Czwartek, 22.03.2018

fbinstalktwyt

Kobiety, które stworzyły polski biznes

Adam Bała
Autor
Kobiety, które stworzyły polski biznes

Pod koniec pierwszego dwudziestolecia XXI wieku nikomu nie trzeba już chyba powtarzać, że biznes nie jest wyłącznie męską domeną. Od 1989 roku, czyli momentu, w którym polska przedsiębiorczość mogła ruszyć pełną parą, na naszej biznesowej scenie pojawiło się wiele znaczących business women. To twórczynie wielkich imperiów, szefowe olbrzymich korporacji, i właścicielki bezustannie rozwijających się firm.

Z okazji przypadającego na 2018 rok stulecia nadania kobietom praw wyborczych w Polsce, prezentujemy sylwetki pań, które stały się legendami polskiego biznesu.

mokryszźródło: www.mokate.com.p

Teresa Mokrysz. Władczyni Kawowego Imperium

Jej wejście do świata wielkiego biznesu zaczęło się właściwie u zarania nowej Polski, czyli na początku lat 90. Wtedy powstała legendarna już marka Mokate. Kiedy Teresa Mokrysz przejęła sięgającą 1927 roku rodzinną firmę, rozwinęła ją w prawdziwe kawowe i herbaciane imperium, stając się czołową gwiazdą rodzimego biznesu. Dziś Mokrysz posiada dwa kombinaty produkcyjne na Śląsku i trzeci w Czechach, tuż pod Pragą. Swoje koneksje oraz możliwości twórczyni Mokate wykorzystuje również w działaniach na rzecz edukacji, zdrowia, kultury i społeczeństwa. Od wielu lat aktywnie promuje polski biznes, za co w 2013 roku władze Rzeczpospolitej przyznały jej Krzyż Oficerski Polonia Restituta. W 2000 roku Światowe Stowarzyszenie Liderek Biznesu nadało Teresie Mokrysz tytuł Najbardziej Przedsiębiorczej Kobiety Świata.

Bożena Batycka. Panie sa po prostu lepsze

Kolejna polska business woman, której wejście w rodzinny interes zaowocowało jego gwałtownym rozkwitem. Batycka przejęła firmę po swoim teściu, Tadeuszu Batyckim, prędko ustanawiając dom mody BATYCKI symbolem luksusowej galanterii skórzanej. Podobnie jak Teresa Mokrysz, Bożena Batycka zdobyła wiele nagród z dziedziny biznesu. Magazyn „Zwierciadło" okrzyknął ją „Bursztynową Kobietą Biznesu”, a miesięcznik Businessman Magazine uznał BATYCKI za „Markę przyszłości". Otrzymała również statuetkę platynowego gołębia i Oscara Mody. Większość zatrudnionych w jej firmie osób, to kobiety. Batycka tłumaczy, że nie jest to związane z wyjątkową polityką przedsiębiorstwa, ale raczej z faktem, że bardzo często panie okazują się po prostu lepsze w wykonywanej przez siebie pracy. W wywiadzie z WP.pl z 2009 przyznała, że czuje się spełniona i nic już nie musi.

Obecnie Bożena Batycka nie ma żadnych związków z marką BATYCKI. Właścicielem legendarnej marki jest dziś firma MS Sp. z o.o., na której czele również stoi kobieta, Maria Magdalena Rutkowska.

Irena Eris. Jej nazwisko to najcenniejsza marka

Współwłaścicielka firmy Dr Irena Eris z majątkiem, który szacuje się na ok. 505 mln zł, zajmuje 59 miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika Wprost (dane za 2016 r.). Eris wciąż obejmuje stanowisko dyrektora ds. badań i rozwoju, czynnie zarządzając procesem tworzenia nowych produktów. Zarządza również siecią hoteli spa. Irena Eris została już m.in.: Damą biznesu dziesięciolecia (Business Centre Club, 1999), laureatką Nagrody Kisiela (tygodnik Wprost, 2000) i zdobywczynią Perły Biznesu 2003 za uczynienie ze swojego nazwiska najcenniejszej polskiej marki. (miesięcznik Businessman, 2003). W 2004 znalazła się na 20 miejscu listy najbardziej wpływowych kobiet w całej historii Polski (Poczet Kobiet Wpływowych, tygodnik Polityka, 2004). Rok 2014 przyniósł jej odznaczenie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz za osiągnięcia w działalności społecznej.

Grażyna Kulczyk

Grażyna Kulczyk. 50 procent sztuki

Kulczyk to nie tylko ikona polskiego biznesu, ale także prawniczka oraz kolekcjonerka dzieł sztuki. Dzięki majątkowi szacowanemu na 1,7 mld zł, znalazła się ona w 2017 roku na 19 miejscu Najbogatszych Polaków i na 3 miejscu rankingu Najbogatszych Polek tygodnika Wprost. Po studiach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Grażyna Kulczyk podjęła pracę w tamtejszym Instytucie Prawa Cywilnego, by już po kilku latach wejść w świat biznesu. Według wyznawanej przez nią filozofii 50/50 połowę aktywność w życiu przedsiębiorcy stanowić powinna sztuka. W 2003 roku Kulczyk zrewitalizowała i rozbudowała znajdujący się w fatalnym stanie poznański Stary Browar. Dziś obiekt stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Istotną częścią życia Grażyny Kulczyk jest sztuka. W jej zbiorach znajdują się dzieła takich artystów jak m.in.: Andy Warhol, Tadeusz Kantor, Paweł Althamer, Yayoi Kusama, czy Rafael Lozano. W 2004 powołała fundację Art Stations Foundation, której zadaniem jest m.in. zwiększenie dostępu społeczeństwa do kultury, sztuki i wspomaganie osób szczególnie uzdolnionych. Kulczyk jest również organizatorką światowego festiwal mody i sztuki Art & Fashion Festival.

Anna Podniesińska. Najlepsze ze świata

Podniesińska to kolejna na naszej liście businesswoman odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w rozwój polskiej gospodarki. To ona wpadła na pomysł wprowadzenia na polski rynek butów Bata, firmy kurierskiej DHL, ubrań od Oscara Jacobsona oraz agencji reklamowej Ogilvy & Mather. Dziś roczne przychody wszystkich firm, w których działalność jest zaangażowana, wynoszą ok. 850 mln zł. Wprowadzeniu na nasz rynek uznanych światowych marek pomogły zagraniczne podróże, w których towarzyszyła swojemu mężowi, pełniącemu funkcję doradcy ds. ochrony środowiska i zasobów wodnych m.in. w Syrii, we Francji, Indonezji, czy USA. Podniesińska kolekcjonowała przydatne kontakty biznesowe, nawiązywała korzystne znajomości, a przede wszystkim namawiała przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Dziś, wespół z w Amerykanami wydobywa gaz, ropę i metale przemysłowe.

Aldona Wejchert. Imperium medialne

Jeszcze w 1993 roku Aldona Wejchert była sekretarką szefa Grupy ITI Jana Wejcherta. Wystarczyły trzy lata, by zasiadła na stanowisku wiceprezesa pierwszej sieci multipleksów w Polsce – Multikino. W 2003 awansowała na stanowisko prezesa zarządu. Dziś Aldona Wejchert jest Przewodniczącą Rady Nadzorczej spółki Multikino S.A., Członkiem Rady Nadzorczej TVN S.A. i Członkiem Rady Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Po sprzedaży swoich udziałów w telewizji TVN Amerykanom w 2015 roku Wejchert pozostaje głównym udziałowcem, wiceprezydentem i członkiem komitetu wykonawczego swojej macierzystej Grupy ITI.

 

Bonus

Wonna I de Jong. Polska królowa szwedzkich nieruchomości

Iwona Koziatek – bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Wonny I de Jong – nazywana jest „Polską Alexis", a nawet naszą „Elizabeth Taylor". „Królowa nieruchomości" (bo tak też mówiło się na I de Jong), jest właścicielką prawie 900 apartamentów, 100 budynków komercyjnych, XVII-wiecznego zamku, setek hektarów lasów, wyspy i jezior. Mieszkająca w Szwecji miliarderka z Przasnysza posiada majątek szacowany na miliard koron. W Szwecji jest prawdziwą celebrytką - nie tylko dlatego, że brała udział w reality show emitowanym przez jedną z tamtejszych telewizji. 

Wydarzenia

« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Gospodarcze Wyzwania Roku 2018

Firma SECO/WARWICK jest reprezentantem przemysłu ciężkiego, jednak cechuje ją wyjątkowa lotność, jeżeli chodzi o podejmowanie wyzwań, kreowanie nowych idei i przekształcanie ich w czyn, skutkujący najlepszymi rozwiązaniami dla swoich klientów. Spółka od ponad 25 lat jest liderem w swojej kategorii. Jej portfolio obejmuje przede wszystkim innowacyjne rozwiązania w dziedzinie obróbki cieplnej metali. W szczególności specjalizuje się w rozwiązaniach typu end-to-end dla 5 kategorii: obróbki cieplnej w próżni, aluminium i w atmosferach oraz lutowania wymienników ciepła i metalurgii próżniowej. SECO/WARWICK jest przedsiębiorstwem globalnym. Całą grupę stanowi 11 spółek na 3 kontynentach, a posiada ona klientów w 70 krajach. Firma zapewnia swym klientom zarówno rozwiązania standardowe, jak i specjalnie dedykowane, opracowane przy współpracy z klientem. Dostarcza rozwiązania dla czołowych firm z branży samochodowej, lotniczej elektronicznej, maszynowej, narzędziowej, medycznej,...

Umowa o współdziałaniu zawarta między spółkami grupy Azoty ma być istotnym krokiem nie tylko w stronę usprawnienia efektywności ich działania, ale również optymalizacji polityki handlowej. To jednak nie koniec działań konsolidacyjnych. Zdaniem prezesa Wojciecha Wardackiego , współpraca czterech głównych spółek należących grupy: tarnowskiej, polickiej, puławskiej i kędzierzyńskiej, przynieść może błyskawiczne rezultaty wynikające z efektów skali i synergii. Jak informuje PAP, podpisana umowa to gwarancja realizacji spójnej wizji, opartej na jednolitej strategii marketingowej i handlowej. Współpraca dotyczyć ma segmentu agro, który stanowi blisko 60 proc. rocznych przychodów całej grupy. Konsolidacja w przypadku tak wielkiej grupy, jak Azoty oznacza przede wszystkim uporządkowanie i ujednolicenie ich działania. Zdaniem prezesa, niezbędne jest stworzenie podmiotu, który obsłuży grupę jako całość. W mysl tej idei powstaje Departament Korporacyjny Handlu Segmentu Agro, czyli wspólna...

Poważnym sukcesem chwalić się może Grupa PGNiG, które w zeszłym roku udało się zarobić na czysto 2,9 mld zł na czysto. Jest to rekord historyczny. Wspaniały wynik PGNiG, o którym pisze m.in. portal Money.pl, to wydarzenie, które bez wątpienia zapisze się złotą czcionką w firmowej kronice. Kluczem do sukcesu okazało się poszukiwanie oraz wydobycie gazu. W 2017 r. grupie udało się osiągnąć 35,86 mld zł przychodów, co było wynikiem o 2 mld zł wyższym niż w 2016 r. Zysk EBITDA to 6,55 mld zł, czyli prawie 1 mld zł więcej niż w roku poprzednim. I w końcu zysk netto, który w 2017 r. wyniósł 2,9 mld zł (w 2016 było to 2,35 mld zł). Jacek Frączyk, analityk Money.pl, zaznacza jednak, że są to na razie wielkości szacunkowe, które wkrótce zweryfikowane zostaną przez biegłego rewidenta. Publikację raportu okresowego za 2017 r. zapowiedziano 14 marca 2018 roku. PGNiG nie spoczywa na laurach. Grupa planuje intensywne inwestowanie w branżę wydobywczą. Trwają rozmowy dotyczące akwizycji złóż w...

Przekrój Biznesu

Pod względem produkcji mebli, Polska znajduje się na 6. miejscu światowego zestawienia. Krajowe firmy - takie jak Idźczak-Meble - wytrwale pracują nad utrzymaniem tej chlubnej pozycji. Przedstawiciele pozostałych segmentów rynku z podziwem, ale pewnie też z zazdrością, spoglądają na osiągnięcia polskiego meblarstwa. W 2016 r. wartość produkcji sprzedanej sięgnęła tutaj 42 mld zł. Aż 90 proc. wyprodukowanych mebli znalazło swoich klientów za granicą. O dobrą passę rodzimego rynku dbają firmy takie jak Idźczak-Meble. To wielkopolskie przedsiębiorstwo od niemal 30 lat bezustannie umacnia swoją pozycję na polskim rynku, śmiało wyglądając poza jego granice. Park maszynowy firmy Idźczak-Meble O drodze do sukcesu, ale również o planach firmy Idźczak-Polska rozmawialiśmy z właścicielem firmy, panem Marcinem Idźczakiem , dyrektorem ds. eksportu firmy. Idźczak-Meble to ugruntowana marka o silnej pozycji w swej branży. Jak wyglądała droga do osiągnięcia takiej pozycji? Nasza droga była bardzo...

Nie wielkość firmy świadczy o jej rozpoznawalności, ale produkt i ludzie, którzy o jego jakość dbają każdego dnia. Tak też się dzieje w przypadku „Muszynianki”, która od wielu lat nieprzerwanie towarzyszy Polakom w domu, pracy i na dalekich wyprawach. To właśnie prestiż firmy i zaufanie klientów spowodowały, że „Muszynianka” została nominowana do tytułu Autorytet Biznesu, co jest najlepszym dowodem na to, że mniejsze przedsiębiorstwa mogą być wzorem do naśladowania dla innych, również większych firm. Cenne minerały w zasięgu ręki Biotechnolodzy badający zawartość pierwiastków odżywczych w „Muszyniance” dbają o ich poziom, szczególnie o wysoką zawartość wapnia i magnezu, czyli składników bardzo często wymagających suplementacji w codziennej diecie. Dodatkowo, pijąc „Muszyniankę”, uzupełniamy niedobory takich pierwiastków jak potas, dzięki któremu sprawnie pracuje serce i układ krążenia, a także żelazo, które wspomaga gospodarkę tlenową w organizmie. Zawarte w niej wodorowęglany...

Niskie temperatury i niesprzyjająca aura na zewnątrz skłania nas do częstszego sięgania po tłuste lub słodkie jedzenie, co w efekcie odbija się na naszej sylwetce i samopoczuciu. A przecież nie trzeba wiele, żeby odżywiać się i smacznie, i zdrowo. Wystarczy sięgać po produkty wysokiej jakości, takie jak oferuje EkaMedica. EkaMedica to dynamicznie rozwijająca się polska firma, specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu innowacyjnych suplementów diety, w formie soków, kapsułek, ale także maści i żeli, których dobroczynne działanie skutkuje poprawą zdrowia i jakości życia nawet najbardziej wymagających klientów w każdym wieku. Oryginalne i naturalne składy Sukces produktów EkaMedica jest efektem pasji właścicieli do zdrowego stylu życia, którzy stale poszukują rozwiązań, aby podnosić jakość naszego samopoczucia. Klienci doceniają przede wszystkim wysoką jakość produktów, doskonały smak oraz oryginalne, naturalne składy. Co więcej, produkty są wytwarzane w Polsce, więc nie tracą swoich...

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy. Tak też się dzieje w przypadku AFM Defum, firmy, która od kilkudziesięciu lat przoduje w produkcji obrabiarek skrawających do metalu - centrów pionowych, tokarek kłowych, tokarek pionowych oraz nakiełczarek. Przy tego typu konstrukcjach zawsze najistotniejsze są walory techniczne i na to głównie patrzą klienci. Nie zapominajmy jednak, że przy tak poważnych inwestycjach pod uwagę bierze się także... wygląd maszyny. Ze względu na coraz większy wybór ofert maszyn o zbliżonych parametrach, klienci coraz częściej patrzą też na estetykę i wygląd, a nawet kolorystykę danego sprzętu. – W wielu wypadkach spotykamy się z koniecznością zastosowania kolorystyki maszyny komponującej się z barwami firmowymi klienta. Te trendy rynkowe skłaniają wielu producentów obrabiarek do zwiększania inwestycji w projektowanie coraz...

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Zdecydowana większość produktów spożywczych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, pełna jest barwników i sztucznych konserwantów. Równocześnie wzrasta świadomość konsumentów i coraz częściej sięgają oni po wyselekcjonowane produkty z najwyższej półki, takie jak EkaMedica. Firma EkaMedica powstała w 2001 roku w Kozach, aby produkować i dostarczać Klientom naturalne preparaty: suplementy diety w formie soków, tabletek, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz kosmetyki. Marka EkaMedica od początku swojej działalności kieruje się mottem Naturalnie Znaczy Zdrowo. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnie doświadczenie i wiedza, która pozwala łączyć doświadczenie czerpane z wieloletniej tradycji medycyny naturalnej z najnowszymi technologiami i osiągnięciami współczesnej nauki. Produkty EkaMedica dostępne są dla każdego, można je znaleźć w aptekach, sklepach zielarsko-medycznych, sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Produkty tej marki dostępne są...

Firma Idźczak-Meble przez ostatnie ćwierć wieku umacniała swoją pozycję nie tylko na polskim rynku, ale i zagranicznym. Nieustająca potrzeba doskonalenia produktów, a co za tym idzie postęp, zaowocowały wciąż poszerzającym się gronem usatysfakcjonowanych klientów. W swojej branży Idźczak to niekwestionowany Autorytet. Ktoś kiedyś powiedział, że jednym z sekretów powodzenia w biznesie jest zgrany zespół ludzi, dla których sukces firmy równoznaczny jest z ich prywatnym spełnieniem. Pracownicy Idźczak-Meble nieustannie podążają za najnowszymi trendami, wyznaczając przy tym trafne kierunki i realizując coraz ambitniejsze projekty. Pozwala to firmie z sukcesem brać udział w targach i wystawach w Europie, a także poza jej granicami. Ten uznany producent mebli wie również, jak robi się marketing, na co dowodem niech będzie nawiązanie współpracy ze światowej klasy piłkarzem — Łukaszem Piszczkiem, który został ambasadorem marki IDŹCZAK-MEBLE. Idźczak-Meble to firma obecna w przestrzeni...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!