Wtorek, 20.03.2018

fbinstalktwyt

Przystanek Woodstock: trzy dni muzyki, kultury i polityki

Adam Bała
Autor
Przystanek Woodstock: trzy dni muzyki, kultury i polityki

Przystanek Woodstock, zgodnie ze swoim hasłem przewodnim, to trzy dni miłości, przyjaźni i muzyki. Największy darmowy festiwal na świecie przyciąga ludzi młodych nie tylko ciałem, ale i duchem możliwością odpoczynku od codzienności przy dobrej muzyce w miłym towarzystwie. Jednak w politycznych czasach trudno jest uciec od polityki.

Festiwal bez barier(ek)

Na długo przed swoim startem, 23 edycja festiwalu Jurka Owsiaka stała się areną politycznych rozgrywek. Przypomnijmy, że już rok temu, decyzją MSWiA impreza uznana została za wydarzenie podwyższonego ryzyka, czyli takie, na którym ewentualny atak terrorystyczny jest szczególnie prawdopodobny. Zmusiło to organizatorów do podjęcia wyjątkowych, niestosowanych dotąd środków ostrożności, takich jak zwiększenie liczebności służb chroniących imprezę, a przede wszystkim odgrodzenie jej terenu metalowym płotem. Choć znacznie zwiększyło to koszta organizacji przedsięwzięcia, 22 edycja Przystanku Woodstock odbyła się zgodnie z planem. Ten sam problem pojawił się w tym roku — festiwal ponownie sklasyfikowany został jako wydarzenie szczególnie narażone na atak terrorystyczny. Oprócz specjalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia terenu imprezy decyzją MSWiA odwołano zwyczajowe wsparcie ze strony niemieckich strażaków oraz federalnej służby wsparcia technicznego Technisches Hilfswerk. Barierek i płotków stanąć miało jeszcze więcej.

My już nie wyrabiamy – mówił Owsiak w swoim pamiętnym apelu. - Spirala żądań wobec naszego festiwalu od dwóch lat jest masakryczna. W związku z zaostrzonymi wymaganiami fundacja zatrudnić musi kilkaset nowych, specjalnie wyszkolonych osób, które będą pilnować porządku. Szef WOŚP podkreślał, że w roku ubiegłym spełnione zostały wszelkie warunki, jakie stawia się organizatorom imprez o podwyższonym ryzyku – Postawiliśmy kilkunastokilometrowy płot, który w ogóle się nie przydał – tłumaczył Owsiak. - Przystanek znów okazał się jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Polsce.

Ostatecznie kłopotliwe i drogie barierki zniknęły jeszcze przed rozpoczęciem większości koncertów. Już w piątek 4 sierpnia Owsiak ogłosił, że metalowe ogrodzenie jest zbyteczne, a nawet szkodliwe, a zatem zrobi wszystko, by barierki zniknęły. Obietnica stała się faktem po uzyskaniu wszelkich zgód ze strony burmistrza Kostrzyna nad Odrą, policji oraz straży pożarnej.  - One niczemu dobremu nie służą – irytował się Jurek Owsiak. - Za nami 22 lata doświadczenia w organizowaniu imprezy, zatem wiemy, jak zapewnić woodstockowiczom bezpieczeństwo! Czerwonym światłem dla barierek okazał się piątkowy występ Hey. Obecność "zasieków" wzbudzała irytację wśród uczestników festiwalu. Przed wejściem na scenę zespołu Kasi Nosowskiej, napór na ogrodzenie był ogromny. Widzowie skandowali "Wpuście nas! Wpuście nas!”, a w końcu przewrócili część barierek. Sytuacja mogła skończyć się więc tragicznie.

Przystanek "polityka"

Polityka wdarła się w przestrzeń Przystanku Woodstock nie tylko ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Zaatakowała również opozycja. Już w środę wśród zaskoczonych woodstockowiczów pojawiła się delegacja Platformy Obywatelskiej. I to nie byle jaka. Grzegorz Schetyna, Bartosz Arłukowicz i Borys Budka z rodziną wkroczyli w festiwalową przestrzeń w blasku fleszy, robiąc selfies z woodstokowiczami i ucinając sobie pogawędki z młodszą i starszą młodzieżą. Zdjęcia oraz relacje natychmiast lądowały w mediach społecznościowych związanych z partią.

Ten niespodziewany najazd wielkiej polityki na festiwalową przestrzeń spotkał się z negatywnymi opiniami nie tylko ze strony sympatyków PiS, ale również osób identyfikujących się z opozycją. Nawet Zbigniew Hołdys, który znany jest ze swojej bezpardonowej walki z rządzącą obecnie partią, stwierdził, że trudno się ogląda tę „pierwszą w historii polityczną agitkę na Woodstocku". Na pytanie dziennikarza TVP, dlaczego członkowie PO upolitycznili "festiwal w Woodstocku", Schetyna odpowiedział: - Pierwszym festiwalem, który osobiście upolityczniłem, był festiwal w Jarocinie w 1981 roku. Upolityczniałem go trzy dni. Z dobrym skutkiem, bo grała i Republika, i TSA... Zresztą Paweł Kukiz też występował w Jarocinie.

- Muzyka nie jest polityczna – mówił dalej przewodniczący PO. - Przyjechaliśmy, bo zostaliśmy zaproszeni przez samorząd województwa lubuskiego. Chcemy też pokazać, że jesteśmy z młodymi ludźmi, że potrafimy z nimi rozmawiać. Nie było żadnych ustawek.

- Czyli Jerzy Owsiak woli przewodniczego Schetynę niż prezydenta Andrzeja Dudę na swoim festiwalu? - pytał dalej dziennikarz TVP.

- Mnie nie zapraszał Jerzy Owsiak, ja chciałem tu przyjechać, bo lubię festiwale – odpowiedział rozbawiony Schetyna. - Gdyby pan mnie zapytał, na jakim byłem ostatnio koncercie, odpowiedziałbym, że na Guns and Roses w Pradze.

Redaktor Faktu, Dariusz Grzędziński komentował, że politycy PO mogą jeździć na Woodstock prywatnie. Jednak „lansując się tam grupowo, nie pomagają ani sobie, ani festiwalowi". „Daliby ludziom pożyć bez polityki”, podsumował Marcin Makowski z tygodnika Do Rzeczy.

Choć polityka zawsze w jakimś stopniu obecna jest podczas spotkań odbywających się w ramach Akademii Sztuk Przepięknych, 23 edycja Przystanku Woodstock szczególnie przesycona była atmosferą społecznego napięcia i sprzeciwu. ASP dla zaproszonych gości okazała się idealną przestrzenią do przekazania młodym ludziom uniwersalnych wartości, jakimi są demokracja oraz idea społeczeństwa obywatelskiego. Szczególną popularnością cieszyło się spotkanie z Robertem Biedroniem. Namiot, w którym odbywała się rozmowa, szczelnie wypełniony był woodstockowiczami, a ci, którzy nie zmieścili się do środka, mogli obserwować akcję na zamontowanych na zewnątrz telebimach.

- Cokolwiek się dzieje w życiu publicznym, powinno nas interesować, ponieważ ta polityka prędzej, czy później zapuka do naszych drzwi – mówił prezydent Słupska. - To politycy, czy tego chcemy, czy nie, decydują o tym, jak żyjemy. To politycy mogą swoimi łapskami gmerać w Przystanku Woodstock, by próbować zabronić nam tego najpiękniejszego festiwalu na świecie. Robert Biedroń zaznaczył, że na młodych ludziach spoczywa ogromna odpowiedzialność nie tylko za wydarzenia bieżące, ale przede wszystkim za to, co stanie się później, po zakończeniu 23 edycji Przystanku Woodstock. - Nie możemy się rozejść z satysfakcją, że obroniliśmy Przystanek Woodstock, zatem będzie dobrze – apelował Biedroń. - Nie będzie dobrze. Demokracja, na którą się umówiliśmy, jest jak piękny kwiat, który należy pielęgnować i regularnie podlewać, gdyż w przeciwnym razie szybko uschnie. I to jest wyzwanie naszych czasów. Wystąpienie nagrodzono długą i głośną owacją.

W podobnym tonie wypowiadał się generał Mirosław Różański, który zapowiedziany został przez prowadzącego jako „legenda polskiej armii". Generał w tym roku zrezygnował ze swojego stanowiska jako jeden z pierwszych wojskowych, którzy nie zgadzali się na reformy „dobrej zmiany". - Skoro zdecydowaliście się przyjechać na imprezę o podwyższonym ryzyku, wszyscy musicie być odważni – oznajmił gen. Różański, kiedy jeden z uczestników spotkania pogratulował mu odwagi, z jaką musiało wiązać się opuszczenie armii. Generał odniósł się do konfliktu między posłuszeństwem a trwaniem na straży konstytucji. – Żołnierz przyrzeka stać na straży Konstytucji – mówił gen. Różański. - Troska o tę sferę jest kwestią fundamentalną. Kiedy słyszę, że trzeba zmienić Konstytucję, zaczynam się niepokoić. Nie zabrakło pytania o ewentualny powrót generała do służby, gdyby do władzy doszła partia opozycyjna. – Odpowiedź jest trudna, bo na sali jest moja żona – odparł żartobliwie gen. Różański, by za chwile przyjąć poważniejszy ton. - Żołnierzem jest się na zawsze. Nawet jakbym miał pokłócić się z żoną, zaryzykuję i odpowiem pozytywnie. Pojawił się również temat tzw. Misiewiczów w armii. Zapytany o ich liczbę, generał odpowiedział pytaniem, czy chodzi o tych, którzy posiadają medale, czy też o tych bez. – Jeśli tacy są, niech jak najszybciej odejdą. Niedobrze, jeśli zabieganie o względy przełożonego staje się wartością nadrzędną. Życzyłbym sobie i wam wszystkim, żeby Misiewiczów w ogóle nie było.

Tradycją woodstockową jest obecność osoby duchownej w ramach ASP. Tym razem w namiocie Akademii zasiadł dominikanin, ojciec Paweł Gużyński. - W naturze człowieka jest zabawa. A minister Błaszczak najwyraźniej boi się, gdy ludzie się bawią i chce im to odebrać — mówił duchowny. Krytyki nie uniknął również kościół, który – zdaniem o. Gużyńskiego nadto uwikłał się w politykę. - Polski Kościół stał się zakładnikiem politycznego układu, w ramach którego pozwolono, by w jego strukturach wyrosła realna siła polityczna o nazwie Radio Maryja, z ojcem dyrektorem u sterów. Podsumowując swoją wypowiedź, duchowny stwierdził, że obecnie kościół przestał funkcjonować poza sporem politycznym, stając się jego stroną.

W charakterystyczny dla siebie sposób Jurek Owsiak pożegnał ok. 300 tys. osób, które przybyły w tym roku do Kostrzyna nad Odrą. - Nie igrajcie z rock and rollem! Nie wchodź z butami w nasz świat. Nie mów, że tutaj jest podwyższone ryzyko. Jeśli tak mówisz, to obrażasz mnie, fundację i tych ludzi - krzyczał ze sceny Jurek Owsiak, żegnając woodstokowiczów po koncercie wieńczącym 23. edycję Przystanku Woodstock. - Cztery dni, może nawet milion ludzi bawiło się w pokoju. Gościu, widziałeś tylu uśmiechniętych ludzi? Nie bądź taki, przytul się do nas, baw się z nami. Organizator największego darmowego festiwalu na świecie dodał, że jest patriotą i dałby się „posiekać za ten kraj". - Nie mów mi k...., że jestem gorszy sort! - dodał.

Wydarzenia

« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Gospodarcze Wyzwania Roku 2018

Firma SECO/WARWICK jest reprezentantem przemysłu ciężkiego, jednak cechuje ją wyjątkowa lotność, jeżeli chodzi o podejmowanie wyzwań, kreowanie nowych idei i przekształcanie ich w czyn, skutkujący najlepszymi rozwiązaniami dla swoich klientów. Spółka od ponad 25 lat jest liderem w swojej kategorii. Jej portfolio obejmuje przede wszystkim innowacyjne rozwiązania w dziedzinie obróbki cieplnej metali. W szczególności specjalizuje się w rozwiązaniach typu end-to-end dla 5 kategorii: obróbki cieplnej w próżni, aluminium i w atmosferach oraz lutowania wymienników ciepła i metalurgii próżniowej. SECO/WARWICK jest przedsiębiorstwem globalnym. Całą grupę stanowi 11 spółek na 3 kontynentach, a posiada ona klientów w 70 krajach. Firma zapewnia swym klientom zarówno rozwiązania standardowe, jak i specjalnie dedykowane, opracowane przy współpracy z klientem. Dostarcza rozwiązania dla czołowych firm z branży samochodowej, lotniczej elektronicznej, maszynowej, narzędziowej, medycznej,...

Umowa o współdziałaniu zawarta między spółkami grupy Azoty ma być istotnym krokiem nie tylko w stronę usprawnienia efektywności ich działania, ale również optymalizacji polityki handlowej. To jednak nie koniec działań konsolidacyjnych. Zdaniem prezesa Wojciecha Wardackiego , współpraca czterech głównych spółek należących grupy: tarnowskiej, polickiej, puławskiej i kędzierzyńskiej, przynieść może błyskawiczne rezultaty wynikające z efektów skali i synergii. Jak informuje PAP, podpisana umowa to gwarancja realizacji spójnej wizji, opartej na jednolitej strategii marketingowej i handlowej. Współpraca dotyczyć ma segmentu agro, który stanowi blisko 60 proc. rocznych przychodów całej grupy. Konsolidacja w przypadku tak wielkiej grupy, jak Azoty oznacza przede wszystkim uporządkowanie i ujednolicenie ich działania. Zdaniem prezesa, niezbędne jest stworzenie podmiotu, który obsłuży grupę jako całość. W mysl tej idei powstaje Departament Korporacyjny Handlu Segmentu Agro, czyli wspólna...

Poważnym sukcesem chwalić się może Grupa PGNiG, które w zeszłym roku udało się zarobić na czysto 2,9 mld zł na czysto. Jest to rekord historyczny. Wspaniały wynik PGNiG, o którym pisze m.in. portal Money.pl, to wydarzenie, które bez wątpienia zapisze się złotą czcionką w firmowej kronice. Kluczem do sukcesu okazało się poszukiwanie oraz wydobycie gazu. W 2017 r. grupie udało się osiągnąć 35,86 mld zł przychodów, co było wynikiem o 2 mld zł wyższym niż w 2016 r. Zysk EBITDA to 6,55 mld zł, czyli prawie 1 mld zł więcej niż w roku poprzednim. I w końcu zysk netto, który w 2017 r. wyniósł 2,9 mld zł (w 2016 było to 2,35 mld zł). Jacek Frączyk, analityk Money.pl, zaznacza jednak, że są to na razie wielkości szacunkowe, które wkrótce zweryfikowane zostaną przez biegłego rewidenta. Publikację raportu okresowego za 2017 r. zapowiedziano 14 marca 2018 roku. PGNiG nie spoczywa na laurach. Grupa planuje intensywne inwestowanie w branżę wydobywczą. Trwają rozmowy dotyczące akwizycji złóż w...

Przekrój Biznesu

Pod względem produkcji mebli, Polska znajduje się na 6. miejscu światowego zestawienia. Krajowe firmy - takie jak Idźczak-Meble - wytrwale pracują nad utrzymaniem tej chlubnej pozycji. Przedstawiciele pozostałych segmentów rynku z podziwem, ale pewnie też z zazdrością, spoglądają na osiągnięcia polskiego meblarstwa. W 2016 r. wartość produkcji sprzedanej sięgnęła tutaj 42 mld zł. Aż 90 proc. wyprodukowanych mebli znalazło swoich klientów za granicą. O dobrą passę rodzimego rynku dbają firmy takie jak Idźczak-Meble. To wielkopolskie przedsiębiorstwo od niemal 30 lat bezustannie umacnia swoją pozycję na polskim rynku, śmiało wyglądając poza jego granice. Park maszynowy firmy Idźczak-Meble O drodze do sukcesu, ale również o planach firmy Idźczak-Polska rozmawialiśmy z właścicielem firmy, panem Marcinem Idźczakiem , dyrektorem ds. eksportu firmy. Idźczak-Meble to ugruntowana marka o silnej pozycji w swej branży. Jak wyglądała droga do osiągnięcia takiej pozycji? Nasza droga była bardzo...

Nie wielkość firmy świadczy o jej rozpoznawalności, ale produkt i ludzie, którzy o jego jakość dbają każdego dnia. Tak też się dzieje w przypadku „Muszynianki”, która od wielu lat nieprzerwanie towarzyszy Polakom w domu, pracy i na dalekich wyprawach. To właśnie prestiż firmy i zaufanie klientów spowodowały, że „Muszynianka” została nominowana do tytułu Autorytet Biznesu, co jest najlepszym dowodem na to, że mniejsze przedsiębiorstwa mogą być wzorem do naśladowania dla innych, również większych firm. Cenne minerały w zasięgu ręki Biotechnolodzy badający zawartość pierwiastków odżywczych w „Muszyniance” dbają o ich poziom, szczególnie o wysoką zawartość wapnia i magnezu, czyli składników bardzo często wymagających suplementacji w codziennej diecie. Dodatkowo, pijąc „Muszyniankę”, uzupełniamy niedobory takich pierwiastków jak potas, dzięki któremu sprawnie pracuje serce i układ krążenia, a także żelazo, które wspomaga gospodarkę tlenową w organizmie. Zawarte w niej wodorowęglany...

Niskie temperatury i niesprzyjająca aura na zewnątrz skłania nas do częstszego sięgania po tłuste lub słodkie jedzenie, co w efekcie odbija się na naszej sylwetce i samopoczuciu. A przecież nie trzeba wiele, żeby odżywiać się i smacznie, i zdrowo. Wystarczy sięgać po produkty wysokiej jakości, takie jak oferuje EkaMedica. EkaMedica to dynamicznie rozwijająca się polska firma, specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu innowacyjnych suplementów diety, w formie soków, kapsułek, ale także maści i żeli, których dobroczynne działanie skutkuje poprawą zdrowia i jakości życia nawet najbardziej wymagających klientów w każdym wieku. Oryginalne i naturalne składy Sukces produktów EkaMedica jest efektem pasji właścicieli do zdrowego stylu życia, którzy stale poszukują rozwiązań, aby podnosić jakość naszego samopoczucia. Klienci doceniają przede wszystkim wysoką jakość produktów, doskonały smak oraz oryginalne, naturalne składy. Co więcej, produkty są wytwarzane w Polsce, więc nie tracą swoich...

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy. Tak też się dzieje w przypadku AFM Defum, firmy, która od kilkudziesięciu lat przoduje w produkcji obrabiarek skrawających do metalu - centrów pionowych, tokarek kłowych, tokarek pionowych oraz nakiełczarek. Przy tego typu konstrukcjach zawsze najistotniejsze są walory techniczne i na to głównie patrzą klienci. Nie zapominajmy jednak, że przy tak poważnych inwestycjach pod uwagę bierze się także... wygląd maszyny. Ze względu na coraz większy wybór ofert maszyn o zbliżonych parametrach, klienci coraz częściej patrzą też na estetykę i wygląd, a nawet kolorystykę danego sprzętu. – W wielu wypadkach spotykamy się z koniecznością zastosowania kolorystyki maszyny komponującej się z barwami firmowymi klienta. Te trendy rynkowe skłaniają wielu producentów obrabiarek do zwiększania inwestycji w projektowanie coraz...

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Zdecydowana większość produktów spożywczych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, pełna jest barwników i sztucznych konserwantów. Równocześnie wzrasta świadomość konsumentów i coraz częściej sięgają oni po wyselekcjonowane produkty z najwyższej półki, takie jak EkaMedica. Firma EkaMedica powstała w 2001 roku w Kozach, aby produkować i dostarczać Klientom naturalne preparaty: suplementy diety w formie soków, tabletek, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz kosmetyki. Marka EkaMedica od początku swojej działalności kieruje się mottem Naturalnie Znaczy Zdrowo. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnie doświadczenie i wiedza, która pozwala łączyć doświadczenie czerpane z wieloletniej tradycji medycyny naturalnej z najnowszymi technologiami i osiągnięciami współczesnej nauki. Produkty EkaMedica dostępne są dla każdego, można je znaleźć w aptekach, sklepach zielarsko-medycznych, sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Produkty tej marki dostępne są...

Firma Idźczak-Meble przez ostatnie ćwierć wieku umacniała swoją pozycję nie tylko na polskim rynku, ale i zagranicznym. Nieustająca potrzeba doskonalenia produktów, a co za tym idzie postęp, zaowocowały wciąż poszerzającym się gronem usatysfakcjonowanych klientów. W swojej branży Idźczak to niekwestionowany Autorytet. Ktoś kiedyś powiedział, że jednym z sekretów powodzenia w biznesie jest zgrany zespół ludzi, dla których sukces firmy równoznaczny jest z ich prywatnym spełnieniem. Pracownicy Idźczak-Meble nieustannie podążają za najnowszymi trendami, wyznaczając przy tym trafne kierunki i realizując coraz ambitniejsze projekty. Pozwala to firmie z sukcesem brać udział w targach i wystawach w Europie, a także poza jej granicami. Ten uznany producent mebli wie również, jak robi się marketing, na co dowodem niech będzie nawiązanie współpracy ze światowej klasy piłkarzem — Łukaszem Piszczkiem, który został ambasadorem marki IDŹCZAK-MEBLE. Idźczak-Meble to firma obecna w przestrzeni...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!