Wtorek, 24.10.2017

fbinstalktw

Przystanek Woodstock: trzy dni muzyki, kultury i polityki

Adam Bała
Autor
Przystanek Woodstock: trzy dni muzyki, kultury i polityki

Przystanek Woodstock, zgodnie ze swoim hasłem przewodnim, to trzy dni miłości, przyjaźni i muzyki. Największy darmowy festiwal na świecie przyciąga ludzi młodych nie tylko ciałem, ale i duchem możliwością odpoczynku od codzienności przy dobrej muzyce w miłym towarzystwie. Jednak w politycznych czasach trudno jest uciec od polityki.

Festiwal bez barier(ek)

Na długo przed swoim startem, 23 edycja festiwalu Jurka Owsiaka stała się areną politycznych rozgrywek. Przypomnijmy, że już rok temu, decyzją MSWiA impreza uznana została za wydarzenie podwyższonego ryzyka, czyli takie, na którym ewentualny atak terrorystyczny jest szczególnie prawdopodobny. Zmusiło to organizatorów do podjęcia wyjątkowych, niestosowanych dotąd środków ostrożności, takich jak zwiększenie liczebności służb chroniących imprezę, a przede wszystkim odgrodzenie jej terenu metalowym płotem. Choć znacznie zwiększyło to koszta organizacji przedsięwzięcia, 22 edycja Przystanku Woodstock odbyła się zgodnie z planem. Ten sam problem pojawił się w tym roku — festiwal ponownie sklasyfikowany został jako wydarzenie szczególnie narażone na atak terrorystyczny. Oprócz specjalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia terenu imprezy decyzją MSWiA odwołano zwyczajowe wsparcie ze strony niemieckich strażaków oraz federalnej służby wsparcia technicznego Technisches Hilfswerk. Barierek i płotków stanąć miało jeszcze więcej.

My już nie wyrabiamy – mówił Owsiak w swoim pamiętnym apelu. - Spirala żądań wobec naszego festiwalu od dwóch lat jest masakryczna. W związku z zaostrzonymi wymaganiami fundacja zatrudnić musi kilkaset nowych, specjalnie wyszkolonych osób, które będą pilnować porządku. Szef WOŚP podkreślał, że w roku ubiegłym spełnione zostały wszelkie warunki, jakie stawia się organizatorom imprez o podwyższonym ryzyku – Postawiliśmy kilkunastokilometrowy płot, który w ogóle się nie przydał – tłumaczył Owsiak. - Przystanek znów okazał się jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Polsce.

Ostatecznie kłopotliwe i drogie barierki zniknęły jeszcze przed rozpoczęciem większości koncertów. Już w piątek 4 sierpnia Owsiak ogłosił, że metalowe ogrodzenie jest zbyteczne, a nawet szkodliwe, a zatem zrobi wszystko, by barierki zniknęły. Obietnica stała się faktem po uzyskaniu wszelkich zgód ze strony burmistrza Kostrzyna nad Odrą, policji oraz straży pożarnej.  - One niczemu dobremu nie służą – irytował się Jurek Owsiak. - Za nami 22 lata doświadczenia w organizowaniu imprezy, zatem wiemy, jak zapewnić woodstockowiczom bezpieczeństwo! Czerwonym światłem dla barierek okazał się piątkowy występ Hey. Obecność "zasieków" wzbudzała irytację wśród uczestników festiwalu. Przed wejściem na scenę zespołu Kasi Nosowskiej, napór na ogrodzenie był ogromny. Widzowie skandowali "Wpuście nas! Wpuście nas!”, a w końcu przewrócili część barierek. Sytuacja mogła skończyć się więc tragicznie.

Przystanek "polityka"

Polityka wdarła się w przestrzeń Przystanku Woodstock nie tylko ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Zaatakowała również opozycja. Już w środę wśród zaskoczonych woodstockowiczów pojawiła się delegacja Platformy Obywatelskiej. I to nie byle jaka. Grzegorz Schetyna, Bartosz Arłukowicz i Borys Budka z rodziną wkroczyli w festiwalową przestrzeń w blasku fleszy, robiąc selfies z woodstokowiczami i ucinając sobie pogawędki z młodszą i starszą młodzieżą. Zdjęcia oraz relacje natychmiast lądowały w mediach społecznościowych związanych z partią.

Ten niespodziewany najazd wielkiej polityki na festiwalową przestrzeń spotkał się z negatywnymi opiniami nie tylko ze strony sympatyków PiS, ale również osób identyfikujących się z opozycją. Nawet Zbigniew Hołdys, który znany jest ze swojej bezpardonowej walki z rządzącą obecnie partią, stwierdził, że trudno się ogląda tę „pierwszą w historii polityczną agitkę na Woodstocku". Na pytanie dziennikarza TVP, dlaczego członkowie PO upolitycznili "festiwal w Woodstocku", Schetyna odpowiedział: - Pierwszym festiwalem, który osobiście upolityczniłem, był festiwal w Jarocinie w 1981 roku. Upolityczniałem go trzy dni. Z dobrym skutkiem, bo grała i Republika, i TSA... Zresztą Paweł Kukiz też występował w Jarocinie.

- Muzyka nie jest polityczna – mówił dalej przewodniczący PO. - Przyjechaliśmy, bo zostaliśmy zaproszeni przez samorząd województwa lubuskiego. Chcemy też pokazać, że jesteśmy z młodymi ludźmi, że potrafimy z nimi rozmawiać. Nie było żadnych ustawek.

- Czyli Jerzy Owsiak woli przewodniczego Schetynę niż prezydenta Andrzeja Dudę na swoim festiwalu? - pytał dalej dziennikarz TVP.

- Mnie nie zapraszał Jerzy Owsiak, ja chciałem tu przyjechać, bo lubię festiwale – odpowiedział rozbawiony Schetyna. - Gdyby pan mnie zapytał, na jakim byłem ostatnio koncercie, odpowiedziałbym, że na Guns and Roses w Pradze.

Redaktor Faktu, Dariusz Grzędziński komentował, że politycy PO mogą jeździć na Woodstock prywatnie. Jednak „lansując się tam grupowo, nie pomagają ani sobie, ani festiwalowi". „Daliby ludziom pożyć bez polityki”, podsumował Marcin Makowski z tygodnika Do Rzeczy.

Choć polityka zawsze w jakimś stopniu obecna jest podczas spotkań odbywających się w ramach Akademii Sztuk Przepięknych, 23 edycja Przystanku Woodstock szczególnie przesycona była atmosferą społecznego napięcia i sprzeciwu. ASP dla zaproszonych gości okazała się idealną przestrzenią do przekazania młodym ludziom uniwersalnych wartości, jakimi są demokracja oraz idea społeczeństwa obywatelskiego. Szczególną popularnością cieszyło się spotkanie z Robertem Biedroniem. Namiot, w którym odbywała się rozmowa, szczelnie wypełniony był woodstockowiczami, a ci, którzy nie zmieścili się do środka, mogli obserwować akcję na zamontowanych na zewnątrz telebimach.

- Cokolwiek się dzieje w życiu publicznym, powinno nas interesować, ponieważ ta polityka prędzej, czy później zapuka do naszych drzwi – mówił prezydent Słupska. - To politycy, czy tego chcemy, czy nie, decydują o tym, jak żyjemy. To politycy mogą swoimi łapskami gmerać w Przystanku Woodstock, by próbować zabronić nam tego najpiękniejszego festiwalu na świecie. Robert Biedroń zaznaczył, że na młodych ludziach spoczywa ogromna odpowiedzialność nie tylko za wydarzenia bieżące, ale przede wszystkim za to, co stanie się później, po zakończeniu 23 edycji Przystanku Woodstock. - Nie możemy się rozejść z satysfakcją, że obroniliśmy Przystanek Woodstock, zatem będzie dobrze – apelował Biedroń. - Nie będzie dobrze. Demokracja, na którą się umówiliśmy, jest jak piękny kwiat, który należy pielęgnować i regularnie podlewać, gdyż w przeciwnym razie szybko uschnie. I to jest wyzwanie naszych czasów. Wystąpienie nagrodzono długą i głośną owacją.

W podobnym tonie wypowiadał się generał Mirosław Różański, który zapowiedziany został przez prowadzącego jako „legenda polskiej armii". Generał w tym roku zrezygnował ze swojego stanowiska jako jeden z pierwszych wojskowych, którzy nie zgadzali się na reformy „dobrej zmiany". - Skoro zdecydowaliście się przyjechać na imprezę o podwyższonym ryzyku, wszyscy musicie być odważni – oznajmił gen. Różański, kiedy jeden z uczestników spotkania pogratulował mu odwagi, z jaką musiało wiązać się opuszczenie armii. Generał odniósł się do konfliktu między posłuszeństwem a trwaniem na straży konstytucji. – Żołnierz przyrzeka stać na straży Konstytucji – mówił gen. Różański. - Troska o tę sferę jest kwestią fundamentalną. Kiedy słyszę, że trzeba zmienić Konstytucję, zaczynam się niepokoić. Nie zabrakło pytania o ewentualny powrót generała do służby, gdyby do władzy doszła partia opozycyjna. – Odpowiedź jest trudna, bo na sali jest moja żona – odparł żartobliwie gen. Różański, by za chwile przyjąć poważniejszy ton. - Żołnierzem jest się na zawsze. Nawet jakbym miał pokłócić się z żoną, zaryzykuję i odpowiem pozytywnie. Pojawił się również temat tzw. Misiewiczów w armii. Zapytany o ich liczbę, generał odpowiedział pytaniem, czy chodzi o tych, którzy posiadają medale, czy też o tych bez. – Jeśli tacy są, niech jak najszybciej odejdą. Niedobrze, jeśli zabieganie o względy przełożonego staje się wartością nadrzędną. Życzyłbym sobie i wam wszystkim, żeby Misiewiczów w ogóle nie było.

Tradycją woodstockową jest obecność osoby duchownej w ramach ASP. Tym razem w namiocie Akademii zasiadł dominikanin, ojciec Paweł Gużyński. - W naturze człowieka jest zabawa. A minister Błaszczak najwyraźniej boi się, gdy ludzie się bawią i chce im to odebrać — mówił duchowny. Krytyki nie uniknął również kościół, który – zdaniem o. Gużyńskiego nadto uwikłał się w politykę. - Polski Kościół stał się zakładnikiem politycznego układu, w ramach którego pozwolono, by w jego strukturach wyrosła realna siła polityczna o nazwie Radio Maryja, z ojcem dyrektorem u sterów. Podsumowując swoją wypowiedź, duchowny stwierdził, że obecnie kościół przestał funkcjonować poza sporem politycznym, stając się jego stroną.

W charakterystyczny dla siebie sposób Jurek Owsiak pożegnał ok. 300 tys. osób, które przybyły w tym roku do Kostrzyna nad Odrą. - Nie igrajcie z rock and rollem! Nie wchodź z butami w nasz świat. Nie mów, że tutaj jest podwyższone ryzyko. Jeśli tak mówisz, to obrażasz mnie, fundację i tych ludzi - krzyczał ze sceny Jurek Owsiak, żegnając woodstokowiczów po koncercie wieńczącym 23. edycję Przystanku Woodstock. - Cztery dni, może nawet milion ludzi bawiło się w pokoju. Gościu, widziałeś tylu uśmiechniętych ludzi? Nie bądź taki, przytul się do nas, baw się z nami. Organizator największego darmowego festiwalu na świecie dodał, że jest patriotą i dałby się „posiekać za ten kraj". - Nie mów mi k...., że jestem gorszy sort! - dodał.

PATRONATY REDAKCJI

« Październik 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Przekrój Biznesu

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

Nowoczesna platforma komunikacji Evenio łączy urząd z mieszkańcami. W Sierakowicach już doceniono jej funkcje, a teraz z aplikacji będą mogły korzystać kolejne gminy. O jej wdrażaniu i rozwoju rozmawialiśmy z Mariuszem Laską, kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sierakowice. Jak przebiegał dotychczasowy rozwój aplikacji Evenio? Aplikacja rozwijała się od 2015 roku. Wówczas był to tylko moduł związany z wywozem odpadów. Od 2016 r. zaczęła działać w większym formacie. Na początku chcieliśmy pomóc mieszkańcom, aby nie umykały im terminy wywozów śmieci. Reforma śmieciowa, która się pojawiła, wygenerowała kolejne frakcje odpadów, które trzeba było zbierać. Skorzystaliśmy z rozwiązania, jakie umożliwia aplikacja Evenio, wprowadziliśmy do niej harmonogram wywozu odpadów i to był nasz główny cel. Potem okazało się, że tę aplikację można równie dobrze wykorzystać do przekazywania informacji dotyczących gminy, więc rozszerzyliśmy to o kulturę, informacje gminne i...

Dach nad głową to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Tymczasem dach dachowi nierówny, dlatego warto zainwestować w najwyższej jakości dachówki renomowanej marki, takiej jak Gerard Roofing Systems. Nowoczesne technologie i wysoka jakość – to dewizy, jakimi kieruje się firma Gerard, która już 60 lat jest innowatorem w zakresie powlekanych, wytłaczanych dachówek metalowych z posypką skalną i największym producentem na świecie, z czteroma zakładami produkcyjnymi (w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Malezji i na Węgrzech). W Polsce firma Gerard obecna jest już od ponad 25 lat, co zaowocowało szeroką i doświadczoną bazą przeszkolonych dekarzy oraz zespołów sprzedażowych i serwisowych, jak również bogatą bazą obiektów referencyjnych. Na samym tylko Podhalu blisko 10 000 domów pokrytych jest blachodachówką Gerard Corona, podobnie jest z największymi i prestiżowymi hotelami, restauracjami, jak i tysiącami domów w całej Polsce. Pionierską technologią, jaką może sie...

Już od dłuższego czasu można zauważyć trend budowy przestrzeni handlowych na nowych osiedlach mieszkaniowych. Taki stan rzeczy to rozwiązanie korzystne zarówno dla potencjalnych inwestorów, jak i przyszłych mieszkańców. Osoby planujące własny biznes, otwierając lokal na nowo powstającej inwestycji, zyskują spore grono klientów, lokatorzy zaś – podstawowe usługi mają na wyciągnięcie ręki. Powstające od 2012 roku osiedle Nowe Ogrody sukcesywnie poszerza swoją ofertę - stawia kolejne funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania oraz lokale usługowe. W ramach pierwszych dwóch etapów powstało łącznie 158 mieszkań, które otrzymały prawomocne pozwolenie na użytkowanie i zostały przekazane w ręce mieszkańców. Najemców zyskały również lokale handlowe. Wszystkie zostały skomercjalizowane, a na osiedlu pojawiły się dodatkowe usługi. Obecność dyskontu spożywczego, salonu kosmetycznego, salonu fryzjerskiego oraz licznych gabinetów lekarskich podniosły atrakcyjność osiedla. – Możemy już mówić, że na...

Lokalny potencjał
06.06.2017

Już od dłuższego czasu można zauważyć wśród przedsiębiorców pewien trend dotyczący lokalizacji inwestycji. Coraz częściej właściciele firm decydują się na budowę nowych fabryk i zakładów w Polsce północno-wschodniej. Przyczyny takiego stanu rzeczy są oczywiste. Przykładem regionu, który od momentu transformacji ustrojowych i szeregu reform gospodarczych, zmienił się nie do poznania jest dawne województwo suwalskie. 20 lat temu tę część kraju nazywano Polską B. Wydaje się, że zastosowanie tam narzędzi wspierających gospodarkę, przyniosło oczekiwany skutek. I nie tylko dla samego regionu, ale też dla przedsiębiorców. Co dzisiaj przyciąga inwestycje do Polski północno-wschodniej? Przede wszystkim pracownik. Coraz częściej mówi się o rynku pracownika. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. W województwie podlaskim, czy warmińsko–mazurskim ten problem, nawet jeśli występuje, to w znacznie mniejszej skali niż w innych częściach kraju....

W ostatnich miesiącach ustawodawca i organy administracji państwowej dość często poruszały tematy bliskie działalności TFI, jak na przykład nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych (UFI), opodatkowanie niektórych dochodów funduszy, czy MIFID II. Najgłośniej jednak mówi się ostatnio o konsekwencjach zmiany UFI w zakresie objęcia jej zakresem tak zwanych Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych. O mechanice zmian i ich wpływie na rentowność obecnie funkcjonujących przedsięwzięć, rozmawialiśmy z Tomaszem Bedla, Wiceprezesem oraz Dyrektorem Departamentu Prawnego w Copernicus Capital TFI S.A. Najważniejszym efektem ustawowych zmian jest obowiązek uzyskania zezwolenia lub rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) do 4 czerwca br. przez spółki, które zebrały lub zamierzają zebrać aktywa od wielu inwestorów w celu ich lokowania zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, jako tzw. Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI). Jest to nowa rynkowa kategoria, do której zaliczają się tak...

W dniu 4 czerwca 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych z dnia 31 marca 2016 r. W wyniku nowelizacji, na spółki prawa handlowego, które prowadziły działalność inwestycyjną jako fundusze venture capital lub private equity w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych, zostały nałożone nowe obowiązki regulacyjne, a same spółki zostały objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W świetle nowych przepisów podmioty te muszą uzyskać status Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych (ASI). Jak podkreśla radca prawny Michał Reszka z Exentis Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych specjalizującej się m.in. w prowadzeniu postępowań przed KNF - Zakres podmiotów objętych regulacją zdecydowanie wykracza poza standardowe skojarzenia co do podmiotów rynku kapitałowego . Za spółkę ASI może być potraktowana każda spółka, która zebrała lub zamierza zebrać aktywa od wielu inwestorów w celu ich lokowania zgodnie z określoną polityką inwestycyjną. Każda taka spółka...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!