Poniedziałek, 20.11.2017

fbinstalktw

Druga młodość po siedemdziesiątce

Adam Bała
Autor
Druga młodość po siedemdziesiątce

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM.

W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy?

Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne doświadczenie w produkcji maszyn nowej generacji, które po kilku latach zaowocowało licencją na produkcję tokarek TAE32N, opartych na konstrukcji Boehringera. W 2000 r. pozyskaliśmy zlecenie na produkcję komponentów mechanicznych tokarek sterowanych numerycznie i centrów pionowych dla Firmy Gildemeister. Dzięki temu zdobyliśmy kluczową dla dzisiejszej produkcji wiedzę na temat budowy centrów pionowych, które po kilku latach doświadczeń i prac własnego biura konstrukcyjnego pozwoliły na rozbudowę asortymentu AFM o kolejne typy tokarek sterowanych numerycznie i centrów pionowych. W 2011 r. rozbudowaliśmy zakład o dodatkową halę produkcyjną i zakup obrabiarek ciężkich, pozwalających obrabiać części o większych gabarytach. Skłoniło to AFM do przejęcia dokumentacji konstrukcyjnej i znaku towarowego upadającej Dąbrowskiej Fabryki Maszyn DEFUM. Pozyskany w ten sposób „Know-how” w zakresie budowy zdecydowanie większych maszyn (wytaczarek i tokarek pionowych) pozwolił na realizacje ciekawych projektów ciężkich maszyn specjalnych. W 2013 r. nasz właściciel (Firma Glimag S.A.) kupiła upadające CBKO w Pruszkowie, włączając do naszej grupy kapitałowej ikonę polskiej myśli konstruktorskiej i źródło większości obrabiarek zaprojektowanych i produkowanych w powojennej Polsce. Alians z CBKO pozwolił na wzbogacenie asortymentu o nowoczesne tokarki ze skośnym łożem rodziny Venus.

W jaki sposób udaje się AFM DEFUM łączyć bogatą historię i tradycję z parciem w kierunku innowacji?

Z punktu widzenia statystycznego pracownika, w wieku ponad 70 lat można liczyć na zasłużoną emeryturę i „odcinanie kuponów”. Dla podmiotu rynkowego, jakim jest AFM DEFUM, po siedemdziesiątce zaczyna się druga młodość. Zdobyte na przestrzeni 70 lat doświadczenie i wiedza na temat budowy obrabiarek, w powiązaniu z zapleczem kadry doświadczonych konstruktorów CBKO pozwala nam na prowadzenie szeroko zakrojonych prac badawczo-rozwojowych w ramach własnych projektów, jak również w ramach projektów Innotechu. Dzięki temu doświadczeniu nie boimy się coraz to nowych wyzwań, które przynosi nam ciągle zmieniające się zapotrzebowanie rynku krajowego i zagranicznego. Wieloletnie konsultacje z użytkownikami naszych maszyn pozwalają nam na wybór najbardziej zbliżonego do oczekiwanego przez rynek kierunku wprowadzanych, innowacyjnych zmian naszych konstrukcji. Takie połączenie tradycji rozumianej jako doświadczenie i wiedza z rosnącymi wymaganiami rynku oraz coraz to nowymi możliwościami technicznymi wydaje się warunkiem przetrwania i dalszego rozwoju przedsiębiorstwa w branży.

Na czym polega wyjątkowość państwa produktów?

Jeśli wziąć pod uwagę, że większość producentów obrabiarek stosuje w swoich maszynach te same komponenty jak sterowania numeryczne, prowadnice toczne, śruby toczne, łożyska i wiele innych podzespołów, które produkowane są przez wyspecjalizowane firmy, to trudno się doszukiwać wyjątkowości obrabiarek któregokolwiek z producentów. Nie mniej jednak nasz szeroki asortyment przy jak dotąd niskim wolumenie produkcji pozwala nam na indywidualizację produkowanych obrabiarek pod kątem niejednokrotnie bardzo specyficznych oczekiwań naszych klientów. Przy współudziale naszej kadry konstruktorskiej z jednej strony jesteśmy w stanie szybko i sprawnie modyfikować konstrukcje naszych obrabiarek, a z drugiej strony na bazie różnorodnych komponentów szerokiego asortymentu produkowanych maszyn komponować rozwiązania specjalne maszyn do zadań specjalnych. Ta elastyczność w połączeniu z doświadczeniem gwarantującym dobrą jakość niewątpliwie wyróżnia naszą ofertę na tle masowej produkcji globalnych producentów obrabiarek. Co więcej, naszą polityką jest nie tylko spełnianie wymagań klientów, ale podpowiadanie im rozwiązań dotychczas na naszym rynku nieznanych a dających nowe, korzystne możliwości.

b shop 2 28556

Proszę wskazać kilka realizacji, z których jest Pan szczególnie dumny.

Każde nowe zadanie wymagające przygotowania rozwiązania realizującego założenia technologiczne klienta jest dla nas swoistym wyzwaniem i osiągnięcie sukcesu daje powód do dumy. Patrząc z perspektywy czasu należałoby szczególnie podkreślić pozytywną weryfikację AFM DEFUM jako dostawcę w branży motoryzacyjnej zarówno u czołowych producentów działających na rynku polskim, jak i również na rynkach europejskich. Mam tutaj na myśli realizacje automatycznych linii produkcyjnych opartych na obrabiarkach specjalnych i automatycznych systemach załadowczych naszej własnej konstrukcji, jak również specjalne tokarki pionowe do nietypowej obróbki felg. Pierwsze realizacje tych rozwiązań specjalnych zaowocowały powrotem naszych klientów po kolejne, podobne rozwiązania, co oczywiście potwierdziło nasze kompetencje i jakość wykonania, dając nam kolejne referencje, no i oczywiście kontrakty. Niezależnie od rozwiązań specjalnych na pewno mogę być dumny z realizacji projektu budowy zaawansowanej tokarki z narzędziami napędzanymi, wrzeciennikiem przechwytującym i dodatkową osią „Y”. Powodem do dumy jest nie tyle fakt, że opracowaliśmy taką konstrukcję, wykonaliśmy prototyp i po raz pierwszy zaprezentowaliśmy go na ubiegłorocznych targach poznańskich, ile to, że w ciągu pół roku od premiery udało nam się sprzedać osiem takich maszyn do całkiem nowych klientów.

Czy w historii firmy zdarzały się momenty wyjątkowo trudne, będące dla firmy szczególnym wyzwaniem, ale też lekcją na przyszłość?

Jestem przekonany, że w każdej firmie produkcyjnej zdarzają się momenty trudne. W naszym przypadku również niejednokrotnie musieliśmy stawiać czoła różnym sytuacjom. Nie mniej w myśl powiedzenia „co Cię nie zabije to Cię wzmocni” każdy przypadek staramy się dogłębnie przeanalizować, wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby w konsekwencji przekuć w sukces.

Dla każdego przedsiębiorstwa szczególną wartość stanowi pracownik. Czy stawiacie państwo na rozwój swojej kadry? Czy dajecie im państwo możliwość poszerzania kompetencji, rozwoju?

Wartość naszej firmy przede wszystkim tworzą ludzie, ich wiedza, doświadczenie i co najważniejsze zaangażowanie w pracę. Dlatego nie szczędzimy inwestycji w kapitał ludzki, stąd rozwój kadry, poszerzanie kompetencji i wiedzy jest składową polityki firmy.

Czy działacie państwo na rzecz środowiska i lokalnej społeczności?

Na obecnym etapie ze względu na ograniczone możliwości nie angażujemy się jeszcze w działania poza zakładem w tej kwestii, chociaż przykładamy dużą wagę do założeń konstrukcyjnych naszych maszyn idących w kierunku pozytywnego oddziaływania na środowisko. Tam, gdzie to jest tylko możliwe, stosujemy zamknięte układy smarowania smarem stałym, co eliminuje wycieki oleju do chłodziw, a znakomicie zwiększając jego żywotność, a jednocześnie zmniejsza głośność maszyn. Stosujemy najnowsze generacje silników i napędów, które pozwalają elastycznie dostosować zużycie prądu w funkcji rzeczywiście niezbędnej dynamiki kinematycznej maszyny, a w niektórych przypadkach pozwalają wręcz odzyskać część energii elektrycznej.

Dokąd zmierza AFM DEFUM? Czy są jakieś szczególne inwestycje na przyszłość, którymi chcielibyście się państwo podzielić z naszymi czytelnikami?

Zgodnie z postawioną na początku wywiadu tezą, nie mamy zamiaru przechodzić na emeryturę, wręcz przeciwnie, liczymy na drugą młodość. Już w ub. roku wprowadziliśmy w życie ideę połączenia na bieżąco produkcji z naukową myślą techniczną. Współpracujemy z ośrodkami naukowymi Politechniki Poznańskiej i Szczecińskiej, które wspierają nasze nowe pomysły konstrukcyjne od strony ich analiz wytrzymałościowo-sztywnościowych, przewidywanych odkształceń termicznych etc. Kontynuujemy nasze prace konstrukcyjne w kierunku wypracowania całej linii nowych tokarek rozbudowanych nie tylko o wspomniane wyżej opcje dodatkowej osi „Y” czy wrzeciennika przechwytującego, ale również dodatkowe głowice narzędziowe pozwalające na symultaniczną pracę w 4, 6, 8 czy nawet 10 osiach jednocześnie. Nie zapominamy również o linii centrów pionowych. W tym roku zaprezentowaliśmy nową konstrukcję pierwszego z rodziny średniej wielkości centrum pionowego Harpagan, który ma być naturalną kontynuacją linii dotychczas produkowanych centrów Harnaś, Baca i Gazda. Jeszcze w tym roku każde z tych centrów będzie mogło być wyposażone nie tylko w czwartą, ale również w czwartą i piątą oś w postaci stołu obrotowo-uchylnego. Niezależnie od funkcjonalności i rozwiązań konstrukcyjnych samych obrabiarek mamy również apetyt na udział w projekcie „Industry 4.0”. Co prawda z naszych obserwacji wynika, że w Polsce jest to jeszcze kwestia przyszłości, ale jestem przekonany, że całkiem niedalekiej przyszłości. Dlatego nie szczędzimy wysiłków, żeby być przygotowanym również do tej opcji.

b shop 0 28556

PATRONATY REDAKCJI

« Listopad 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Przekrój Biznesu

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy. Tak też się dzieje w przypadku AFM Defum, firmy, która od kilkudziesięciu lat przoduje w produkcji obrabiarek skrawających do metalu - centrów pionowych, tokarek kłowych, tokarek pionowych oraz nakiełczarek. Przy tego typu konstrukcjach zawsze najistotniejsze są walory techniczne i na to głównie patrzą klienci. Nie zapominajmy jednak, że przy tak poważnych inwestycjach pod uwagę bierze się także... wygląd maszyny. Ze względu na coraz większy wybór ofert maszyn o zbliżonych parametrach, klienci coraz częściej patrzą też na estetykę i wygląd, a nawet kolorystykę danego sprzętu. – W wielu wypadkach spotykamy się z koniecznością zastosowania kolorystyki maszyny komponującej się z barwami firmowymi klienta. Te trendy rynkowe skłaniają wielu producentów obrabiarek do zwiększania inwestycji w projektowanie coraz...

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

Nowoczesna platforma komunikacji Evenio łączy urząd z mieszkańcami. W Sierakowicach już doceniono jej funkcje, a teraz z aplikacji będą mogły korzystać kolejne gminy. O jej wdrażaniu i rozwoju rozmawialiśmy z Mariuszem Laską, kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sierakowice. Jak przebiegał dotychczasowy rozwój aplikacji Evenio? Aplikacja rozwijała się od 2015 roku. Wówczas był to tylko moduł związany z wywozem odpadów. Od 2016 r. zaczęła działać w większym formacie. Na początku chcieliśmy pomóc mieszkańcom, aby nie umykały im terminy wywozów śmieci. Reforma śmieciowa, która się pojawiła, wygenerowała kolejne frakcje odpadów, które trzeba było zbierać. Skorzystaliśmy z rozwiązania, jakie umożliwia aplikacja Evenio, wprowadziliśmy do niej harmonogram wywozu odpadów i to był nasz główny cel. Potem okazało się, że tę aplikację można równie dobrze wykorzystać do przekazywania informacji dotyczących gminy, więc rozszerzyliśmy to o kulturę, informacje gminne i...

Dach nad głową to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Tymczasem dach dachowi nierówny, dlatego warto zainwestować w najwyższej jakości dachówki renomowanej marki, takiej jak Gerard Roofing Systems. Nowoczesne technologie i wysoka jakość – to dewizy, jakimi kieruje się firma Gerard, która już 60 lat jest innowatorem w zakresie powlekanych, wytłaczanych dachówek metalowych z posypką skalną i największym producentem na świecie, z czteroma zakładami produkcyjnymi (w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Malezji i na Węgrzech). W Polsce firma Gerard obecna jest już od ponad 25 lat, co zaowocowało szeroką i doświadczoną bazą przeszkolonych dekarzy oraz zespołów sprzedażowych i serwisowych, jak również bogatą bazą obiektów referencyjnych. Na samym tylko Podhalu blisko 10 000 domów pokrytych jest blachodachówką Gerard Corona, podobnie jest z największymi i prestiżowymi hotelami, restauracjami, jak i tysiącami domów w całej Polsce. Pionierską technologią, jaką może sie...

Już od dłuższego czasu można zauważyć trend budowy przestrzeni handlowych na nowych osiedlach mieszkaniowych. Taki stan rzeczy to rozwiązanie korzystne zarówno dla potencjalnych inwestorów, jak i przyszłych mieszkańców. Osoby planujące własny biznes, otwierając lokal na nowo powstającej inwestycji, zyskują spore grono klientów, lokatorzy zaś – podstawowe usługi mają na wyciągnięcie ręki. Powstające od 2012 roku osiedle Nowe Ogrody sukcesywnie poszerza swoją ofertę - stawia kolejne funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania oraz lokale usługowe. W ramach pierwszych dwóch etapów powstało łącznie 158 mieszkań, które otrzymały prawomocne pozwolenie na użytkowanie i zostały przekazane w ręce mieszkańców. Najemców zyskały również lokale handlowe. Wszystkie zostały skomercjalizowane, a na osiedlu pojawiły się dodatkowe usługi. Obecność dyskontu spożywczego, salonu kosmetycznego, salonu fryzjerskiego oraz licznych gabinetów lekarskich podniosły atrakcyjność osiedla. – Możemy już mówić, że na...

Lokalny potencjał
06.06.2017

Już od dłuższego czasu można zauważyć wśród przedsiębiorców pewien trend dotyczący lokalizacji inwestycji. Coraz częściej właściciele firm decydują się na budowę nowych fabryk i zakładów w Polsce północno-wschodniej. Przyczyny takiego stanu rzeczy są oczywiste. Przykładem regionu, który od momentu transformacji ustrojowych i szeregu reform gospodarczych, zmienił się nie do poznania jest dawne województwo suwalskie. 20 lat temu tę część kraju nazywano Polską B. Wydaje się, że zastosowanie tam narzędzi wspierających gospodarkę, przyniosło oczekiwany skutek. I nie tylko dla samego regionu, ale też dla przedsiębiorców. Co dzisiaj przyciąga inwestycje do Polski północno-wschodniej? Przede wszystkim pracownik. Coraz częściej mówi się o rynku pracownika. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. W województwie podlaskim, czy warmińsko–mazurskim ten problem, nawet jeśli występuje, to w znacznie mniejszej skali niż w innych częściach kraju....

W ostatnich miesiącach ustawodawca i organy administracji państwowej dość często poruszały tematy bliskie działalności TFI, jak na przykład nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych (UFI), opodatkowanie niektórych dochodów funduszy, czy MIFID II. Najgłośniej jednak mówi się ostatnio o konsekwencjach zmiany UFI w zakresie objęcia jej zakresem tak zwanych Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych. O mechanice zmian i ich wpływie na rentowność obecnie funkcjonujących przedsięwzięć, rozmawialiśmy z Tomaszem Bedla, Wiceprezesem oraz Dyrektorem Departamentu Prawnego w Copernicus Capital TFI S.A. Najważniejszym efektem ustawowych zmian jest obowiązek uzyskania zezwolenia lub rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) do 4 czerwca br. przez spółki, które zebrały lub zamierzają zebrać aktywa od wielu inwestorów w celu ich lokowania zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, jako tzw. Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI). Jest to nowa rynkowa kategoria, do której zaliczają się tak...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!