, że to nie pierwsza charytatywna akcja, w której brał udział jego niesamowity samochód. Pojazd wcześniej startował w Złombolu [popularny rajd starych aut - przyp. red.], w ramach którego udało mu się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych od sponsorów dla dzieci ze śląskich domów dziecka. Kolejna była aukcja na Allegro, w której wylicytować można było przejażdżkę Polonezem. W ubiegłym roku dziennikarz zebrał w ten sposób ok. 17 tysięcy złotych, a roku bieżącym 12 tysięcy złotych. W przyszłym roku Filip Chajzer zamierza wystawić na WOŚP-ową licytację kolejnego klasyka. Będzie to odrestaurowany Fiat...
W dni smogowe również mieszkańcy Metropolii Śląsko - Zagłębiowskiej będą mogli skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. W tym tygodniu sformalizowane zostało porozumienie, dzięki któremu w dniu o szczególnym natężeniu smogu, kierowcy zupełnie nieodpłatnie będą mogli przesiąść się do autobusów, tramwajów oraz pociągów. Pod dokumentem podpis złożyli przedstawiciele zarządu Metropolii Śląsko - Zagłębiowskiej, KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry oraz Kolei Śląskich. Darmowa komunikacja miejska na terenie metropolii dotyczyć będzie właścicieli samochodów. W drogę będą oni mogli zabrać ze sobą jedną osobą towarzyszącą. Jedyny warunek to pozostawienie samochodu na parkingu lub w garażu. Należy również pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że choć w 2018 roku jaja stanieją, będzie to trudny czas dla producentów. Jako przyczyny takiej sytuacji KIPDiP podaje m.in. zagrożenie chorobami zakaźnymi oraz zagraniczną konkurencję. Wygląda na to, że przyszły rok będzie bardzo trudny dla producentów jaj. Dramatyczny w skutkach może się okazać brak odszkodowań za zlikwidowanie stada w przypadku zarażenia ptaków salmonellą. Sądzimy, że tak istotne zwiększenie ryzyka dla branży doprowadzi do dużej niestabilności rynku, której efektem może być istotna zmienność poziomów produkcji oraz niepewność cenowa - czytamy w komunikacie poznańskiej KIPDiP.
Rakieta ILR -33 "Bursztyn" to pierwszy tego typu projekt od 50 lat. Dzieło inżynierów z Instytutu Lotnictwa w Warszawie wzniesie się na wysokość ok. 15 km z prędkością 1,2 km/s. Bursztyn zastąpić ma 60-letnie rakiety meteorologiczne METEOR. Urządzenie jest już po testach na poligonie w Drawsku. Jego twórcy twierdzą, że polska rakieta dysponuje ogromnym potencjałem komercyjnym, bowiem rośnie zapotrzebowanie na wynoszenie niewielkich satelitów w celach nie tylko naukowych, ale również militarnych. "Bursztyn" jest pierwszą rakietą na świecie, która w roli utleniacza wykorzystuje nadtlenek wodoru o stężeniu przekraczającym 98 proc.
Projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej zakłada, że do obowiązków premiera należeć będzie również nadzór nad mieszkalnictwem. Szef rządu ustalał będzie cele i wyznaczał środki przeznaczane na ten cel, a także czuwał nad jego realizacją. Z uwagi na kluczowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego znaczenie rozwoju mieszkalnictwa w Polsce oraz w celu lepszej koordynacji polityki Państwa w tym obszarze niezbędne jest przyznanie Prezesowi Rady Ministrów uprawnienia do wyznaczania celów i środków polityki mieszkaniowej państwa, oraz nadzorowania jej realizacji - czytamy na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej uporządkować ma przestrzeń publiczną oraz wytyczyć podstawowe kierunki działań polityki mieszkaniowej państwa. Kwestiami dot. architektury w zakresie estetyki przestrzeni publicznej zajmować się będzie natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Strona 1 z 50

Wydarzenia

« Styczeń 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Przekrój Biznesu

Nie wielkość firmy świadczy o jej rozpoznawalności, ale produkt i ludzie, którzy o jego jakość dbają każdego dnia. Tak też się dzieje w przypadku „Muszynianki”, która od wielu lat nieprzerwanie towarzyszy Polakom w domu, pracy i na dalekich wyprawach. To właśnie prestiż firmy i zaufanie klientów spowodowały, że „Muszynianka” została nominowana do tytułu Autorytet Biznesu, co jest najlepszym dowodem na to, że mniejsze przedsiębiorstwa mogą być wzorem do naśladowania dla innych, również większych firm. Cenne minerały w zasięgu ręki Biotechnolodzy badający zawartość pierwiastków odżywczych w „Muszyniance” dbają o ich poziom, szczególnie o wysoką zawartość wapnia i magnezu, czyli składników bardzo często wymagających suplementacji w codziennej diecie. Dodatkowo, pijąc „Muszyniankę”, uzupełniamy niedobory takich pierwiastków jak potas, dzięki któremu sprawnie pracuje serce i układ krążenia, a także żelazo, które wspomaga gospodarkę tlenową w organizmie. Zawarte w niej wodorowęglany...

Niskie temperatury i niesprzyjająca aura na zewnątrz skłania nas do częstszego sięgania po tłuste lub słodkie jedzenie, co w efekcie odbija się na naszej sylwetce i samopoczuciu. A przecież nie trzeba wiele, żeby odżywiać się i smacznie, i zdrowo. Wystarczy sięgać po produkty wysokiej jakości, takie jak oferuje EkaMedica. EkaMedica to dynamicznie rozwijająca się polska firma, specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu innowacyjnych suplementów diety, w formie soków, kapsułek, ale także maści i żeli, których dobroczynne działanie skutkuje poprawą zdrowia i jakości życia nawet najbardziej wymagających klientów w każdym wieku. Oryginalne i naturalne składy Sukces produktów EkaMedica jest efektem pasji właścicieli do zdrowego stylu życia, którzy stale poszukują rozwiązań, aby podnosić jakość naszego samopoczucia. Klienci doceniają przede wszystkim wysoką jakość produktów, doskonały smak oraz oryginalne, naturalne składy. Co więcej, produkty są wytwarzane w Polsce, więc nie tracą swoich...

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy. Tak też się dzieje w przypadku AFM Defum, firmy, która od kilkudziesięciu lat przoduje w produkcji obrabiarek skrawających do metalu - centrów pionowych, tokarek kłowych, tokarek pionowych oraz nakiełczarek. Przy tego typu konstrukcjach zawsze najistotniejsze są walory techniczne i na to głównie patrzą klienci. Nie zapominajmy jednak, że przy tak poważnych inwestycjach pod uwagę bierze się także... wygląd maszyny. Ze względu na coraz większy wybór ofert maszyn o zbliżonych parametrach, klienci coraz częściej patrzą też na estetykę i wygląd, a nawet kolorystykę danego sprzętu. – W wielu wypadkach spotykamy się z koniecznością zastosowania kolorystyki maszyny komponującej się z barwami firmowymi klienta. Te trendy rynkowe skłaniają wielu producentów obrabiarek do zwiększania inwestycji w projektowanie coraz...

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Zdecydowana większość produktów spożywczych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, pełna jest barwników i sztucznych konserwantów. Równocześnie wzrasta świadomość konsumentów i coraz częściej sięgają oni po wyselekcjonowane produkty z najwyższej półki, takie jak EkaMedica. Firma EkaMedica powstała w 2001 roku w Kozach, aby produkować i dostarczać Klientom naturalne preparaty: suplementy diety w formie soków, tabletek, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz kosmetyki. Marka EkaMedica od początku swojej działalności kieruje się mottem Naturalnie Znaczy Zdrowo. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnie doświadczenie i wiedza, która pozwala łączyć doświadczenie czerpane z wieloletniej tradycji medycyny naturalnej z najnowszymi technologiami i osiągnięciami współczesnej nauki. Produkty EkaMedica dostępne są dla każdego, można je znaleźć w aptekach, sklepach zielarsko-medycznych, sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Produkty tej marki dostępne są...

Firma Idźczak-Meble przez ostatnie ćwierć wieku umacniała swoją pozycję nie tylko na polskim rynku, ale i zagranicznym. Nieustająca potrzeba doskonalenia produktów, a co za tym idzie postęp, zaowocowały wciąż poszerzającym się gronem usatysfakcjonowanych klientów. W swojej branży Idźczak to niekwestionowany Autorytet. Ktoś kiedyś powiedział, że jednym z sekretów powodzenia w biznesie jest zgrany zespół ludzi, dla których sukces firmy równoznaczny jest z ich prywatnym spełnieniem. Pracownicy Idźczak-Meble nieustannie podążają za najnowszymi trendami, wyznaczając przy tym trafne kierunki i realizując coraz ambitniejsze projekty. Pozwala to firmie z sukcesem brać udział w targach i wystawach w Europie, a także poza jej granicami. Ten uznany producent mebli wie również, jak robi się marketing, na co dowodem niech będzie nawiązanie współpracy ze światowej klasy piłkarzem — Łukaszem Piszczkiem, który został ambasadorem marki IDŹCZAK-MEBLE. Idźczak-Meble to firma obecna w przestrzeni...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

Nowoczesna platforma komunikacji Evenio łączy urząd z mieszkańcami. W Sierakowicach już doceniono jej funkcje, a teraz z aplikacji będą mogły korzystać kolejne gminy. O jej wdrażaniu i rozwoju rozmawialiśmy z Mariuszem Laską, kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sierakowice. Jak przebiegał dotychczasowy rozwój aplikacji Evenio? Aplikacja rozwijała się od 2015 roku. Wówczas był to tylko moduł związany z wywozem odpadów. Od 2016 r. zaczęła działać w większym formacie. Na początku chcieliśmy pomóc mieszkańcom, aby nie umykały im terminy wywozów śmieci. Reforma śmieciowa, która się pojawiła, wygenerowała kolejne frakcje odpadów, które trzeba było zbierać. Skorzystaliśmy z rozwiązania, jakie umożliwia aplikacja Evenio, wprowadziliśmy do niej harmonogram wywozu odpadów i to był nasz główny cel. Potem okazało się, że tę aplikację można równie dobrze wykorzystać do przekazywania informacji dotyczących gminy, więc rozszerzyliśmy to o kulturę, informacje gminne i...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!