Czwartek, 18.01.2018

fbinstalktwyt

Smog to złoty interes

Ewa Wojnowska
Smog to złoty interes

Gdyby można było zbudować taki filtr, który oczyszczałby spaliny i zamontować go na każdej rurze wydechowej, wtedy moglibyśmy pozbyć się smogu, zabójcy 7 mln ludzi rocznie. A może się da?

Jeszcze niedawno wydawało się, że ochrona środowiska to kula u nogi biznesu i technologii. Jednak Maciej Ryś, pomysłodawca największego antysmogowego konkursu na świecie, przekonuje, że z zabójcą tych 7 milionów ludzi na świecie rocznie można skutecznie walczyć przy pomocy nowoczesnych technologii.

Tylko w Polsce z powodu smogu co rok umiera 48 tys. osób, a tysiące dostają zawałów, chorują na astmę, nowotwory i przewlekłe choroby płuc. Od lat Polska bryluje w niechlubnej czołówce najbardziej zakopconych krajów Unii Europejskiej, a rząd Beaty Szydło, który na początku roku ogłosił 14-punktowy program „Czyste powietrze”, do dziś zrealizował zaledwie jeden punkt, wprowadził standardy dla pieców na węgiel.

Tymczasem wynalazcy i przedsiębiorcy z całego świata walczą ze smogiem bez pomocy rządów.

Czujniki z Krakowa

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbudowali niedrogie, przenośne czujniki powietrza, które automatycznie przekazują informacje o tym, jakim powietrzem oddychamy. Jeśli bowiem chcemy walczyć ze smogiem, najpierw musimy wiedzieć, gdzie występuje i w jakiej ilości. Tymczasem w Polsce pomiary powietrza robi się rzadko i raczej przypadkowo. Mamy w całym kraju 265 stacji monitorowania powietrza, które należą do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Tylko 160 z nich automatycznie przetwarza informacje.

Studenci z Krakowa zbudowali małe czujniki, które można umieścić gdziekolwiek, na parapecie, czy przymocować na słupie. Zbierają one dane o stężeniu pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, czyli trujących związków, które codziennie wdychamy w zanieczyszczonym polskim powietrzu.

W 2015 r. studenci AGH wygrali pierwszą edycję Smogathonu, światowego konkursu, w którym wynalazcy prezentują swoje pomysły na walkę ze smogiem. Dostali 100 tys. zł na rozwój biznesu. Dziś w Polsce działa już ok. 500 czujników zbudowanych według ich pomysłu. Kupiły je m.in. samorządy w Lesznie, Rybniku, Warszawie, Chrzanowie, Wrocławiu i Tomaszowie Mazowieckim.

Atrament ze smogu

W zeszłym roku Smogathon wygrał niemiecki start-up CityTree, który już w kilku europejskich miastach postawił ściany mchu, które pochłaniają 275 razy więcej smogu i innych zanieczyszczeń powietrza niż drzewa.

Innowacyjny pomysł indyjskiej firmy Graviky Labs polega na tym, że na rurach wydechowych samochodów są montowane urządzenia, które wychwytują stałe cząstki spalin zanim jeszcze przedostaną się do atmosfery. Urządzenie oczyszcza je z metali ciężkich oraz cząstek rakotwórczych i przetwarza w substancje do produkcji farb i atramentu. Tak powstają długopisy, farby, spreje. Żeby wyprodukować wkład do długopisu, potrzebna jest półgodzinna jazda samochodem. Nie tylko emisja szkodliwych substancji do atmosfery jest mniejsza. Dzięki indyjskiej firmie smog okazuje się być pożyteczny.

Interesujący jest też opatentowany niedawno system wykorzystujący energię spalin samochodowych do zasilania klimatyzacji. Zastąpi tradycyjnie wykorzystywaną do tego benzynę.

Smart City

Z kolei w Afganistanie powstał panel HyperGenerator, który wynalazcy chcą montować na dachach budynków. Urządzenie będzie oczyszczało powietrze, zmniejszając zanieczyszczenia nawet o 99,7 proc, a dzięki technologii wiatrowej i bateriom słonecznym uzyskuje 2,5 Kw energii elektrycznej w ciągu godziny. Technologia afgańskich wynalazców pozwala też uzyskać 500 litrów wody pitnej w ciągu dnia, a twórcy tego urządzenia podkreślają, że ich projekt jest elementem idei smart city.

Do idei smart nawiązują też twórcy inteligentnych maseczek antysmogowych, które łączą się ze smartfonem i pokazują poziom zanieczyszczenia powietrza, a także aktywność oddychania. Pokazują, kiedy należy założyć maseczkę i kiedy trzeba zmienić w niej filtr. Może się to okazać rozwiązaniem przełomowym, bo od kilku lat maseczki antysmogowe podbijają polski rynek. W zeszłym roku, kiedy nad Polską zawisła na kilka tygodni gęsta pyłowa mgła, maseczki zniknęły ze wszystkich sklepów.

Co w tym roku

Już w listopadzie odbędzie się kolejna edycja Smogathonu, który staje się największą na świecie technologiczną imprezą antysmogową z nagrodą w wysokości 100 tys. dolarów. 75 proc. wygranej jest przeznaczone na wdrożenie projektu w Polsce. Jeszcze żadna impreza antysmogowa nie oferowała takiej nagrody i nie miała takiego zasięgu. Międzynarodowe zespoły wynalazców spotykają się w USA, Wielkiej Brytanii, Indiach, Hongkongu i w Warszawie. Półfinaliści trzeciej edycji konkursu pokażą swoje pomysły na walkę ze smogiem. Oprócz polskich zespołów Francuzi pokażą nowoczesne maski antysmogowe, inteligentne metody ograniczania ruchu drogowego oraz przystanki autobusowe wolne od smogu.

Wydarzenia

« Styczeń 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Przekrój Biznesu

Nie wielkość firmy świadczy o jej rozpoznawalności, ale produkt i ludzie, którzy o jego jakość dbają każdego dnia. Tak też się dzieje w przypadku „Muszynianki”, która od wielu lat nieprzerwanie towarzyszy Polakom w domu, pracy i na dalekich wyprawach. To właśnie prestiż firmy i zaufanie klientów spowodowały, że „Muszynianka” została nominowana do tytułu Autorytet Biznesu, co jest najlepszym dowodem na to, że mniejsze przedsiębiorstwa mogą być wzorem do naśladowania dla innych, również większych firm. Cenne minerały w zasięgu ręki Biotechnolodzy badający zawartość pierwiastków odżywczych w „Muszyniance” dbają o ich poziom, szczególnie o wysoką zawartość wapnia i magnezu, czyli składników bardzo często wymagających suplementacji w codziennej diecie. Dodatkowo, pijąc „Muszyniankę”, uzupełniamy niedobory takich pierwiastków jak potas, dzięki któremu sprawnie pracuje serce i układ krążenia, a także żelazo, które wspomaga gospodarkę tlenową w organizmie. Zawarte w niej wodorowęglany...

Niskie temperatury i niesprzyjająca aura na zewnątrz skłania nas do częstszego sięgania po tłuste lub słodkie jedzenie, co w efekcie odbija się na naszej sylwetce i samopoczuciu. A przecież nie trzeba wiele, żeby odżywiać się i smacznie, i zdrowo. Wystarczy sięgać po produkty wysokiej jakości, takie jak oferuje EkaMedica. EkaMedica to dynamicznie rozwijająca się polska firma, specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu innowacyjnych suplementów diety, w formie soków, kapsułek, ale także maści i żeli, których dobroczynne działanie skutkuje poprawą zdrowia i jakości życia nawet najbardziej wymagających klientów w każdym wieku. Oryginalne i naturalne składy Sukces produktów EkaMedica jest efektem pasji właścicieli do zdrowego stylu życia, którzy stale poszukują rozwiązań, aby podnosić jakość naszego samopoczucia. Klienci doceniają przede wszystkim wysoką jakość produktów, doskonały smak oraz oryginalne, naturalne składy. Co więcej, produkty są wytwarzane w Polsce, więc nie tracą swoich...

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy. Tak też się dzieje w przypadku AFM Defum, firmy, która od kilkudziesięciu lat przoduje w produkcji obrabiarek skrawających do metalu - centrów pionowych, tokarek kłowych, tokarek pionowych oraz nakiełczarek. Przy tego typu konstrukcjach zawsze najistotniejsze są walory techniczne i na to głównie patrzą klienci. Nie zapominajmy jednak, że przy tak poważnych inwestycjach pod uwagę bierze się także... wygląd maszyny. Ze względu na coraz większy wybór ofert maszyn o zbliżonych parametrach, klienci coraz częściej patrzą też na estetykę i wygląd, a nawet kolorystykę danego sprzętu. – W wielu wypadkach spotykamy się z koniecznością zastosowania kolorystyki maszyny komponującej się z barwami firmowymi klienta. Te trendy rynkowe skłaniają wielu producentów obrabiarek do zwiększania inwestycji w projektowanie coraz...

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Zdecydowana większość produktów spożywczych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, pełna jest barwników i sztucznych konserwantów. Równocześnie wzrasta świadomość konsumentów i coraz częściej sięgają oni po wyselekcjonowane produkty z najwyższej półki, takie jak EkaMedica. Firma EkaMedica powstała w 2001 roku w Kozach, aby produkować i dostarczać Klientom naturalne preparaty: suplementy diety w formie soków, tabletek, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz kosmetyki. Marka EkaMedica od początku swojej działalności kieruje się mottem Naturalnie Znaczy Zdrowo. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnie doświadczenie i wiedza, która pozwala łączyć doświadczenie czerpane z wieloletniej tradycji medycyny naturalnej z najnowszymi technologiami i osiągnięciami współczesnej nauki. Produkty EkaMedica dostępne są dla każdego, można je znaleźć w aptekach, sklepach zielarsko-medycznych, sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Produkty tej marki dostępne są...

Firma Idźczak-Meble przez ostatnie ćwierć wieku umacniała swoją pozycję nie tylko na polskim rynku, ale i zagranicznym. Nieustająca potrzeba doskonalenia produktów, a co za tym idzie postęp, zaowocowały wciąż poszerzającym się gronem usatysfakcjonowanych klientów. W swojej branży Idźczak to niekwestionowany Autorytet. Ktoś kiedyś powiedział, że jednym z sekretów powodzenia w biznesie jest zgrany zespół ludzi, dla których sukces firmy równoznaczny jest z ich prywatnym spełnieniem. Pracownicy Idźczak-Meble nieustannie podążają za najnowszymi trendami, wyznaczając przy tym trafne kierunki i realizując coraz ambitniejsze projekty. Pozwala to firmie z sukcesem brać udział w targach i wystawach w Europie, a także poza jej granicami. Ten uznany producent mebli wie również, jak robi się marketing, na co dowodem niech będzie nawiązanie współpracy ze światowej klasy piłkarzem — Łukaszem Piszczkiem, który został ambasadorem marki IDŹCZAK-MEBLE. Idźczak-Meble to firma obecna w przestrzeni...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

Nowoczesna platforma komunikacji Evenio łączy urząd z mieszkańcami. W Sierakowicach już doceniono jej funkcje, a teraz z aplikacji będą mogły korzystać kolejne gminy. O jej wdrażaniu i rozwoju rozmawialiśmy z Mariuszem Laską, kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sierakowice. Jak przebiegał dotychczasowy rozwój aplikacji Evenio? Aplikacja rozwijała się od 2015 roku. Wówczas był to tylko moduł związany z wywozem odpadów. Od 2016 r. zaczęła działać w większym formacie. Na początku chcieliśmy pomóc mieszkańcom, aby nie umykały im terminy wywozów śmieci. Reforma śmieciowa, która się pojawiła, wygenerowała kolejne frakcje odpadów, które trzeba było zbierać. Skorzystaliśmy z rozwiązania, jakie umożliwia aplikacja Evenio, wprowadziliśmy do niej harmonogram wywozu odpadów i to był nasz główny cel. Potem okazało się, że tę aplikację można równie dobrze wykorzystać do przekazywania informacji dotyczących gminy, więc rozszerzyliśmy to o kulturę, informacje gminne i...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!