Poniedziałek, 20.11.2017

fbinstalktw

Jeden za wszystkie (dokumenty)

Ewa Wojnowska
Jeden za wszystkie (dokumenty)

Od stycznia przyszłego roku mikroprzedsiębiorcy, którzy są płatnikami podatku VAT będą musieli co miesiąc wysyłać do skarbówki zeznania podatkowe w postaci JPK_VAT. Oznacza to, że od tego czasu już wszyscy przedsiębiorcy w Polsce będą musieli składać deklaracje podatkowe w postaci Jednolitego Pliki Kontrolnego.

JPK w praktyce

Ustawodawca przez wprowadzenie Jednolitych Plików Kontrolnych ułatwił pracę organów podatkowych. Dzięki nim fiskus może teraz automatycznie weryfikować dane podatkowe, a także szybciej przeprowadzać wszelkie kontrole. Wprowadzenie JPK ułatwi też bardziej efektywne zarządzanie zespołami kontrolerów skarbowych.

Ustawodawca wprowadzając ten przepis daje też przedsiębiorcom kawałek „marchewki” bo obiecuje, że JPK będzie miał pozytywny wpływ na działanie przedsiębiorstw, bo pozwoli na prowadzenie wewnętrznych audytów e celu wykrycia nieprawidłowości w księgach. Fiskus jest więc pewien, że dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli stale monitorować sytuację swojego przedsiębiorstwa, z czym zapewne do tej pory mieli kłopoty...

Dla przedsiębiorcy przeprowadzanie elektronicznej kontroli skarbowej będzie też mniej uciążliwe dlatego, bo urzędnicy skarbówki nie będą już siedzieli tygodniami w jego firmie. Jeśli JPK nie będzie wykazywał żadnych nieprawidłowości, to po prostu, nie będzie też „fizycznych” kontroli.

Obowiązek wysyłania jednolitych plików kontrolnych w postaci ewidencji VAT sprzedaży i zakupów mikroprzedsiębiorców, będzie obowiązywał od stycznia 2018 r. Pozostałe dokumenty, których nie trzeba będzie wysyłać do urzędu a tylko zachować na wypadek kontroli, będą obowiązkowo prowadzone od lipca 2018.

Sposób przekazania JPK-VAT skarbówce

Mikroprzedsiębiorcy powinni JPK wysyłać do Ministra Finansów, skąd zostanie on przekazany do właściwego urzędu skarbowego. Mowa tutaj o strukturze JPK_VAT czyli rejestrze sprzedaży i zakupu VAT. Firmy, które są zobowiązane do składania JPK, muszą obowiązkowo w elektronicznej formie wysyłać do skarbówki rejestry swoich operacji finansowych. W tym celu stworzono dla nich specjalną platformę. Teraz zobowiązani do tego podatnicy JPK wysyłają te dokumenty przy pomocy podpisu elektronicznego.

Potwierdzeniem poprawnej wysyłki JPK jest możliwość pobrania UPO, czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. Jeśli zajdzie konieczność udowodnienia, że JPK faktycznie został wysłany UPO będzie tego dowodem.

Lepiej wysłać z błędami niż nie wysyłać

Plik JPK_VAT to elektroniczny dokument księgowy. Nie powinien więc zawierać błędów i należy go sporządzić rzetelnie. Jeśli jednak zdarzy się błąd, można będzie go poprawić. Jeśli jednak błąd powstanie, a przedsiębiorca go nie będzie chciał naprawić, urząd może nałożyć na niego karę. Jej wysokość będzie zależała od tego, jak błąd zostanie zakwalifikowany. Jeśli zostanie uznany za wykroczenie skarbowe, to można będzie dostać za niego grzywnę do wysokości 20-krotnej płacy minimalnej czyli do ok 40.000 zł w 2017 r. Jeśli zostanie uznany za przestępstwo skarbowe, można będzie dostać karę 10-120 stawek dziennych, a stawka dzienna może wynosić od 1/30 płacy minimalnej aż do jej 400-krotności.

E-kontrole a JPK

Poza strukturą JPK_VAT, wyróżniamy jeszcze:

JPK_PKPIR - dotyczy prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów,

JPK_EWP - dotyczy prowadzących ewidencję przychodów - opodatkowani na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

JPK_KR- dotyczy prowadzących pełne księgi rachunkowe,

JPK_MAG - dotyczy prowadzących gospodarkę magazynową,

JPK_FA - dotyczy wszystkich wystawiających faktury VAT,

JPK_RB - dotyczy rachunków bankowych związanych z prowadzeniem działalności.

Te pliki mają służyć obowiązkowemu przedstawieniu na żądanie urzędu skarbowego. Nie będą zatem wysyłane co miesiąc tak jak plik JPK_VAT, ale muszą być generowane i przekazane w momencie prowadzenia przez urząd e-kontroli.

Struktura JPK

Jednolity plik kontrolny to zbiór danych ułożonych w określonej strukturze i kolejności zaciągniętych z programów informatycznych służąca do prowadzenia księgowości. Jest więc dodatkową ewidencją prowadzoną w formie elektronicznej spajającą dane według określonych struktur.

Przedsiębiorca musi obowiązkowo składać co miesiąc JPK dotyczący tylko struktury o nazwie „ewidencje zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT”.

Oznacza to, że z końcem każdego miesiąca niezbędne będzie wygenerowanie jednego pliku xml - ewidencji zaciągającej i zestawiającej w jednym miejscu dane z:

  • rejestru zakupów VAT
  • rejestru sprzedaży VAT
  • deklaracji VAT.

JPK nie polega na tym żeby do deklaracji wysyłanej do urzędu dołączyć tylko rejestr sprzedaży i rejestr zakupów. Jest bardziej skomplikowany techniczne, bo wymusza stworzenie odpowiednio zbudowanego technicznie pliku, który następnie będzie można elektronicznie przesłać do skarbówki, ale nie trzeba będzie go drukować i przechowywać w formie papierowej.

Pozostałe ewidencje w formacie JPK

Poza ewidencją zakupu i sprzedaży VAT są jeszcze inne struktury związane z Księgą przychodów i rozchodów, Ewidencją przychodów, Fakturami sprzedaży, Magazynu czy Wyciągów bankowych.

Obowiązkowa wysyłka rejestrów VAT w formacje JPK

Obowiązek comiesięcznego wysyłania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT do urzędu obowiązuje od:

  • 1 lipca 2016r. – duże podmioty
  • 1 stycznia 2017r. – małe i średnie podmioty
  • 1 stycznia 2018r. – mikro przedsiębiorców.

Modyfikacje JPK

Firmy, które wysyłają do skarbówki elektroniczne ewidencje VAT będą miały mniej pracy z ich wypełnianiem, bo Ministerstwo Finansów planuje zmiany w strukturach JPK.

Chcemy usunąć kilkanaście rubryk, co powinno uprościć jego wypełnianie – powiedział Zbigniew Wiliński, zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów. - W JPK nie będzie już takich pól jak adres kontrahenta czy numer REGON. Do jego zidentyfikowania wystarczy NIP i nazwa – wyjaśnił.

Z drugiej strony Ministerstwo Finansów planuje rozszerzyć JPK o nowe kategorie danych, wychodzące poza informacje z ewidencji VAT. Umożliwi to dokładniejszą analizę transakcji dokonywanych przez podatników. Pozwoli też na likwidację deklaracji VAT-7 z 31 lipca, Ministerstwo Finansów planuje to najwcześniej 1 stycznia 2019 r.

PATRONATY REDAKCJI

« Listopad 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Przekrój Biznesu

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy. Tak też się dzieje w przypadku AFM Defum, firmy, która od kilkudziesięciu lat przoduje w produkcji obrabiarek skrawających do metalu - centrów pionowych, tokarek kłowych, tokarek pionowych oraz nakiełczarek. Przy tego typu konstrukcjach zawsze najistotniejsze są walory techniczne i na to głównie patrzą klienci. Nie zapominajmy jednak, że przy tak poważnych inwestycjach pod uwagę bierze się także... wygląd maszyny. Ze względu na coraz większy wybór ofert maszyn o zbliżonych parametrach, klienci coraz częściej patrzą też na estetykę i wygląd, a nawet kolorystykę danego sprzętu. – W wielu wypadkach spotykamy się z koniecznością zastosowania kolorystyki maszyny komponującej się z barwami firmowymi klienta. Te trendy rynkowe skłaniają wielu producentów obrabiarek do zwiększania inwestycji w projektowanie coraz...

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

Nowoczesna platforma komunikacji Evenio łączy urząd z mieszkańcami. W Sierakowicach już doceniono jej funkcje, a teraz z aplikacji będą mogły korzystać kolejne gminy. O jej wdrażaniu i rozwoju rozmawialiśmy z Mariuszem Laską, kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sierakowice. Jak przebiegał dotychczasowy rozwój aplikacji Evenio? Aplikacja rozwijała się od 2015 roku. Wówczas był to tylko moduł związany z wywozem odpadów. Od 2016 r. zaczęła działać w większym formacie. Na początku chcieliśmy pomóc mieszkańcom, aby nie umykały im terminy wywozów śmieci. Reforma śmieciowa, która się pojawiła, wygenerowała kolejne frakcje odpadów, które trzeba było zbierać. Skorzystaliśmy z rozwiązania, jakie umożliwia aplikacja Evenio, wprowadziliśmy do niej harmonogram wywozu odpadów i to był nasz główny cel. Potem okazało się, że tę aplikację można równie dobrze wykorzystać do przekazywania informacji dotyczących gminy, więc rozszerzyliśmy to o kulturę, informacje gminne i...

Dach nad głową to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Tymczasem dach dachowi nierówny, dlatego warto zainwestować w najwyższej jakości dachówki renomowanej marki, takiej jak Gerard Roofing Systems. Nowoczesne technologie i wysoka jakość – to dewizy, jakimi kieruje się firma Gerard, która już 60 lat jest innowatorem w zakresie powlekanych, wytłaczanych dachówek metalowych z posypką skalną i największym producentem na świecie, z czteroma zakładami produkcyjnymi (w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Malezji i na Węgrzech). W Polsce firma Gerard obecna jest już od ponad 25 lat, co zaowocowało szeroką i doświadczoną bazą przeszkolonych dekarzy oraz zespołów sprzedażowych i serwisowych, jak również bogatą bazą obiektów referencyjnych. Na samym tylko Podhalu blisko 10 000 domów pokrytych jest blachodachówką Gerard Corona, podobnie jest z największymi i prestiżowymi hotelami, restauracjami, jak i tysiącami domów w całej Polsce. Pionierską technologią, jaką może sie...

Już od dłuższego czasu można zauważyć trend budowy przestrzeni handlowych na nowych osiedlach mieszkaniowych. Taki stan rzeczy to rozwiązanie korzystne zarówno dla potencjalnych inwestorów, jak i przyszłych mieszkańców. Osoby planujące własny biznes, otwierając lokal na nowo powstającej inwestycji, zyskują spore grono klientów, lokatorzy zaś – podstawowe usługi mają na wyciągnięcie ręki. Powstające od 2012 roku osiedle Nowe Ogrody sukcesywnie poszerza swoją ofertę - stawia kolejne funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania oraz lokale usługowe. W ramach pierwszych dwóch etapów powstało łącznie 158 mieszkań, które otrzymały prawomocne pozwolenie na użytkowanie i zostały przekazane w ręce mieszkańców. Najemców zyskały również lokale handlowe. Wszystkie zostały skomercjalizowane, a na osiedlu pojawiły się dodatkowe usługi. Obecność dyskontu spożywczego, salonu kosmetycznego, salonu fryzjerskiego oraz licznych gabinetów lekarskich podniosły atrakcyjność osiedla. – Możemy już mówić, że na...

Lokalny potencjał
06.06.2017

Już od dłuższego czasu można zauważyć wśród przedsiębiorców pewien trend dotyczący lokalizacji inwestycji. Coraz częściej właściciele firm decydują się na budowę nowych fabryk i zakładów w Polsce północno-wschodniej. Przyczyny takiego stanu rzeczy są oczywiste. Przykładem regionu, który od momentu transformacji ustrojowych i szeregu reform gospodarczych, zmienił się nie do poznania jest dawne województwo suwalskie. 20 lat temu tę część kraju nazywano Polską B. Wydaje się, że zastosowanie tam narzędzi wspierających gospodarkę, przyniosło oczekiwany skutek. I nie tylko dla samego regionu, ale też dla przedsiębiorców. Co dzisiaj przyciąga inwestycje do Polski północno-wschodniej? Przede wszystkim pracownik. Coraz częściej mówi się o rynku pracownika. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. W województwie podlaskim, czy warmińsko–mazurskim ten problem, nawet jeśli występuje, to w znacznie mniejszej skali niż w innych częściach kraju....

W ostatnich miesiącach ustawodawca i organy administracji państwowej dość często poruszały tematy bliskie działalności TFI, jak na przykład nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych (UFI), opodatkowanie niektórych dochodów funduszy, czy MIFID II. Najgłośniej jednak mówi się ostatnio o konsekwencjach zmiany UFI w zakresie objęcia jej zakresem tak zwanych Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych. O mechanice zmian i ich wpływie na rentowność obecnie funkcjonujących przedsięwzięć, rozmawialiśmy z Tomaszem Bedla, Wiceprezesem oraz Dyrektorem Departamentu Prawnego w Copernicus Capital TFI S.A. Najważniejszym efektem ustawowych zmian jest obowiązek uzyskania zezwolenia lub rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) do 4 czerwca br. przez spółki, które zebrały lub zamierzają zebrać aktywa od wielu inwestorów w celu ich lokowania zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, jako tzw. Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI). Jest to nowa rynkowa kategoria, do której zaliczają się tak...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!