Czwartek, 22.03.2018

fbinstalktwyt

Pani prezes już nikogo nie dziwi. I dobrze

Adam Bała
Autor
Pani prezes już nikogo nie dziwi. I dobrze

Świat biznesu, choć stworzony przez mężczyzn i z myślą o nich, w ciągu ostatnich dziesięcioleci stracił swój jednoznacznie paternalistyczny charakter. Dziś co trzecia polska firma prowadzona jest przez panie.

W starym świecie istniał prosty podział na zawody typowo męskie i kobiece. Zajęcia przynoszące konkretne pieniądze oraz prestiż, zarezerwowane były dla panów. Panie pracowały, wspierając swoich szefów lub zajmowały się domem. Ten system wynikał przede wszystkim z uwarunkowań historycznych, bowiem rynek pracy u swego zarania oparty był przede wszystkim na pracy fizycznej. Mężczyźni pracowali, tymczasem kobiety dbały o to, by mieli oni dokąd wracać. Te czasy dawno już minęły.

 

Wykorzystać umiejętności „na swoim"

Przełom – jak to zwykle bywa – nie nastąpił błyskawicznie. Przez długie lata, odnosząc kolejne sukcesy w wielu dziedzinach, panie udowadniały, że ten stworzony przez mężczyzn świat przestaje funkcjonować na starych zasadach, a więc wymaga przeprojektowania.

Obecnie na całym świecie funkcjonuje już ponad 200 milionów firm, których założycielkami są kobiety. W Polsce takie przedsiębiorstwa stanowią ponad 33 proc. całego rynku. Daje nam to status jednego ze światowych liderów.

Kobiety, które odniosły sukces zawodowy, zdobyły cenną wiedzę oraz doświadczenie, czują, że przyszedł czas na samorealizację i uporządkowanie swojego życia zawodowego na własnych zasadach. Co ciekawe, powodzenie biznesowe pań, potrafi działać inspirująco. W ubiegłym roku ośrodek badawczy DELab UW przeprowadził na zlecenie Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet badanie „Zawód – prezeska!”, z którego wynika, że sukces biznesowy partnerki, motywuje żyjącego z nią mężczyznę do wzięcia się w garść i poszukiwania nowych ścieżek zawodowych. Zgodnie z badaniem, nawet co piąty pan pozazdrościł sukcesu partnerce życiowej i założył swój interes.

Doświadczenie i wiedza to słowa kluczowe, bowiem połowa pań decydujących się na obranie własnego kursu zawodowego ukończyła 36 rok życia. Własna firma to dla nich wobec tego nie tylko przejście "na swoje" i możliwość bycia własną szefową, ale szansa na lepsze skorelowanie życia prywatnego z zawodowym, co umożliwia wyrwanie się ze sztywnych ramami pracy w systemie „nine to five".

- Zwykło się uważać, że kobiety najlepiej sprawdzają się w branżach usług kierowanych do nich samych (np. fryzjerstwo, kosmetologia, moda), nie jest to jednak do końca sprawiedliwy osąd - zauważa Katarzyna Wierzbowska, Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet. - Oczywiście znaczną przewagą kobiet jest to, że dostarczając usługę lub produkt przedstawicielkom swojej płci, łatwiej wczuwają się w ich potrzeby i potrafią na nie odpowiedzieć. Nie oznacza to jednak, że są gorszymi inżynierami czy mechanikami - podkreśla w rozmowie z GPG. Jej zdaniem panie coraz lepiej dają sobie radę w świecie biznesu i coraz sprawniej się w jego ramach poruszają. Przede wszystkim dotyczy to dynamicznie rozwijającego się segmentu startupów.

- Świat się oczywiście zmienia, ale znam historie, które świadczą o tym, że nadal nie ma równości między kobietami a mężczyznami w świecie biznesu. Nie chciałabym tutaj osądzać ani oceniać – zdarzają się przecież przypadki dyskryminacji płciowej w obie strony, ale jest jeszcze sporo do zrobienia - przyznaje Wierzbowska.

Upadek paternalistycznego systemu najlepiej pokazują liczby. Dziś tylko 14 proc. mężczyzn uważa, że miejsce kobiety jest w domu, przy dzieciach. Co prawda to wciąż dużo, jednak ta przemiana społeczna jest zauważalna i – co najważniejsze – konsekwentnie postępująca.

pexels photo 313691Podziały już nie działają

Stare podziały już nie działają

- Nie rozumiem w ogóle tego podziału – mówi w wywiadzie z naszą redakcją Katarzyna Stanisławska, przedsiębiorca, działająca w sektorze usług dla przemysłu - właścicielka firmy sprzątającej i Centrum Szkoleniowego Akademii Czystości, właścicielka marki naprawiamyposadzki.pl, pomysłodawca i redaktor naczelna czasopisma Clean Industry, a także współwłaścicielka restauracji Rock And Rondel. Od 10 lat aktywnie rozwija ona swoją działalność biznesową, odważnie podejmując kolejne wyzwania oraz uświadamiając innych - nie tylko panie - że sukces leży w zasięgu ich rąk.

- Nie rozumiem, skąd u kobiet przeświadczenie, że mężczyznom w biznesie jest łatwiej - dziwi się Stanisławska. - W świecie przedsiębiorczości można spotkać zarówno błyskotliwe i niezwykle kompetentne kobiety, jak i mężczyzn. I odwrotnie! Sama pracuję raczej w męskim biznesie - moimi klientami są zazwyczaj mężczyźni i bycie kobietą w męskim świecie traktuję bardziej jako atut niż przeszkodę. Według mnie to nie płeć decyduje o tym, czy jakiś biznes się udaje, tylko misja i wizja przedsiębiorstwa, a później kompetencje, charyzma i determinacja właściciela, które oczywiście zaszczepia we wszystkich członkach swojego zespołu - ocenia.

Jej zdaniem źródło niepowodzenia wielu przedsięwzięć biznesowych tkwi w braku wymienionych cech - niezależnie, czy firma prowadzona była przez kobietę, czy mężczyznę. Moja rozmówczyni jest przekonana, że czas podziałów dawno już minął – dziś liczą się kompetencje i elastyczność.

- Prowadzenie własnego biznesu, to nie jest łatwa sprawa, ciągle trzeba uczyć się czegoś nowego – kontynuuje tyska bizneswoman. - Nie wystarczy być świetnym fryzjerem, żeby otworzyć dochodowy salon fryzjerski, który pokochają klienci. Potrzeba jeszcze wiedzy z zakresu marketingu, zarządzania personelem, finansami i wielu innych, a przede wszystkim - koniecznie trzeba mieć wizję swojej firmy i wiedzieć dla kogo i co chcemy robić. Kiedy tego wszystkiego zaczyna brakować, biznesy upadają, a my szukamy okoliczności, na które można zwalić odpowiedzialność za niepowodzenie. W biznesie, tak jak w życiu, każdy człowiek ma albo wyniki, albo wymówki – podsumowuje, zaznaczając, że dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

18835954 10154795636117017 4158470226640511324 nAneta Wątor, , certyfikowany praktyk Kaizen, autorka „Dziennika Celów Kaizen” i kursów online

Sukces sprzyja przygotowanym

Aneta Wątor, certyfikowany praktyk Kaizen, autorka „Dziennika Celów Kaizen” i kursów online pomagających w rozwijaniu przedsiębiorczości twierdzi, że kobiecy biznes istnieje. Co więcej, uważa ona, że firmy prowadzone przez kobiety różnią znacząco od tych prowadzonych przez mężczyzn.

- Kobieta jest empatyczna, co oznacza, że zanim coś zrobi, pomyśli nad tym, co może czuć druga osoba – tłumaczy Wątor w wypowiedzi dla GPG - Kobieta w biznesie wyróżnia się także cierpliwością, wytrwałością, sumiennością, determinacją i często dobrocią serca. Kobiety są bardziej ludzkie w prowadzeniu biznesu. Liczą się dla nich inni ludzie i pracownicy. Coraz częściej spotykam kobiety, które kolokwialnie rzecz ujmując „mają jaja". Choć wykonywanych działań nie podejmują z poziomu egoizmu, lecz empatii – mówi bizneswoman, która od lat pomaga przedsiębiorczym Polkom w osiąganiu osobistych i zawodowych celów. Aneta Wątor stworzyła cieszący się ogromnym powodzeniem projekt „Kobieta w Biznesie”, w którym uczestniczyło dotąd ponad 3 000 kobiet i „Program Rozwoju Liderek” raz a dobrze rozprawiający się z demonami w kobiecym biznesie.

Nasza rozmówczyni zastanawia się przez chwilę nad pytaniem, czy kobiety są odważniejsze od mężczyzn w podejmowaniu biznesowych decyzji.

- Z jednej strony, jesteśmy pełne determinacji i często kładziemy wszystko na jedną kartę, choć, nie ukrywam, że to dlatego, iż mamy wsparcie u mężczyzn - przyznaje. - Jeśli kobieta ma męża, który pozwala jej działać, jest odważna w realizacji biznesowych celów, bo wie, że nawet kiedy podwinie jej się noga, osobą utrzymującą rodzinę jest partner. Z drugiej strony spotykam się z kobietami, które cechuje duży lęk biznesowy i brak odwagi do realizacji odważnych celów, ponieważ same wychowują dzieci i boją się ryzyka. Jest to związane z odpowiedzialnością.

Wątor przyznaje, że zdarzyło jej się być traktowaną mniej poważnie przez klientów.

- Przede wszystkim dlatego, że jestem młodą kobietą – tłumaczy. - Bywało, że musiałam udowadniać swoją wartość w oczach innych. Znam też kobiety, które spotykają się z dyskryminacją – przyznaje.

Zapytana o radę, której chciałaby udzielić kobietom myślącym o swoim biznesie, sugeruje, żeby nigdy się nie poddawały, z pokorą przyjmowały każde niepowodzenie i za żadne skarby nie bały się marzyć i sięgać po swoje marzenia.

- Z doświadczenia wiem, że sukces sprzyja przygotowanym, więc pierwsze co należy stworzyć to plan dla swojego biznesu, następnie każdego dnia działać i małymi krokami zbliżać się do swojego celu. Sukces lubi ludzi działających - każdego dnia, wytrwale, skrupulatnie, krok po roku, pracujących na swoje cele – podsumowuje.

pexels photo 601170Kobiety radzą sobie świetnie jako szefowe, może nawet lepiej od panów

Panowie niech się uczą

Justyna jest trenerem rozwoju osobistego w prowadzonej przez siebie, kilkuosobowej firmie coachingowej. Choć w świat biznesu weszła stosunkowo niedawno, bo na początku zeszłego roku, zdążyła już wyrobić sobie na jego temat zdanie.

- Kobiety radzą sobie świetnie jako szefowe, może nawet lepiej od panów – mówi z przekąsem. - Jesteśmy bardzo ambitne, przedsiębiorcze i wojownicze.

Zwraca jednak uwagę, że wciąż zdarzają się jej dość krępujące sytuacje wynikające z patriarchalnej mentalności męskich przedstawicieli biznesu.

- Dla wielu przedsiębiorców kobieta zawsze będzie panią Halinką, którą bezkarnie można uszczypnąć słowem i czynem, rzucić w jej stronę seksistowskim żarcikiem lub nie do końca odpowiednią aluzją – tłumaczy. - To jest coś, czego my – kobiety – musimy mężczyzn oduczać każdego dnia. To poważna praca u podstaw. Myślę, że stumilowym krokiem w tę stronę jest akcja #metoo. Jednak każda z nas powinna znaleźć w sobie tę odrobinę odwagi, by móc zareagować na niewłaściwe zachowanie.

- Mimo wszystko, jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu – wskazuje Monika Jakubska, szefowa jednej z krakowskich pubów. - Choć zostało jeszcze trochę tego biznesowego i pozabiznesowego seksizmu, jesteśmy traktowane o wiele lepiej, niż dajmy na to jeszcze na początku wieku.

Jakubska założyła swój biznes w połowie lat 90. zeszłego stulecia. Jak przyznaje, na początku była to branża bardzo męska.

- W czasie spotkań z kontrahentami albo dostawcami coraz rzadziej spotykam się z pytaniem a „gdzie mąż", albo „a kto to pani do lokalu wniesie" – mówi Jakubska. - Chyba idzie ku dobremu. Teraz musimy się jedynie martwić o to, by przetrwać na coraz bardziej wymagającym rynku. Konkurencja rośnie jak grzyby po deszczu, gusta klientów się zmieniają. Nie wolno zostawać w tyle. Chwila nieuwagi i można pakować biznes. Myślę, że to są teraz główne priorytety. A panowie niech się uczą nowego świata, który chyba należeć będzie do kobiet – podsumowuje krakowska bizneswoman.

Wydarzenia

« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Gospodarcze Wyzwania Roku 2018

Firma SECO/WARWICK jest reprezentantem przemysłu ciężkiego, jednak cechuje ją wyjątkowa lotność, jeżeli chodzi o podejmowanie wyzwań, kreowanie nowych idei i przekształcanie ich w czyn, skutkujący najlepszymi rozwiązaniami dla swoich klientów. Spółka od ponad 25 lat jest liderem w swojej kategorii. Jej portfolio obejmuje przede wszystkim innowacyjne rozwiązania w dziedzinie obróbki cieplnej metali. W szczególności specjalizuje się w rozwiązaniach typu end-to-end dla 5 kategorii: obróbki cieplnej w próżni, aluminium i w atmosferach oraz lutowania wymienników ciepła i metalurgii próżniowej. SECO/WARWICK jest przedsiębiorstwem globalnym. Całą grupę stanowi 11 spółek na 3 kontynentach, a posiada ona klientów w 70 krajach. Firma zapewnia swym klientom zarówno rozwiązania standardowe, jak i specjalnie dedykowane, opracowane przy współpracy z klientem. Dostarcza rozwiązania dla czołowych firm z branży samochodowej, lotniczej elektronicznej, maszynowej, narzędziowej, medycznej,...

Umowa o współdziałaniu zawarta między spółkami grupy Azoty ma być istotnym krokiem nie tylko w stronę usprawnienia efektywności ich działania, ale również optymalizacji polityki handlowej. To jednak nie koniec działań konsolidacyjnych. Zdaniem prezesa Wojciecha Wardackiego , współpraca czterech głównych spółek należących grupy: tarnowskiej, polickiej, puławskiej i kędzierzyńskiej, przynieść może błyskawiczne rezultaty wynikające z efektów skali i synergii. Jak informuje PAP, podpisana umowa to gwarancja realizacji spójnej wizji, opartej na jednolitej strategii marketingowej i handlowej. Współpraca dotyczyć ma segmentu agro, który stanowi blisko 60 proc. rocznych przychodów całej grupy. Konsolidacja w przypadku tak wielkiej grupy, jak Azoty oznacza przede wszystkim uporządkowanie i ujednolicenie ich działania. Zdaniem prezesa, niezbędne jest stworzenie podmiotu, który obsłuży grupę jako całość. W mysl tej idei powstaje Departament Korporacyjny Handlu Segmentu Agro, czyli wspólna...

Poważnym sukcesem chwalić się może Grupa PGNiG, które w zeszłym roku udało się zarobić na czysto 2,9 mld zł na czysto. Jest to rekord historyczny. Wspaniały wynik PGNiG, o którym pisze m.in. portal Money.pl, to wydarzenie, które bez wątpienia zapisze się złotą czcionką w firmowej kronice. Kluczem do sukcesu okazało się poszukiwanie oraz wydobycie gazu. W 2017 r. grupie udało się osiągnąć 35,86 mld zł przychodów, co było wynikiem o 2 mld zł wyższym niż w 2016 r. Zysk EBITDA to 6,55 mld zł, czyli prawie 1 mld zł więcej niż w roku poprzednim. I w końcu zysk netto, który w 2017 r. wyniósł 2,9 mld zł (w 2016 było to 2,35 mld zł). Jacek Frączyk, analityk Money.pl, zaznacza jednak, że są to na razie wielkości szacunkowe, które wkrótce zweryfikowane zostaną przez biegłego rewidenta. Publikację raportu okresowego za 2017 r. zapowiedziano 14 marca 2018 roku. PGNiG nie spoczywa na laurach. Grupa planuje intensywne inwestowanie w branżę wydobywczą. Trwają rozmowy dotyczące akwizycji złóż w...

Przekrój Biznesu

Pod względem produkcji mebli, Polska znajduje się na 6. miejscu światowego zestawienia. Krajowe firmy - takie jak Idźczak-Meble - wytrwale pracują nad utrzymaniem tej chlubnej pozycji. Przedstawiciele pozostałych segmentów rynku z podziwem, ale pewnie też z zazdrością, spoglądają na osiągnięcia polskiego meblarstwa. W 2016 r. wartość produkcji sprzedanej sięgnęła tutaj 42 mld zł. Aż 90 proc. wyprodukowanych mebli znalazło swoich klientów za granicą. O dobrą passę rodzimego rynku dbają firmy takie jak Idźczak-Meble. To wielkopolskie przedsiębiorstwo od niemal 30 lat bezustannie umacnia swoją pozycję na polskim rynku, śmiało wyglądając poza jego granice. Park maszynowy firmy Idźczak-Meble O drodze do sukcesu, ale również o planach firmy Idźczak-Polska rozmawialiśmy z właścicielem firmy, panem Marcinem Idźczakiem , dyrektorem ds. eksportu firmy. Idźczak-Meble to ugruntowana marka o silnej pozycji w swej branży. Jak wyglądała droga do osiągnięcia takiej pozycji? Nasza droga była bardzo...

Nie wielkość firmy świadczy o jej rozpoznawalności, ale produkt i ludzie, którzy o jego jakość dbają każdego dnia. Tak też się dzieje w przypadku „Muszynianki”, która od wielu lat nieprzerwanie towarzyszy Polakom w domu, pracy i na dalekich wyprawach. To właśnie prestiż firmy i zaufanie klientów spowodowały, że „Muszynianka” została nominowana do tytułu Autorytet Biznesu, co jest najlepszym dowodem na to, że mniejsze przedsiębiorstwa mogą być wzorem do naśladowania dla innych, również większych firm. Cenne minerały w zasięgu ręki Biotechnolodzy badający zawartość pierwiastków odżywczych w „Muszyniance” dbają o ich poziom, szczególnie o wysoką zawartość wapnia i magnezu, czyli składników bardzo często wymagających suplementacji w codziennej diecie. Dodatkowo, pijąc „Muszyniankę”, uzupełniamy niedobory takich pierwiastków jak potas, dzięki któremu sprawnie pracuje serce i układ krążenia, a także żelazo, które wspomaga gospodarkę tlenową w organizmie. Zawarte w niej wodorowęglany...

Niskie temperatury i niesprzyjająca aura na zewnątrz skłania nas do częstszego sięgania po tłuste lub słodkie jedzenie, co w efekcie odbija się na naszej sylwetce i samopoczuciu. A przecież nie trzeba wiele, żeby odżywiać się i smacznie, i zdrowo. Wystarczy sięgać po produkty wysokiej jakości, takie jak oferuje EkaMedica. EkaMedica to dynamicznie rozwijająca się polska firma, specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu innowacyjnych suplementów diety, w formie soków, kapsułek, ale także maści i żeli, których dobroczynne działanie skutkuje poprawą zdrowia i jakości życia nawet najbardziej wymagających klientów w każdym wieku. Oryginalne i naturalne składy Sukces produktów EkaMedica jest efektem pasji właścicieli do zdrowego stylu życia, którzy stale poszukują rozwiązań, aby podnosić jakość naszego samopoczucia. Klienci doceniają przede wszystkim wysoką jakość produktów, doskonały smak oraz oryginalne, naturalne składy. Co więcej, produkty są wytwarzane w Polsce, więc nie tracą swoich...

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy. Tak też się dzieje w przypadku AFM Defum, firmy, która od kilkudziesięciu lat przoduje w produkcji obrabiarek skrawających do metalu - centrów pionowych, tokarek kłowych, tokarek pionowych oraz nakiełczarek. Przy tego typu konstrukcjach zawsze najistotniejsze są walory techniczne i na to głównie patrzą klienci. Nie zapominajmy jednak, że przy tak poważnych inwestycjach pod uwagę bierze się także... wygląd maszyny. Ze względu na coraz większy wybór ofert maszyn o zbliżonych parametrach, klienci coraz częściej patrzą też na estetykę i wygląd, a nawet kolorystykę danego sprzętu. – W wielu wypadkach spotykamy się z koniecznością zastosowania kolorystyki maszyny komponującej się z barwami firmowymi klienta. Te trendy rynkowe skłaniają wielu producentów obrabiarek do zwiększania inwestycji w projektowanie coraz...

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Zdecydowana większość produktów spożywczych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, pełna jest barwników i sztucznych konserwantów. Równocześnie wzrasta świadomość konsumentów i coraz częściej sięgają oni po wyselekcjonowane produkty z najwyższej półki, takie jak EkaMedica. Firma EkaMedica powstała w 2001 roku w Kozach, aby produkować i dostarczać Klientom naturalne preparaty: suplementy diety w formie soków, tabletek, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz kosmetyki. Marka EkaMedica od początku swojej działalności kieruje się mottem Naturalnie Znaczy Zdrowo. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnie doświadczenie i wiedza, która pozwala łączyć doświadczenie czerpane z wieloletniej tradycji medycyny naturalnej z najnowszymi technologiami i osiągnięciami współczesnej nauki. Produkty EkaMedica dostępne są dla każdego, można je znaleźć w aptekach, sklepach zielarsko-medycznych, sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Produkty tej marki dostępne są...

Firma Idźczak-Meble przez ostatnie ćwierć wieku umacniała swoją pozycję nie tylko na polskim rynku, ale i zagranicznym. Nieustająca potrzeba doskonalenia produktów, a co za tym idzie postęp, zaowocowały wciąż poszerzającym się gronem usatysfakcjonowanych klientów. W swojej branży Idźczak to niekwestionowany Autorytet. Ktoś kiedyś powiedział, że jednym z sekretów powodzenia w biznesie jest zgrany zespół ludzi, dla których sukces firmy równoznaczny jest z ich prywatnym spełnieniem. Pracownicy Idźczak-Meble nieustannie podążają za najnowszymi trendami, wyznaczając przy tym trafne kierunki i realizując coraz ambitniejsze projekty. Pozwala to firmie z sukcesem brać udział w targach i wystawach w Europie, a także poza jej granicami. Ten uznany producent mebli wie również, jak robi się marketing, na co dowodem niech będzie nawiązanie współpracy ze światowej klasy piłkarzem — Łukaszem Piszczkiem, który został ambasadorem marki IDŹCZAK-MEBLE. Idźczak-Meble to firma obecna w przestrzeni...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!