Wtorek, 20.03.2018

fbinstalktwyt

Udawanie przedsiębiorcy

Ewa Wojnowska
Udawanie przedsiębiorcy

Nie tylko wszyscy mogą być przedsiębiorcami, ale też jest ich coraz więcej. Analizy Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że to nie eksplozja przedsiębiorczości, ale raczej efekt „wypychania” pracowników z umów o pracę. Może to być nawet ponad pół miliona osób, księgowe, pielęgniarki, stewardessy, sprzątaczki.

Mają firmy, w których zatrudniają tylko siebie, nie inwestują, nie biorą kredytów na firmę, bo nie są im potrzebne. Nie są też pracownikami, choć pracują jak oni. To przedsiębiorcy z przymusu.

- Jestem księgową i naturalnie, jestem też własną firmą – mówi Dagmara. - Pracuję w jednej z większych firm metalurgicznych. Obracam milionami, kupujemy rudę, sprzedajemy stal. Słowem, biznes na skalę światową. Miałam umowę o pracę. Bardzo się zdziwiłam, kiedy firma zażyczyła sobie, żebym została przedsiębiorcą. Przecież kogo jak kogo, ale księgową najlepiej mieć „na własność”, zwłaszcza kiedy obraca takimi wielkimi kwotami. Powiedzieli, że mają do mnie zaufanie.

Firmę założyła, bo zależało jej na pracy. I teraz wystawia stalowemu gigantowi faktury za pracę. Tyle, że teraz pracuje dużo więcej niż osiem godzin dziennie choć zarabia tyle samo co przedtem. - Bo tak trzeba – wyjaśnia.

Dagmara świetnie zdaje sobie sprawę z tego że pracuje na więcej niż cały etat, choć go nie ma. Podobnie jak większość pracowników biurowych w tej firmie. - Taka branża – dodaje z goryczą. „Taka branża” to niestety dość częste wyjaśnienie wyganiania pracowników na własny garnuszek. Nikogo przecież nie dziwi pielęgniarka na samozatrudnieniu (kontrakcie). Szpitale często przedstawiają personelowi takie oferty. I są one „nie do odrzucenia”, bo to sposób na cięcie kosztów. Tym bardziej, że kontraktowy pracownik nie tylko jest tańszy, ale też nie ma ograniczonego czasu pracy.

Więcej zakłada niż zamyka

Pod koniec listopada w rejestrze REGON było zarejestrowane trzy miliony działalności gospodarczych. W ciągu ostatniego roku co miesiąc przybywało ich średnio aż 24,5 tys. I więcej przedsiębiorców je zakładało niż zamykało. - Zorganizowaliśmy blisko 200 warsztatów z cyklu „Przedsiębiorcą być!” w całym kraju. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba tych spotkań potroiła się, a w stosunku do 2015 r zorganizowaliśmy ich aż cztery razy więcej - powiedziała Anna Flaga-Błaszczyk, prezes Fundacji Tax Care. Zainteresowanie tymi szkoleniami jest więc spore. I ciągle rośnie.

Od lat wiadomo, że samozatrudnienie opłaca się przedsiębiorcom. Dla osoby, która sama siebie zatrudnia zaletą jest to, że płaci niższe składki ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego niż te, jakie płaci za nią pracodawca zatrudniający ją na etacie. Samozatrudniony może też oszczędzić na podatkach i liczyć na wyższe koszty uzyskania przychodu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozwala też rozliczać wydatki, które przedsiębiorca ponosi dla uzyskania przychodu. Do kosztów, które obniżają podatek dochodowych należą m.in. elektronika, opłaty związane z samochodem, wyposażenie biura, czynsz i internet, kursy i szkolenia związane tematycznie z profilem prowadzonej firmy.

Pracodawca również wiele zyskuje, kiedy ma pracownika samozatrudnionego. Obniża dzięki temu koszty firmowe związane z utrzymaniem zatrudnionego, jak składki ZUS, podatki i deklaracje o dochodach pracownika. Mniej też go kosztują przywileje pracownicze. Nie trzeba mu opłacać urlopu wypoczynkowego, a zakończenie współpracy w razie niepowodzenia jest możliwe niemal z dnia na dzień.

Umowy cywilnoprawne

Sprawdzenie, ilu przedsiębiorców tylko ich udaje, jest praktycznie niemożliwe, bo nie ma takich danych. Wiedzą o tym analitycy Głównego Urzędu Statystycznego i dlatego w ubiegłym roku zajęli się tematem.

Umowy cywilnoprawne mają tyleż zalet akceptowanych przez obie strony co i wad, kiedy np. pracodawcy nie opłaca się zatrudniać pracowników na stałą umowę i nakłaniają ich do założenia działalności gospodarczej wyłącznie dlatego, żeby obniżyć własne koszty, przy czym ani myśli zmienić charakter wykonywanej przez niego pracy.

Z analiz GUS wynika, że przeszło połowa osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą dlatego, bo pracodawca uzależnił ich zatrudnienie od podjęcia właśnie takiej formy współpracy. Zwykle są to kobiety. 48 proc. podjęło decyzję o takiej formie wykonywania pracy zupełnie samodzielnie. W tej grupie są osoby, które uznały, że taka forma zatrudnienia najbardziej im się opłaca. GUS policzył, że na podstawie umowy cywilnoprawnej lub samozatrudnienia pracuje 3,3 proc. Polaków czyli blisko 545 tys. osób.

Dokładne sprawdzenie, ile osób znalazło się w roli przedsiębiorcy wbrew własnej woli nie jest łatwe. Pewnie dlatego GUS dopiero w 2016 r. opublikował badania na podstawie danych z 2014 r.

Próbowali ten problem zbadać również naukowcy. Dr hab. Joanna Tyrowicz z Uniwersytetu Warszawskiego w jednej z analiz napisała: „Co zrobić? Zapytać? Droga pani, drogi panie, czy przypadkiem nie prowadzicie działalności gospodarczej, bo rynek pracy robił wam wbrew?”. Tyrowicz nie ma też złudzeń co do tego, że „wymuszone samozatrudnienie nie przyczynia się do wzrostu gospodarczego i raczej nie podnosi dobrobytu”.

Natomiast Bożena Lubińska-Kasprzak, była prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, powiedziała, że oddzielenie przedsiębiorców z przymusu od tych, którzy dobrowolnie wybierają taką formę pracy jest po prostu niemożliwe. - Tendencją na całym świecie jest przechodzenie na freelancerskie układy. Więc wzrost jednoosobowych działalności gospodarczych w ogóle nie powinien dziwić. W Polsce też tak się dzieje – tłumaczy. Dodała, że wiele osób wybiera samodzielną działalność zamiast bezrobocia. Od założenia firmy uzależnione były dotacje i dlatego chętnie po nie sięgali. - Warto też pamiętać o tym, że wypchnięci na samozatrudnienie uczą się prowadzenia biznesu. Wiedzą, jak i kiedy opłaca się składki, zaczynają orientować się w przepisach prawnych. Dla wielu osób jest to impuls do tego, żeby faktycznie coś zmienić, żeby znaleźć innych kontrahentów, rozwijać się. Często ta negatywna na początku sytuacja przeradza się w coś dobrego - przekonuje.

Instytucje powołane do kontroli zatrudnienia też są bezradne w tej kwestii, bo „wypychanie” często zaczyna się już podczas rozmowy rekrutacyjnej. Wtedy nie sposób udowodnić, że etatowa praca została zamieniona na inną formę zatrudnienia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od dawna obiecuje, że będzie walczył z firmami, które wyrzucają pracowników z umowy o pracę na samozatrudnienie. Od lat taką walkę prowadzi też Państwowa Inspekcja Pracy i zwykle przegrywa w sądach, gdzie ważniejsza jest wola pracodawcy i jego kontrahenta.

Pracownik na samozatrudnieniu może też wiele stracić. Przede wszystkim nie obowiązuje go już Kodeks pracy, co oznacza, że właściwie nic nie chroni jego praw. Płaci też niższe składki na ubezpieczenie społeczne, więc kiedyś będzie miał mniejszą emeryturę.

Taki przedsiębiorca z przymusu traci też jeszcze jedną ważną „swobodę gospodarczą”. Jest pozbawiony niezależności w wyborze kontrahentów. Z reguły świadczy usługi tylko dla jednego pracodawcy. I jest całkowicie uzależniony od jego sytuacji finansowej. Gdy pracodawca przestanie płacić, pracownik - przedsiębiorca będzie musiał dochodzić swoich praw w sądzie.

Mimo to samozatrudnienie w statystykach często okazuje się lepsze niż etat. Właśnie ze względu na niższe składki ZUS. Początkujący przedsiębiorcy przez dwa lata płacą preferencyjne składki, ale później również płacą mniej niż etatowcy. Przez lata biorą więc więcej na rękę. Mogą budować majątek, kupować mieszkania. Emeryturą na razie się nie martwią.

Wydarzenia

« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Gospodarcze Wyzwania Roku 2018

Firma SECO/WARWICK jest reprezentantem przemysłu ciężkiego, jednak cechuje ją wyjątkowa lotność, jeżeli chodzi o podejmowanie wyzwań, kreowanie nowych idei i przekształcanie ich w czyn, skutkujący najlepszymi rozwiązaniami dla swoich klientów. Spółka od ponad 25 lat jest liderem w swojej kategorii. Jej portfolio obejmuje przede wszystkim innowacyjne rozwiązania w dziedzinie obróbki cieplnej metali. W szczególności specjalizuje się w rozwiązaniach typu end-to-end dla 5 kategorii: obróbki cieplnej w próżni, aluminium i w atmosferach oraz lutowania wymienników ciepła i metalurgii próżniowej. SECO/WARWICK jest przedsiębiorstwem globalnym. Całą grupę stanowi 11 spółek na 3 kontynentach, a posiada ona klientów w 70 krajach. Firma zapewnia swym klientom zarówno rozwiązania standardowe, jak i specjalnie dedykowane, opracowane przy współpracy z klientem. Dostarcza rozwiązania dla czołowych firm z branży samochodowej, lotniczej elektronicznej, maszynowej, narzędziowej, medycznej,...

Umowa o współdziałaniu zawarta między spółkami grupy Azoty ma być istotnym krokiem nie tylko w stronę usprawnienia efektywności ich działania, ale również optymalizacji polityki handlowej. To jednak nie koniec działań konsolidacyjnych. Zdaniem prezesa Wojciecha Wardackiego , współpraca czterech głównych spółek należących grupy: tarnowskiej, polickiej, puławskiej i kędzierzyńskiej, przynieść może błyskawiczne rezultaty wynikające z efektów skali i synergii. Jak informuje PAP, podpisana umowa to gwarancja realizacji spójnej wizji, opartej na jednolitej strategii marketingowej i handlowej. Współpraca dotyczyć ma segmentu agro, który stanowi blisko 60 proc. rocznych przychodów całej grupy. Konsolidacja w przypadku tak wielkiej grupy, jak Azoty oznacza przede wszystkim uporządkowanie i ujednolicenie ich działania. Zdaniem prezesa, niezbędne jest stworzenie podmiotu, który obsłuży grupę jako całość. W mysl tej idei powstaje Departament Korporacyjny Handlu Segmentu Agro, czyli wspólna...

Poważnym sukcesem chwalić się może Grupa PGNiG, które w zeszłym roku udało się zarobić na czysto 2,9 mld zł na czysto. Jest to rekord historyczny. Wspaniały wynik PGNiG, o którym pisze m.in. portal Money.pl, to wydarzenie, które bez wątpienia zapisze się złotą czcionką w firmowej kronice. Kluczem do sukcesu okazało się poszukiwanie oraz wydobycie gazu. W 2017 r. grupie udało się osiągnąć 35,86 mld zł przychodów, co było wynikiem o 2 mld zł wyższym niż w 2016 r. Zysk EBITDA to 6,55 mld zł, czyli prawie 1 mld zł więcej niż w roku poprzednim. I w końcu zysk netto, który w 2017 r. wyniósł 2,9 mld zł (w 2016 było to 2,35 mld zł). Jacek Frączyk, analityk Money.pl, zaznacza jednak, że są to na razie wielkości szacunkowe, które wkrótce zweryfikowane zostaną przez biegłego rewidenta. Publikację raportu okresowego za 2017 r. zapowiedziano 14 marca 2018 roku. PGNiG nie spoczywa na laurach. Grupa planuje intensywne inwestowanie w branżę wydobywczą. Trwają rozmowy dotyczące akwizycji złóż w...

Przekrój Biznesu

Pod względem produkcji mebli, Polska znajduje się na 6. miejscu światowego zestawienia. Krajowe firmy - takie jak Idźczak-Meble - wytrwale pracują nad utrzymaniem tej chlubnej pozycji. Przedstawiciele pozostałych segmentów rynku z podziwem, ale pewnie też z zazdrością, spoglądają na osiągnięcia polskiego meblarstwa. W 2016 r. wartość produkcji sprzedanej sięgnęła tutaj 42 mld zł. Aż 90 proc. wyprodukowanych mebli znalazło swoich klientów za granicą. O dobrą passę rodzimego rynku dbają firmy takie jak Idźczak-Meble. To wielkopolskie przedsiębiorstwo od niemal 30 lat bezustannie umacnia swoją pozycję na polskim rynku, śmiało wyglądając poza jego granice. Park maszynowy firmy Idźczak-Meble O drodze do sukcesu, ale również o planach firmy Idźczak-Polska rozmawialiśmy z właścicielem firmy, panem Marcinem Idźczakiem , dyrektorem ds. eksportu firmy. Idźczak-Meble to ugruntowana marka o silnej pozycji w swej branży. Jak wyglądała droga do osiągnięcia takiej pozycji? Nasza droga była bardzo...

Nie wielkość firmy świadczy o jej rozpoznawalności, ale produkt i ludzie, którzy o jego jakość dbają każdego dnia. Tak też się dzieje w przypadku „Muszynianki”, która od wielu lat nieprzerwanie towarzyszy Polakom w domu, pracy i na dalekich wyprawach. To właśnie prestiż firmy i zaufanie klientów spowodowały, że „Muszynianka” została nominowana do tytułu Autorytet Biznesu, co jest najlepszym dowodem na to, że mniejsze przedsiębiorstwa mogą być wzorem do naśladowania dla innych, również większych firm. Cenne minerały w zasięgu ręki Biotechnolodzy badający zawartość pierwiastków odżywczych w „Muszyniance” dbają o ich poziom, szczególnie o wysoką zawartość wapnia i magnezu, czyli składników bardzo często wymagających suplementacji w codziennej diecie. Dodatkowo, pijąc „Muszyniankę”, uzupełniamy niedobory takich pierwiastków jak potas, dzięki któremu sprawnie pracuje serce i układ krążenia, a także żelazo, które wspomaga gospodarkę tlenową w organizmie. Zawarte w niej wodorowęglany...

Niskie temperatury i niesprzyjająca aura na zewnątrz skłania nas do częstszego sięgania po tłuste lub słodkie jedzenie, co w efekcie odbija się na naszej sylwetce i samopoczuciu. A przecież nie trzeba wiele, żeby odżywiać się i smacznie, i zdrowo. Wystarczy sięgać po produkty wysokiej jakości, takie jak oferuje EkaMedica. EkaMedica to dynamicznie rozwijająca się polska firma, specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu innowacyjnych suplementów diety, w formie soków, kapsułek, ale także maści i żeli, których dobroczynne działanie skutkuje poprawą zdrowia i jakości życia nawet najbardziej wymagających klientów w każdym wieku. Oryginalne i naturalne składy Sukces produktów EkaMedica jest efektem pasji właścicieli do zdrowego stylu życia, którzy stale poszukują rozwiązań, aby podnosić jakość naszego samopoczucia. Klienci doceniają przede wszystkim wysoką jakość produktów, doskonały smak oraz oryginalne, naturalne składy. Co więcej, produkty są wytwarzane w Polsce, więc nie tracą swoich...

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy. Tak też się dzieje w przypadku AFM Defum, firmy, która od kilkudziesięciu lat przoduje w produkcji obrabiarek skrawających do metalu - centrów pionowych, tokarek kłowych, tokarek pionowych oraz nakiełczarek. Przy tego typu konstrukcjach zawsze najistotniejsze są walory techniczne i na to głównie patrzą klienci. Nie zapominajmy jednak, że przy tak poważnych inwestycjach pod uwagę bierze się także... wygląd maszyny. Ze względu na coraz większy wybór ofert maszyn o zbliżonych parametrach, klienci coraz częściej patrzą też na estetykę i wygląd, a nawet kolorystykę danego sprzętu. – W wielu wypadkach spotykamy się z koniecznością zastosowania kolorystyki maszyny komponującej się z barwami firmowymi klienta. Te trendy rynkowe skłaniają wielu producentów obrabiarek do zwiększania inwestycji w projektowanie coraz...

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Zdecydowana większość produktów spożywczych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, pełna jest barwników i sztucznych konserwantów. Równocześnie wzrasta świadomość konsumentów i coraz częściej sięgają oni po wyselekcjonowane produkty z najwyższej półki, takie jak EkaMedica. Firma EkaMedica powstała w 2001 roku w Kozach, aby produkować i dostarczać Klientom naturalne preparaty: suplementy diety w formie soków, tabletek, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz kosmetyki. Marka EkaMedica od początku swojej działalności kieruje się mottem Naturalnie Znaczy Zdrowo. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnie doświadczenie i wiedza, która pozwala łączyć doświadczenie czerpane z wieloletniej tradycji medycyny naturalnej z najnowszymi technologiami i osiągnięciami współczesnej nauki. Produkty EkaMedica dostępne są dla każdego, można je znaleźć w aptekach, sklepach zielarsko-medycznych, sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Produkty tej marki dostępne są...

Firma Idźczak-Meble przez ostatnie ćwierć wieku umacniała swoją pozycję nie tylko na polskim rynku, ale i zagranicznym. Nieustająca potrzeba doskonalenia produktów, a co za tym idzie postęp, zaowocowały wciąż poszerzającym się gronem usatysfakcjonowanych klientów. W swojej branży Idźczak to niekwestionowany Autorytet. Ktoś kiedyś powiedział, że jednym z sekretów powodzenia w biznesie jest zgrany zespół ludzi, dla których sukces firmy równoznaczny jest z ich prywatnym spełnieniem. Pracownicy Idźczak-Meble nieustannie podążają za najnowszymi trendami, wyznaczając przy tym trafne kierunki i realizując coraz ambitniejsze projekty. Pozwala to firmie z sukcesem brać udział w targach i wystawach w Europie, a także poza jej granicami. Ten uznany producent mebli wie również, jak robi się marketing, na co dowodem niech będzie nawiązanie współpracy ze światowej klasy piłkarzem — Łukaszem Piszczkiem, który został ambasadorem marki IDŹCZAK-MEBLE. Idźczak-Meble to firma obecna w przestrzeni...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!