Wtorek, 24.10.2017

fbinstalktw

Ale to już było… Woodstock 2017

Katarzyna Dziubała
Ale to już było… Woodstock 2017

Cztery dni, 83 zespoły, 10 gości na ASP, grupa teatralna, kabaret, setki warsztatów (wybaczcie, że nie zliczę ich wszystkich co do jednego, ale mogłoby braknąć dnia). To najkrótsze podsumowanie 23 Przystanku Woodstock.

Dziewczyny, uwaga!

Nim festiwal rozpoczął się na dobre (i złe) w mediach już pojawiały się głosy, jakoby główny organizator festiwalu chciał robić z dziewczyn muzułmanki. Dla niewtajemniczonych krótkie wyjaśnienie: cała afera wyniknęła z faktu, że na jednym z woodstockowych warsztatów można było zobaczyć, a kto chce to i nauczyć się, jak wiązać hidżab, czyli (cytując za Wikipedią): zasłonę, która okrywa głowę i piersi, noszoną przez większość muzułmanek po osiągnięciu wieku kobiecej dojrzałości w obecności dorosłych mężczyzn spoza ich najbliższej rodziny oraz kobiet nie-muzułmanek. Dla wielu osób kontakt trzeciego stopnia z hidżabem był jednoznaczny z przejściem na islam, niestety, zabrakło bardziej chrześcijańskich intencji, jak choćby otwartości na inną kulturę, religię, czy o zwykłej miłości do bliźniego swego nie wspominając. Natomiast nikt nie uczepił się zajęć jogi (wszak to buddyzm), origami - sztuki orientu, makramy – biżuterii bliskowschodniej, zajęć chińskiej kaligrafii, pogańskiego obrzędu plecenia wianków, czy niemodnego dziś haftu tradycyjnego. Warto też dodać, że temat kontrowersyjnych warsztatów brzmiał: „Hidżab hidżabowi nierówny”, a twórcy zajęć zachęcali słowami: „zapraszamy do odkrywania niełatwej sztuki układania hidżabu. Niemal w każdym kraju nosi się go inaczej, a kobieca pomysłowość w tym zakresie nie zna granic!”. Czyżby prezentowanie kobiecej pomysłowości było skrajnie niebezpieczne?

Dyskusja poniżej pasaPW2017 Agnieszka Janowska58

Drugą aferą parapolityczną, jaka rozniosła się w trakcie tegorocznej edycji przystanku Woodstock, były niefortunnie wypowiedziane słowa Jerzego Owsiaka do posłanki Krystyny Pawłowicz: „Niech pani spróbuje seksu. Poczuje pani motyle w brzuchu, poczuje pani rozluźnione plecy. Poczuje pani kwiaty we włosach, a przez to w głowie też się może poukładać”. W sieci zawrzało, tweety i posty na Facebooku wybuchały jak na polu minowym, aż sprawa zaczęła się ocierać aż o sąd. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek uznała tę wypowiedź w oficjalnym oświadczeniu za skandaliczną, chamską i dopuszczającą się zezwierzęcenia obyczajów. Dodała także, że podjęte zostaną kroki prawne, chroniące dobre imię partyjnej koleżanki. Już jako osoba prywatna Beata Mazurek stwierdziła na Tweeterze, że „J.Owsiak w paskudny sposób obraził posłankę Pawłowicz i przy okazji wszystkie kobiety.”. Ile kobiet poczuło się rzeczywiście dotkniętych takimi słowami? A ilu ludzi mogła zbulwersować opinia pani Pawłowicz, jakoby na Woodstocku „dochodziło do szczucia na Kościół i promowało się wartości satanistyczne”? W niedzielę autor kontrowersyjnej wypowiedzi tłumaczył się jak potrafił, pisząc: „Dla mnie seks to właśnie przytulenie, to pieszczoty, to wszystko to, co możemy dać bliskiej osobie w najbardziej intymny sposób. Nie utożsamiajcie seksu jedynie ze stosunkiem płciowym!”. W całej „aferze seksualnej” zabrakło jednego istotnego elementu:

Woodstock to przecież święto rocka, często w czystej postaci, czytaj: „seks, drugs i rock and roll”. I cisną się tu na usta słowa starej piosenki „Odlotowa Dorota” grupy Pidżama Porno, zaczynającej się od słów: Batalistyczne gacie kąpią się w jodzie/ W słońcu się kąpią bezwstydne dziewczęta/ niestraszna jest im nuklearna zima/ Więcej seksu, seksu im potrzeba/ Więcej seksu, seksu im potrzeba. Jeśli jeszcze dla kogoś słowa „więcej seksu” traktuje dosłownie jako zachętę, spieszę z interpretacją zwrotu z kręgu muzyczno-rockowego: powyższa rada oznacza tyle, co: uspokój się, wyluzuj, zrelaksuj. Nawet za cenę seksu!

PW2017 Szymon Aksienionek DSC 7505P.O. Woodstockowicza

Biała koszula, czarne spodnie wizytowe do stąpania po polu namiotowym? Czemu nie! Nie wiadomo, czy obecność czołowych działaczy (aktualnie) opozycyjnych była prywatną wycieczką, lansowaniem mody „Woodstock Exclusive”, czy kampanią wyborczą z dużym falstartem, nie mniej ich obecność nie mogła nie być zauważona i komentowana przez stronę rządową. Może uczestnicy imprezy chętniej fotografowaliby się z przewodniczącym Platformy, gdyby miał typową, woodstockową koszulkę?

A jednak był gwałt

Niestety, to na co tak czekali przeciwnicy festiwalu, stało się rzeczywistością. Policyjne statystyki doniosły o 153 odnotowanych przestępstwach głównie z narkotykami i kradzieżami w tle. Do grona grzechów uczestników doszedł także gwałt i próba gwałtu, ciężkie uszkodzenie ciała, nieumyślne uszkodzenie ciała, rozbój oraz dwa zgłoszenia o fałszywym podłożeniu ładunku wybuchowego. Warto tu jednak oddać sprawiedliwość, że policjanci zatrzymali 118 osób, a interwencje były też udziałem Pokojowego Patrolu. Co ważne, nie było ani jednej ofiary śmiertelnej. Ostatecznie 4 tys. osób chroniło 250 tys. tłum, czyli dokładnie tylu, ilu mieszkańców liczy sobie Toruń lub Częstochowa. Dokonując prostej statystyki, czym jest 118 osób wobec 250 tysięcy? Woodstock, jako impreza podwyższonego ryzyka, musiał spełnić szereg urzędowych wymagań, w tym wprowadzenie barierek, które stały się solą w oku nie tylko organizatorów, ale także uczestników. Wielu z nich zwracało uwagę na to, że właśnie to one sprawiają, że czują się mniej bezpiecznie i nie podoba im się fakt, że festiwal promujący jedność, tolerancję, miłość i przyjaźń wiąże się z odgradzaniem od reszty świata.

Koncerty, błoto i Złoty Bączek

Na sześciu scenach dało się słyszeć muzykę, ale też stały się przestrzenią spotkań z osobami świata kultury, sztuki, polityki etc. Ojciec Paweł Gużyński, generał Mirosław Różański, Robert Biedroń, to tylko część gości zaproszonych do Akademii Sztuk Przepięknych, która przez trzy dni wypełniła się dyskusjami o społeczeństwie, polityce, problemach, które dotykają całe społeczeństwo, choć też nie zabrakło zabawnych momentów.

PW2017 Dominika Rutkowska DSC 7705Pamiętajmy, że Woodstock to przede wszystkim festiwal muzyki nie tylko rockowej. W tym roku ze sceny dało się słyszeć także jazz, folk, pop w wykonaniu zespołów polskich i zagranicznych. Pod Dużą Sceną gromadziły się tysiące, pod Małą – niewiele mniej. Kto był najlepszy, o tym każdy decyduje indywidualnie, jednak od pierwszej edycji wręczana jest nagroda Złoty Bączek. W Plebiscycie Złotego Bączka biorą udział wszystkie zespoły, które wystąpiły na Dużej i Małej Scenie festiwalu. Za występy podczas 22-tej edycji plebiscytu zostały wręczone 4 Złote Bączki. Dwa z nich za występ na Scenie Dużej - jeden dla zespołu z Polski, drugi dla kapeli ze świata i analogicznie za koncerty na Małej Scenie. Zwycięzcami za rok 2016 zostały grupy: „Hey”, „Materia”, „Bring me the Horizon” i „Nine Treasures”. Nie zabrakło także stałych atrakcji Najpiękniejszego Festiwalu Świata: Akcji Flaga, Runmagedonu i uczczenia godziny „W”. Duzi i mali mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, a pełnoletni oddać krew. Wytrwali kolejkowicze doczekali się zakupu nowych gadżetów z motywem tegorocznego przystanku. Aha! Choć pogoda dopisywała, znalazło się i trochę błota dla fanów tego typu kąpieli. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwał Pokojowy Patrol wraz z Medycznym Patrolem.

Koniec

Wielu trapi pytanie, czy 23. Przystanek Woodstock nie był tym ostatnim? Z pewnością jeszcze więcej osób dołoży wszelkich starań, aby ta kultowa już impreza trwała do końca świata i jeden dzień dłużej. Koniec końców Jurek podziękował za przybycie na Przystanek Woodstock i podkreślał to, co najważniejsze – bezpieczeństwo i bezpieczny powrót do domu. Dlatego jeszcze przed wyruszeniem w świat można było sprawdzić poziom alkoholu we krwi (wszak piwo „zielonej” marki lało się hojnie), aby w pełni bezpiecznie wrócić do swojej rzeczywistości. Pewnie jest ona mniej kolorowa, niż ta w Kostrzynie nad Odrą, ale to od ludzi zależy, czy atmosfera i solidarność Woodstocku przeniesie się na całą Polskę.

PATRONATY REDAKCJI

« Październik 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Przekrój Biznesu

Minęło 10 lat od powstania Oddziału Ścian Szczelinowych Keller Polska. Z tej okazji 11 października 2017 w warszawskim hotelu Marriott zgromadzili się twórcy, pracownicy i goście Keller Polska, aby świętować i wspominać przełomową w historii firmy dekadę. Obchody 10. lecia rozpoczął Artur Gaszewski – dyrektor naczelny Keller Polska i (jak nie omieszkał wspomnieć prowadzący imprezę Tomasz Zimoch) były zawodnik drużyny Skra Warszawa, wraz z dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Małgorzatą Bednarską-Sordyl , przywitał tłumnie zebranych gości i wspólnie zaprosili wszystkich do wspomnień, ale też i zabawy. 10 lat Oddziału Ścian Szczelinowych w 20 letniej historii firmy przybliżyli zebranym Piotr Nowacki i Łukasz Ledziński. – Nazywam się Piotr Nowacki i od zawsze jestem marzycielem – tak swoją przemowę rozpoczął założyciel OŚS, obecnie dyrektor oddziału w Poznaniu. – Nasz oddział powstał z marzeń, ale nie było łatwo. Mieliśmy może nie pod górkę, ale bardzo dużo początkowych zadań do...

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami przekroczyła w minionym roku 100 mld euro. Jest to wynik historyczny. Rynek przeżywa dynamiczne zmiany. Firma Raben jest tego świadoma i robi wszystko, by zawsze być o krok do przodu. Polska jest dziś jednym z siedmiu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Silny związek z rynkiem niemieckim (27% udziału w eksporcie i 23% w imporcie) sprawia, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się za nasza zachodnią granicą. Transport do państw Unii Europejskiej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc., co przyniosło polskiej gospodarce 146,3 mld euro. Kontakty handlowe z Niemcami wzrosły z kolei o 3,1 proc. Przedsiębiorcy nie spoczywają na laurach. Świadomość zwyżkującej wymiany handlowej pozwala im na pewien optymizm, któremu powinna towarzyszyć wzmożona czujność. Większy import i eksport, ale również zmiany w prawie transportowym, dyrektywy unijne, brak dostępności kierowców, stawiają kolejne wyzwania przed branżą. Wyścig ze zmianami...

Przy ratowaniu życia małych pacjentów potrzebny jest nie tylko profesjonalizm, ale i pieniądze. Firma WIŚNIOWSKI kontynuuje swoje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszy poniedziałek września odbyła się konferencja, która zainaugurowała akcję „Razem ratujmy małe serduszka”. Firma WIŚNIOWSKI organizuje i koordynuje przebieg całej kampanii społecznej. Jej istotą jest zebranie funduszy dla celowej fundacji Schola Cordis, która wspiera innowacyjną Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie i jej małych pacjentów, niejednokrotnie cudem wyrwanych z rąk śmierci. Akcję objęło swoim patronatem radio RMF FM oraz Dobry Tygodnik Sądecki. Najnowsza akcja to nie pierwsze działanie tego przedsiębiorstwa na rzecz społeczeństwa. Istota kampanii polega na kreatywnej współpracy firmy z jej Partnerami Handlowymi. Ci z nich, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w akcji, przekażą na szczytny cel 0,5 proc. obrotu z firmą WIŚNIOWSKI, realizowanego w ciągu trzech miesięcy,...

Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM. W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy? Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne...

Nowoczesna platforma komunikacji Evenio łączy urząd z mieszkańcami. W Sierakowicach już doceniono jej funkcje, a teraz z aplikacji będą mogły korzystać kolejne gminy. O jej wdrażaniu i rozwoju rozmawialiśmy z Mariuszem Laską, kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sierakowice. Jak przebiegał dotychczasowy rozwój aplikacji Evenio? Aplikacja rozwijała się od 2015 roku. Wówczas był to tylko moduł związany z wywozem odpadów. Od 2016 r. zaczęła działać w większym formacie. Na początku chcieliśmy pomóc mieszkańcom, aby nie umykały im terminy wywozów śmieci. Reforma śmieciowa, która się pojawiła, wygenerowała kolejne frakcje odpadów, które trzeba było zbierać. Skorzystaliśmy z rozwiązania, jakie umożliwia aplikacja Evenio, wprowadziliśmy do niej harmonogram wywozu odpadów i to był nasz główny cel. Potem okazało się, że tę aplikację można równie dobrze wykorzystać do przekazywania informacji dotyczących gminy, więc rozszerzyliśmy to o kulturę, informacje gminne i...

Dach nad głową to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Tymczasem dach dachowi nierówny, dlatego warto zainwestować w najwyższej jakości dachówki renomowanej marki, takiej jak Gerard Roofing Systems. Nowoczesne technologie i wysoka jakość – to dewizy, jakimi kieruje się firma Gerard, która już 60 lat jest innowatorem w zakresie powlekanych, wytłaczanych dachówek metalowych z posypką skalną i największym producentem na świecie, z czteroma zakładami produkcyjnymi (w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Malezji i na Węgrzech). W Polsce firma Gerard obecna jest już od ponad 25 lat, co zaowocowało szeroką i doświadczoną bazą przeszkolonych dekarzy oraz zespołów sprzedażowych i serwisowych, jak również bogatą bazą obiektów referencyjnych. Na samym tylko Podhalu blisko 10 000 domów pokrytych jest blachodachówką Gerard Corona, podobnie jest z największymi i prestiżowymi hotelami, restauracjami, jak i tysiącami domów w całej Polsce. Pionierską technologią, jaką może sie...

Już od dłuższego czasu można zauważyć trend budowy przestrzeni handlowych na nowych osiedlach mieszkaniowych. Taki stan rzeczy to rozwiązanie korzystne zarówno dla potencjalnych inwestorów, jak i przyszłych mieszkańców. Osoby planujące własny biznes, otwierając lokal na nowo powstającej inwestycji, zyskują spore grono klientów, lokatorzy zaś – podstawowe usługi mają na wyciągnięcie ręki. Powstające od 2012 roku osiedle Nowe Ogrody sukcesywnie poszerza swoją ofertę - stawia kolejne funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania oraz lokale usługowe. W ramach pierwszych dwóch etapów powstało łącznie 158 mieszkań, które otrzymały prawomocne pozwolenie na użytkowanie i zostały przekazane w ręce mieszkańców. Najemców zyskały również lokale handlowe. Wszystkie zostały skomercjalizowane, a na osiedlu pojawiły się dodatkowe usługi. Obecność dyskontu spożywczego, salonu kosmetycznego, salonu fryzjerskiego oraz licznych gabinetów lekarskich podniosły atrakcyjność osiedla. – Możemy już mówić, że na...

Lokalny potencjał
06.06.2017

Już od dłuższego czasu można zauważyć wśród przedsiębiorców pewien trend dotyczący lokalizacji inwestycji. Coraz częściej właściciele firm decydują się na budowę nowych fabryk i zakładów w Polsce północno-wschodniej. Przyczyny takiego stanu rzeczy są oczywiste. Przykładem regionu, który od momentu transformacji ustrojowych i szeregu reform gospodarczych, zmienił się nie do poznania jest dawne województwo suwalskie. 20 lat temu tę część kraju nazywano Polską B. Wydaje się, że zastosowanie tam narzędzi wspierających gospodarkę, przyniosło oczekiwany skutek. I nie tylko dla samego regionu, ale też dla przedsiębiorców. Co dzisiaj przyciąga inwestycje do Polski północno-wschodniej? Przede wszystkim pracownik. Coraz częściej mówi się o rynku pracownika. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. W województwie podlaskim, czy warmińsko–mazurskim ten problem, nawet jeśli występuje, to w znacznie mniejszej skali niż w innych częściach kraju....

W ostatnich miesiącach ustawodawca i organy administracji państwowej dość często poruszały tematy bliskie działalności TFI, jak na przykład nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych (UFI), opodatkowanie niektórych dochodów funduszy, czy MIFID II. Najgłośniej jednak mówi się ostatnio o konsekwencjach zmiany UFI w zakresie objęcia jej zakresem tak zwanych Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych. O mechanice zmian i ich wpływie na rentowność obecnie funkcjonujących przedsięwzięć, rozmawialiśmy z Tomaszem Bedla, Wiceprezesem oraz Dyrektorem Departamentu Prawnego w Copernicus Capital TFI S.A. Najważniejszym efektem ustawowych zmian jest obowiązek uzyskania zezwolenia lub rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) do 4 czerwca br. przez spółki, które zebrały lub zamierzają zebrać aktywa od wielu inwestorów w celu ich lokowania zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, jako tzw. Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI). Jest to nowa rynkowa kategoria, do której zaliczają się tak...

W dniu 4 czerwca 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych z dnia 31 marca 2016 r. W wyniku nowelizacji, na spółki prawa handlowego, które prowadziły działalność inwestycyjną jako fundusze venture capital lub private equity w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych, zostały nałożone nowe obowiązki regulacyjne, a same spółki zostały objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W świetle nowych przepisów podmioty te muszą uzyskać status Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych (ASI). Jak podkreśla radca prawny Michał Reszka z Exentis Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych specjalizującej się m.in. w prowadzeniu postępowań przed KNF - Zakres podmiotów objętych regulacją zdecydowanie wykracza poza standardowe skojarzenia co do podmiotów rynku kapitałowego . Za spółkę ASI może być potraktowana każda spółka, która zebrała lub zamierza zebrać aktywa od wielu inwestorów w celu ich lokowania zgodnie z określoną polityką inwestycyjną. Każda taka spółka...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!