Czwartek, 22.03.2018

fbinstalktwyt

Druga młodość po siedemdziesiątce

Adam Bała
Autor
Druga młodość po siedemdziesiątce

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM.

W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy?

Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne doświadczenie w produkcji maszyn nowej generacji, które po kilku latach zaowocowało licencją na produkcję tokarek TAE32N, opartych na konstrukcji Boehringera. W 2000 r. pozyskaliśmy zlecenie na produkcję komponentów mechanicznych tokarek sterowanych numerycznie i centrów pionowych dla Firmy Gildemeister. Dzięki temu zdobyliśmy kluczową dla dzisiejszej produkcji wiedzę na temat budowy centrów pionowych, które po kilku latach doświadczeń i prac własnego biura konstrukcyjnego pozwoliły na rozbudowę asortymentu AFM o kolejne typy tokarek sterowanych numerycznie i centrów pionowych. W 2011 r. rozbudowaliśmy zakład o dodatkową halę produkcyjną i zakup obrabiarek ciężkich, pozwalających obrabiać części o większych gabarytach. Skłoniło to AFM do przejęcia dokumentacji konstrukcyjnej i znaku towarowego upadającej Dąbrowskiej Fabryki Maszyn DEFUM. Pozyskany w ten sposób „Know-how” w zakresie budowy zdecydowanie większych maszyn (wytaczarek i tokarek pionowych) pozwolił na realizacje ciekawych projektów ciężkich maszyn specjalnych. W 2013 r. nasz właściciel (Firma Glimag S.A.) kupiła upadające CBKO w Pruszkowie, włączając do naszej grupy kapitałowej ikonę polskiej myśli konstruktorskiej i źródło większości obrabiarek zaprojektowanych i produkowanych w powojennej Polsce. Alians z CBKO pozwolił na wzbogacenie asortymentu o nowoczesne tokarki ze skośnym łożem rodziny Venus.

W jaki sposób udaje się AFM DEFUM łączyć bogatą historię i tradycję z parciem w kierunku innowacji?

Z punktu widzenia statystycznego pracownika, w wieku ponad 70 lat można liczyć na zasłużoną emeryturę i „odcinanie kuponów”. Dla podmiotu rynkowego, jakim jest AFM DEFUM, po siedemdziesiątce zaczyna się druga młodość. Zdobyte na przestrzeni 70 lat doświadczenie i wiedza na temat budowy obrabiarek, w powiązaniu z zapleczem kadry doświadczonych konstruktorów CBKO pozwala nam na prowadzenie szeroko zakrojonych prac badawczo-rozwojowych w ramach własnych projektów, jak również w ramach projektów Innotechu. Dzięki temu doświadczeniu nie boimy się coraz to nowych wyzwań, które przynosi nam ciągle zmieniające się zapotrzebowanie rynku krajowego i zagranicznego. Wieloletnie konsultacje z użytkownikami naszych maszyn pozwalają nam na wybór najbardziej zbliżonego do oczekiwanego przez rynek kierunku wprowadzanych, innowacyjnych zmian naszych konstrukcji. Takie połączenie tradycji rozumianej jako doświadczenie i wiedza z rosnącymi wymaganiami rynku oraz coraz to nowymi możliwościami technicznymi wydaje się warunkiem przetrwania i dalszego rozwoju przedsiębiorstwa w branży.

Na czym polega wyjątkowość państwa produktów?

Jeśli wziąć pod uwagę, że większość producentów obrabiarek stosuje w swoich maszynach te same komponenty jak sterowania numeryczne, prowadnice toczne, śruby toczne, łożyska i wiele innych podzespołów, które produkowane są przez wyspecjalizowane firmy, to trudno się doszukiwać wyjątkowości obrabiarek któregokolwiek z producentów. Nie mniej jednak nasz szeroki asortyment przy jak dotąd niskim wolumenie produkcji pozwala nam na indywidualizację produkowanych obrabiarek pod kątem niejednokrotnie bardzo specyficznych oczekiwań naszych klientów. Przy współudziale naszej kadry konstruktorskiej z jednej strony jesteśmy w stanie szybko i sprawnie modyfikować konstrukcje naszych obrabiarek, a z drugiej strony na bazie różnorodnych komponentów szerokiego asortymentu produkowanych maszyn komponować rozwiązania specjalne maszyn do zadań specjalnych. Ta elastyczność w połączeniu z doświadczeniem gwarantującym dobrą jakość niewątpliwie wyróżnia naszą ofertę na tle masowej produkcji globalnych producentów obrabiarek. Co więcej, naszą polityką jest nie tylko spełnianie wymagań klientów, ale podpowiadanie im rozwiązań dotychczas na naszym rynku nieznanych a dających nowe, korzystne możliwości.

b shop 2 28556

Proszę wskazać kilka realizacji, z których jest Pan szczególnie dumny.

Każde nowe zadanie wymagające przygotowania rozwiązania realizującego założenia technologiczne klienta jest dla nas swoistym wyzwaniem i osiągnięcie sukcesu daje powód do dumy. Patrząc z perspektywy czasu należałoby szczególnie podkreślić pozytywną weryfikację AFM DEFUM jako dostawcę w branży motoryzacyjnej zarówno u czołowych producentów działających na rynku polskim, jak i również na rynkach europejskich. Mam tutaj na myśli realizacje automatycznych linii produkcyjnych opartych na obrabiarkach specjalnych i automatycznych systemach załadowczych naszej własnej konstrukcji, jak również specjalne tokarki pionowe do nietypowej obróbki felg. Pierwsze realizacje tych rozwiązań specjalnych zaowocowały powrotem naszych klientów po kolejne, podobne rozwiązania, co oczywiście potwierdziło nasze kompetencje i jakość wykonania, dając nam kolejne referencje, no i oczywiście kontrakty. Niezależnie od rozwiązań specjalnych na pewno mogę być dumny z realizacji projektu budowy zaawansowanej tokarki z narzędziami napędzanymi, wrzeciennikiem przechwytującym i dodatkową osią „Y”. Powodem do dumy jest nie tyle fakt, że opracowaliśmy taką konstrukcję, wykonaliśmy prototyp i po raz pierwszy zaprezentowaliśmy go na ubiegłorocznych targach poznańskich, ile to, że w ciągu pół roku od premiery udało nam się sprzedać osiem takich maszyn do całkiem nowych klientów.

Czy w historii firmy zdarzały się momenty wyjątkowo trudne, będące dla firmy szczególnym wyzwaniem, ale też lekcją na przyszłość?

Jestem przekonany, że w każdej firmie produkcyjnej zdarzają się momenty trudne. W naszym przypadku również niejednokrotnie musieliśmy stawiać czoła różnym sytuacjom. Nie mniej w myśl powiedzenia „co Cię nie zabije to Cię wzmocni” każdy przypadek staramy się dogłębnie przeanalizować, wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby w konsekwencji przekuć w sukces.

Dla każdego przedsiębiorstwa szczególną wartość stanowi pracownik. Czy stawiacie państwo na rozwój swojej kadry? Czy dajecie im państwo możliwość poszerzania kompetencji, rozwoju?

Wartość naszej firmy przede wszystkim tworzą ludzie, ich wiedza, doświadczenie i co najważniejsze zaangażowanie w pracę. Dlatego nie szczędzimy inwestycji w kapitał ludzki, stąd rozwój kadry, poszerzanie kompetencji i wiedzy jest składową polityki firmy.

Czy działacie państwo na rzecz środowiska i lokalnej społeczności?

Na obecnym etapie ze względu na ograniczone możliwości nie angażujemy się jeszcze w działania poza zakładem w tej kwestii, chociaż przykładamy dużą wagę do założeń konstrukcyjnych naszych maszyn idących w kierunku pozytywnego oddziaływania na środowisko. Tam, gdzie to jest tylko możliwe, stosujemy zamknięte układy smarowania smarem stałym, co eliminuje wycieki oleju do chłodziw, a znakomicie zwiększając jego żywotność, a jednocześnie zmniejsza głośność maszyn. Stosujemy najnowsze generacje silników i napędów, które pozwalają elastycznie dostosować zużycie prądu w funkcji rzeczywiście niezbędnej dynamiki kinematycznej maszyny, a w niektórych przypadkach pozwalają wręcz odzyskać część energii elektrycznej.

Dokąd zmierza AFM DEFUM? Czy są jakieś szczególne inwestycje na przyszłość, którymi chcielibyście się państwo podzielić z naszymi czytelnikami?

Zgodnie z postawioną na początku wywiadu tezą, nie mamy zamiaru przechodzić na emeryturę, wręcz przeciwnie, liczymy na drugą młodość. Już w ub. roku wprowadziliśmy w życie ideę połączenia na bieżąco produkcji z naukową myślą techniczną. Współpracujemy z ośrodkami naukowymi Politechniki Poznańskiej i Szczecińskiej, które wspierają nasze nowe pomysły konstrukcyjne od strony ich analiz wytrzymałościowo-sztywnościowych, przewidywanych odkształceń termicznych etc. Kontynuujemy nasze prace konstrukcyjne w kierunku wypracowania całej linii nowych tokarek rozbudowanych nie tylko o wspomniane wyżej opcje dodatkowej osi „Y” czy wrzeciennika przechwytującego, ale również dodatkowe głowice narzędziowe pozwalające na symultaniczną pracę w 4, 6, 8 czy nawet 10 osiach jednocześnie. Nie zapominamy również o linii centrów pionowych. W tym roku zaprezentowaliśmy nową konstrukcję pierwszego z rodziny średniej wielkości centrum pionowego Harpagan, który ma być naturalną kontynuacją linii dotychczas produkowanych centrów Harnaś, Baca i Gazda. Jeszcze w tym roku każde z tych centrów będzie mogło być wyposażone nie tylko w czwartą, ale również w czwartą i piątą oś w postaci stołu obrotowo-uchylnego. Niezależnie od funkcjonalności i rozwiązań konstrukcyjnych samych obrabiarek mamy również apetyt na udział w projekcie „Industry 4.0”. Co prawda z naszych obserwacji wynika, że w Polsce jest to jeszcze kwestia przyszłości, ale jestem przekonany, że całkiem niedalekiej przyszłości. Dlatego nie szczędzimy wysiłków, żeby być przygotowanym również do tej opcji.

b shop 0 28556

Wydarzenia

« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Gospodarcze Wyzwania Roku 2018

Firma SECO/WARWICK jest reprezentantem przemysłu ciężkiego, jednak cechuje ją wyjątkowa lotność, jeżeli chodzi o podejmowanie wyzwań, kreowanie nowych idei i przekształcanie ich w czyn, skutkujący najlepszymi rozwiązaniami dla swoich klientów. Spółka od ponad 25 lat jest liderem w swojej kategorii. Jej portfolio obejmuje przede wszystkim innowacyjne rozwiązania w dziedzinie obróbki cieplnej metali. W szczególności specjalizuje się w rozwiązaniach typu end-to-end dla 5 kategorii: obróbki cieplnej w próżni, aluminium i w atmosferach oraz lutowania wymienników ciepła i metalurgii próżniowej. SECO/WARWICK jest przedsiębiorstwem globalnym. Całą grupę stanowi 11 spółek na 3 kontynentach, a posiada ona klientów w 70 krajach. Firma zapewnia swym klientom zarówno rozwiązania standardowe, jak i specjalnie dedykowane, opracowane przy współpracy z klientem. Dostarcza rozwiązania dla czołowych firm z branży samochodowej, lotniczej elektronicznej, maszynowej, narzędziowej, medycznej,...

Umowa o współdziałaniu zawarta między spółkami grupy Azoty ma być istotnym krokiem nie tylko w stronę usprawnienia efektywności ich działania, ale również optymalizacji polityki handlowej. To jednak nie koniec działań konsolidacyjnych. Zdaniem prezesa Wojciecha Wardackiego , współpraca czterech głównych spółek należących grupy: tarnowskiej, polickiej, puławskiej i kędzierzyńskiej, przynieść może błyskawiczne rezultaty wynikające z efektów skali i synergii. Jak informuje PAP, podpisana umowa to gwarancja realizacji spójnej wizji, opartej na jednolitej strategii marketingowej i handlowej. Współpraca dotyczyć ma segmentu agro, który stanowi blisko 60 proc. rocznych przychodów całej grupy. Konsolidacja w przypadku tak wielkiej grupy, jak Azoty oznacza przede wszystkim uporządkowanie i ujednolicenie ich działania. Zdaniem prezesa, niezbędne jest stworzenie podmiotu, który obsłuży grupę jako całość. W mysl tej idei powstaje Departament Korporacyjny Handlu Segmentu Agro, czyli wspólna...

Poważnym sukcesem chwalić się może Grupa PGNiG, które w zeszłym roku udało się zarobić na czysto 2,9 mld zł na czysto. Jest to rekord historyczny. Wspaniały wynik PGNiG, o którym pisze m.in. portal Money.pl, to wydarzenie, które bez wątpienia zapisze się złotą czcionką w firmowej kronice. Kluczem do sukcesu okazało się poszukiwanie oraz wydobycie gazu. W 2017 r. grupie udało się osiągnąć 35,86 mld zł przychodów, co było wynikiem o 2 mld zł wyższym niż w 2016 r. Zysk EBITDA to 6,55 mld zł, czyli prawie 1 mld zł więcej niż w roku poprzednim. I w końcu zysk netto, który w 2017 r. wyniósł 2,9 mld zł (w 2016 było to 2,35 mld zł). Jacek Frączyk, analityk Money.pl, zaznacza jednak, że są to na razie wielkości szacunkowe, które wkrótce zweryfikowane zostaną przez biegłego rewidenta. Publikację raportu okresowego za 2017 r. zapowiedziano 14 marca 2018 roku. PGNiG nie spoczywa na laurach. Grupa planuje intensywne inwestowanie w branżę wydobywczą. Trwają rozmowy dotyczące akwizycji złóż w...

Przekrój Biznesu

Pod względem produkcji mebli, Polska znajduje się na 6. miejscu światowego zestawienia. Krajowe firmy - takie jak Idźczak-Meble - wytrwale pracują nad utrzymaniem tej chlubnej pozycji. Przedstawiciele pozostałych segmentów rynku z podziwem, ale pewnie też z zazdrością, spoglądają na osiągnięcia polskiego meblarstwa. W 2016 r. wartość produkcji sprzedanej sięgnęła tutaj 42 mld zł. Aż 90 proc. wyprodukowanych mebli znalazło swoich klientów za granicą. O dobrą passę rodzimego rynku dbają firmy takie jak Idźczak-Meble. To wielkopolskie przedsiębiorstwo od niemal 30 lat bezustannie umacnia swoją pozycję na polskim rynku, śmiało wyglądając poza jego granice. Park maszynowy firmy Idźczak-Meble O drodze do sukcesu, ale również o planach firmy Idźczak-Polska rozmawialiśmy z właścicielem firmy, panem Marcinem Idźczakiem , dyrektorem ds. eksportu firmy. Idźczak-Meble to ugruntowana marka o silnej pozycji w swej branży. Jak wyglądała droga do osiągnięcia takiej pozycji? Nasza droga była bardzo...

Nie wielkość firmy świadczy o jej rozpoznawalności, ale produkt i ludzie, którzy o jego jakość dbają każdego dnia. Tak też się dzieje w przypadku „Muszynianki”, która od wielu lat nieprzerwanie towarzyszy Polakom w domu, pracy i na dalekich wyprawach. To właśnie prestiż firmy i zaufanie klientów spowodowały, że „Muszynianka” została nominowana do tytułu Autorytet Biznesu, co jest najlepszym dowodem na to, że mniejsze przedsiębiorstwa mogą być wzorem do naśladowania dla innych, również większych firm. Cenne minerały w zasięgu ręki Biotechnolodzy badający zawartość pierwiastków odżywczych w „Muszyniance” dbają o ich poziom, szczególnie o wysoką zawartość wapnia i magnezu, czyli składników bardzo często wymagających suplementacji w codziennej diecie. Dodatkowo, pijąc „Muszyniankę”, uzupełniamy niedobory takich pierwiastków jak potas, dzięki któremu sprawnie pracuje serce i układ krążenia, a także żelazo, które wspomaga gospodarkę tlenową w organizmie. Zawarte w niej wodorowęglany...

Niskie temperatury i niesprzyjająca aura na zewnątrz skłania nas do częstszego sięgania po tłuste lub słodkie jedzenie, co w efekcie odbija się na naszej sylwetce i samopoczuciu. A przecież nie trzeba wiele, żeby odżywiać się i smacznie, i zdrowo. Wystarczy sięgać po produkty wysokiej jakości, takie jak oferuje EkaMedica. EkaMedica to dynamicznie rozwijająca się polska firma, specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu innowacyjnych suplementów diety, w formie soków, kapsułek, ale także maści i żeli, których dobroczynne działanie skutkuje poprawą zdrowia i jakości życia nawet najbardziej wymagających klientów w każdym wieku. Oryginalne i naturalne składy Sukces produktów EkaMedica jest efektem pasji właścicieli do zdrowego stylu życia, którzy stale poszukują rozwiązań, aby podnosić jakość naszego samopoczucia. Klienci doceniają przede wszystkim wysoką jakość produktów, doskonały smak oraz oryginalne, naturalne składy. Co więcej, produkty są wytwarzane w Polsce, więc nie tracą swoich...

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy. Tak też się dzieje w przypadku AFM Defum, firmy, która od kilkudziesięciu lat przoduje w produkcji obrabiarek skrawających do metalu - centrów pionowych, tokarek kłowych, tokarek pionowych oraz nakiełczarek. Przy tego typu konstrukcjach zawsze najistotniejsze są walory techniczne i na to głównie patrzą klienci. Nie zapominajmy jednak, że przy tak poważnych inwestycjach pod uwagę bierze się także... wygląd maszyny. Ze względu na coraz większy wybór ofert maszyn o zbliżonych parametrach, klienci coraz częściej patrzą też na estetykę i wygląd, a nawet kolorystykę danego sprzętu. – W wielu wypadkach spotykamy się z koniecznością zastosowania kolorystyki maszyny komponującej się z barwami firmowymi klienta. Te trendy rynkowe skłaniają wielu producentów obrabiarek do zwiększania inwestycji w projektowanie coraz...

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Zdecydowana większość produktów spożywczych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, pełna jest barwników i sztucznych konserwantów. Równocześnie wzrasta świadomość konsumentów i coraz częściej sięgają oni po wyselekcjonowane produkty z najwyższej półki, takie jak EkaMedica. Firma EkaMedica powstała w 2001 roku w Kozach, aby produkować i dostarczać Klientom naturalne preparaty: suplementy diety w formie soków, tabletek, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz kosmetyki. Marka EkaMedica od początku swojej działalności kieruje się mottem Naturalnie Znaczy Zdrowo. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnie doświadczenie i wiedza, która pozwala łączyć doświadczenie czerpane z wieloletniej tradycji medycyny naturalnej z najnowszymi technologiami i osiągnięciami współczesnej nauki. Produkty EkaMedica dostępne są dla każdego, można je znaleźć w aptekach, sklepach zielarsko-medycznych, sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Produkty tej marki dostępne są...

Firma Idźczak-Meble przez ostatnie ćwierć wieku umacniała swoją pozycję nie tylko na polskim rynku, ale i zagranicznym. Nieustająca potrzeba doskonalenia produktów, a co za tym idzie postęp, zaowocowały wciąż poszerzającym się gronem usatysfakcjonowanych klientów. W swojej branży Idźczak to niekwestionowany Autorytet. Ktoś kiedyś powiedział, że jednym z sekretów powodzenia w biznesie jest zgrany zespół ludzi, dla których sukces firmy równoznaczny jest z ich prywatnym spełnieniem. Pracownicy Idźczak-Meble nieustannie podążają za najnowszymi trendami, wyznaczając przy tym trafne kierunki i realizując coraz ambitniejsze projekty. Pozwala to firmie z sukcesem brać udział w targach i wystawach w Europie, a także poza jej granicami. Ten uznany producent mebli wie również, jak robi się marketing, na co dowodem niech będzie nawiązanie współpracy ze światowej klasy piłkarzem — Łukaszem Piszczkiem, który został ambasadorem marki IDŹCZAK-MEBLE. Idźczak-Meble to firma obecna w przestrzeni...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!