Poniedziałek, 21.08.2017

fbinstalktw

Alternatywne Spółki Inwestycyjne okiem eksperta

Autor
Copernicus TFI
Copernicus TFI

W ostatnich miesiącach ustawodawca i organy administracji państwowej dość często poruszały tematy bliskie działalności TFI, jak na przykład nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych (UFI), opodatkowanie niektórych dochodów funduszy, czy MIFID II. Najgłośniej jednak mówi się ostatnio o konsekwencjach zmiany UFI w zakresie objęcia jej zakresem tak zwanych Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych. O mechanice zmian i ich wpływie na rentowność obecnie funkcjonujących przedsięwzięć, rozmawialiśmy z Tomaszem Bedla, Wiceprezesem oraz Dyrektorem Departamentu Prawnego w Copernicus Capital TFI S.A.

Najważniejszym efektem ustawowych zmian jest obowiązek uzyskania zezwolenia lub rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) do 4 czerwca br. przez spółki, które zebrały lub zamierzają zebrać aktywa od wielu inwestorów w celu ich lokowania zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, jako tzw. Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI). Jest to nowa rynkowa kategoria, do której zaliczają się tak popularne ostatnimi czasy fundusze private equity i venture capital. Nowy obowiązek oznacza, że nadzorem KNF objęte zostaną podmioty, które często do tej pory działały poza nadzorem.

T.Bedla- W mojej opinii nowelizacja w tym zakresie podąża w dobrym kierunku. Jak zakładam, celem ustawodawcy było objęcie nadzorem dość dużego obszaru rynku, który nie był regulowany i nie miał obowiązków zabezpieczających interes inwestorów. Czas pokaże jednak, czy zarządzający ASI mają świadomość ciążących na nich obowiązków – opłaty na rzecz KNF oraz Rzecznika Finansowego i znoszenia uprawnień kontrolnych tych podmiotów, zarządzania ryzykiem, dywersyfikacji aktywów, ograniczeń dystrybucji, czy nawet obowiązku zatrudniania doradcy inwestycyjnego i przyjęcia polityki wynagrodzeń – komentuje Tomasz Bedla Wiceprezes Copernicus Capital TFI S.A.

 

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ASI będą obowiązane szczegółowo informować o kwestiach ryzyka, z jakim dla klienta wiąże się inwestycja. Oprócz tego, kapitał do ASI może być zbierany swobodnie wyłącznie od podmiotów profesjonalnych, a od podmiotów detalicznych, czyli większości osób fizycznych, wyłącznie w publicznej ofercie.

ASI będą musiały radzić sobie z nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Finansowego, chociażby poprzez przekazywanie informacji dotyczących działalności inwestycyjnej, płynności i zarządzania ryzykiem, stosowania dźwigni finansowej, rozpatrywania reklamacji. Będą także zobowiązane partycypować w finansowaniu ich działalności. Do 4 czerwca br. ASI powinny również dostosować działalność do nowych wymogów. Są to np. w zależności od wartości aktywów: stosowanie określonych warunków technicznych i organizacyjnych prowadzonej działalności, wymogi kapitałowe, zatrudnianie doradcy inwestycyjnego, wdrożenie i przestrzeganie regulacji wewnętrznych dotyczących dywersyfikacji, ustalenie polityki wynagrodzeń, zarządzanie ryzykiem, czy wycena aktywów. Zdaniem Wiceprezesa Copernicus Capital TFI może się to przełożyć na koszty działalności ASI, a tym samym na ich wyniki inwestycyjne.

Wszystkie te czynniki dotyczące ASI mogą mieć pozytywny wpływ na działalność Copernicus Capital Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Tylko nieliczne ASI poradzą sobie z nowymi obowiązkami i wymogami, dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się wejście we współpracę z TFI. Chodzi o to, że TFI od lat działają pod takimi rygorami i już dawno dostosowały się do tego typu wymagań. Łatwej więc jest im zarządzać, nawet w zakresie kosztów funkcjonowania, czy wykonywania obowiązków, które dla ASI są nowe i często trudne do wdrożenia. Obecnie nadal zarządzamy blisko setką funduszy inwestycyjnych. ASI na dobrą sprawę zostało zrównane z funduszem inwestycyjnym zamkniętym, a szereg obowiązków, to codzienne obowiązki TFI wykonywane od wielu lat przy obsłudze funduszy, którymi zarządza. Dodatkowo konstrukcja oparta na funduszu inwestycyjnym zamkniętym będzie korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego, co w przeciwieństwie do możliwości ASI, każdorazowo pozytywnie przełoży się na wyniki inwestycyjne.

Warto przy tym wskazać, że nasze doświadczenie pokazuje, iż fundusze inwestycyjne pozwalają w dużo lepszy sposób „uszyć na miarę” zasady funkcjonowania funduszu dostosowane do wymagań inwestorów oraz podmiotu zarządzającego. Jest to możliwe, poprzez chociażby zastosowanie odpowiednich zapisów statutowych, co nie będzie takie łatwe w ASI działających poprzez spółki osobowe lub kapitałowe.

Chodzi tutaj przede wszystkim o kolejne emisje certyfikatów celem pozyskania kapitału, sposób dystrybucji środków z dochodów i przychodów funduszu oraz wychodzenia z inwestycji przez inwestora. Pozycja mniejszościowego inwestora w ASI będzie wyznaczona przepisami kodeksu spółek handlowych, a tym samym nie będzie on miał realnego wpływu na działalność ASI i w konsekwencji na zainwestowane środki.

Wydaje się, iż inwestorzy z większą rozwagą będą wybierać swoje inwestycje, a zarządzający będą poszukiwać rozwiązań, którzy dadzą im przewagę konkurencyjną na tym rynku rozwiązań opartych na współpracy z TFI – dodaje Tomasz Bedla

Copernicus Capital TFI S.A. zarządza obecnie, również we współpracy z zewnętrznymi zarządzającymi, funduszami typu VC czy PE. Niektóre z tych funduszy korzystają z różnego rodzaju wsparcia instytucji publicznych zainteresowanych rozwojem tego rodzaju inwestycji w Polsce.

Nowo tworzone ASI przy podejmowaniu decyzji o kierunku i sposobie działalności, powinny brać pod uwagę szerokie spojrzenie na rynek oraz wyzwania, jakie je czekają, choćby z uwagi na zmiany przepisów czy zmieniającą się dynamicznie sytuację rynkową.

Warto więc przemyśleć wpływ na działalność ASI regulacji MIFID II, o której dość często dyskutują ostatnio uczestnicy rynku. Dlatego też inwestorzy oraz zarządzający ASI powinni swoje decyzje poddać skrupulatnej ocenie profesjonalnego podmiotu, jakim są kancelarie prawne. 

Taka kancelaria funkcjonuje również w naszej grupie kapitałowej i widzimy, że spełnia ona oczekiwania klientów w zakresie kompleksowej obsługi i rozumienia biznesu również w zakresie obsługi procesów, o których mowa powyżej.- dodaje Tomasz Bedla.

PATRONATY REDAKCJI

« Sierpień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Przekrój Biznesu

Nowoczesna platforma komunikacji Evenio łączy urząd z mieszkańcami. W Sierakowicach już doceniono jej funkcje, a teraz z aplikacji będą mogły korzystać kolejne gminy. O jej wdrażaniu i rozwoju rozmawialiśmy z Mariuszem Laską, kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sierakowice. Jak przebiegał dotychczasowy rozwój aplikacji Evenio? Aplikacja rozwijała się od 2015 roku. Wówczas był to tylko moduł związany z wywozem odpadów. Od 2016 r. zaczęła działać w większym formacie. Na początku chcieliśmy pomóc mieszkańcom, aby nie umykały im terminy wywozów śmieci. Reforma śmieciowa, która się pojawiła, wygenerowała kolejne frakcje odpadów, które trzeba było zbierać. Skorzystaliśmy z rozwiązania, jakie umożliwia aplikacja Evenio, wprowadziliśmy do niej harmonogram wywozu odpadów i to był nasz główny cel. Potem okazało się, że tę aplikację można równie dobrze wykorzystać do przekazywania informacji dotyczących gminy, więc rozszerzyliśmy to o kulturę, informacje gminne i...

Dach nad głową to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Tymczasem dach dachowi nierówny, dlatego warto zainwestować w najwyższej jakości dachówki renomowanej marki, takiej jak Gerard Roofing Systems. Nowoczesne technologie i wysoka jakość – to dewizy, jakimi kieruje się firma Gerard, która już 60 lat jest innowatorem w zakresie powlekanych, wytłaczanych dachówek metalowych z posypką skalną i największym producentem na świecie, z czteroma zakładami produkcyjnymi (w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Malezji i na Węgrzech). W Polsce firma Gerard obecna jest już od ponad 25 lat, co zaowocowało szeroką i doświadczoną bazą przeszkolonych dekarzy oraz zespołów sprzedażowych i serwisowych, jak również bogatą bazą obiektów referencyjnych. Na samym tylko Podhalu blisko 10 000 domów pokrytych jest blachodachówką Gerard Corona, podobnie jest z największymi i prestiżowymi hotelami, restauracjami, jak i tysiącami domów w całej Polsce. Pionierską technologią, jaką może sie...

Już od dłuższego czasu można zauważyć trend budowy przestrzeni handlowych na nowych osiedlach mieszkaniowych. Taki stan rzeczy to rozwiązanie korzystne zarówno dla potencjalnych inwestorów, jak i przyszłych mieszkańców. Osoby planujące własny biznes, otwierając lokal na nowo powstającej inwestycji, zyskują spore grono klientów, lokatorzy zaś – podstawowe usługi mają na wyciągnięcie ręki. Powstające od 2012 roku osiedle Nowe Ogrody sukcesywnie poszerza swoją ofertę - stawia kolejne funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania oraz lokale usługowe. W ramach pierwszych dwóch etapów powstało łącznie 158 mieszkań, które otrzymały prawomocne pozwolenie na użytkowanie i zostały przekazane w ręce mieszkańców. Najemców zyskały również lokale handlowe. Wszystkie zostały skomercjalizowane, a na osiedlu pojawiły się dodatkowe usługi. Obecność dyskontu spożywczego, salonu kosmetycznego, salonu fryzjerskiego oraz licznych gabinetów lekarskich podniosły atrakcyjność osiedla. – Możemy już mówić, że na...

Lokalny potencjał
06.06.2017

Już od dłuższego czasu można zauważyć wśród przedsiębiorców pewien trend dotyczący lokalizacji inwestycji. Coraz częściej właściciele firm decydują się na budowę nowych fabryk i zakładów w Polsce północno-wschodniej. Przyczyny takiego stanu rzeczy są oczywiste. Przykładem regionu, który od momentu transformacji ustrojowych i szeregu reform gospodarczych, zmienił się nie do poznania jest dawne województwo suwalskie. 20 lat temu tę część kraju nazywano Polską B. Wydaje się, że zastosowanie tam narzędzi wspierających gospodarkę, przyniosło oczekiwany skutek. I nie tylko dla samego regionu, ale też dla przedsiębiorców. Co dzisiaj przyciąga inwestycje do Polski północno-wschodniej? Przede wszystkim pracownik. Coraz częściej mówi się o rynku pracownika. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. W województwie podlaskim, czy warmińsko–mazurskim ten problem, nawet jeśli występuje, to w znacznie mniejszej skali niż w innych częściach kraju....

W ostatnich miesiącach ustawodawca i organy administracji państwowej dość często poruszały tematy bliskie działalności TFI, jak na przykład nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych (UFI), opodatkowanie niektórych dochodów funduszy, czy MIFID II. Najgłośniej jednak mówi się ostatnio o konsekwencjach zmiany UFI w zakresie objęcia jej zakresem tak zwanych Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych. O mechanice zmian i ich wpływie na rentowność obecnie funkcjonujących przedsięwzięć, rozmawialiśmy z Tomaszem Bedla, Wiceprezesem oraz Dyrektorem Departamentu Prawnego w Copernicus Capital TFI S.A. Najważniejszym efektem ustawowych zmian jest obowiązek uzyskania zezwolenia lub rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) do 4 czerwca br. przez spółki, które zebrały lub zamierzają zebrać aktywa od wielu inwestorów w celu ich lokowania zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, jako tzw. Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI). Jest to nowa rynkowa kategoria, do której zaliczają się tak...

W dniu 4 czerwca 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych z dnia 31 marca 2016 r. W wyniku nowelizacji, na spółki prawa handlowego, które prowadziły działalność inwestycyjną jako fundusze venture capital lub private equity w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych, zostały nałożone nowe obowiązki regulacyjne, a same spółki zostały objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W świetle nowych przepisów podmioty te muszą uzyskać status Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych (ASI). Jak podkreśla radca prawny Michał Reszka z Exentis Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych specjalizującej się m.in. w prowadzeniu postępowań przed KNF - Zakres podmiotów objętych regulacją zdecydowanie wykracza poza standardowe skojarzenia co do podmiotów rynku kapitałowego . Za spółkę ASI może być potraktowana każda spółka, która zebrała lub zamierza zebrać aktywa od wielu inwestorów w celu ich lokowania zgodnie z określoną polityką inwestycyjną. Każda taka spółka...

OFF Festival

Fani alternatywy, którzy przybyli na dwunastą edycję OFF Festiwalu, mogli liczyć na słońce, doskonałą organizację, dobrze dobranych headlinerów i świetne wydarzenia okołomuzyczne. Choć, oceniając wydarzenie jako całość, pod względem muzycznym nie było tak powalająco i zaskakująco jak w latach ubiegłych. Ubiegły rok zapisał się w historii OFF-a za sprawą odwołanych niemal w ostatniej chwili koncertów dwóch ważnych gwiazd (The Kills i Anohni) oraz kontrowersyjnym wyborem tematów dyskusji (żołnierze wyklęci, esbeckie teczki pisarzy). Muzycznie było doskonale, jednak – wiadomo – negatywne wydarzenia najskuteczniej kodują się w masowej świadomości. W tym roku na szczęście obyło się bez niemiłych niespodzianek oraz ewidentnych wpadek. Impreza przebiegła bez zakłóceń, w idealnej atmosferze, choć też, niestety, bez większych fajerwerków. Festiwalowa maszyneria działała jak dobrze nakręcony i naoliwiony mechanizm zegarowy. Wielkie ukłony należą się organizatorom, których praca stawia...

„Najłatwiej płynie się z prądem, ale my nie lubimy łatwych rozwiązań” – tak mówią o swojej imprezie organizatorzy OFF Festiwalu. Formuła, wedle której przez dwa dni na kilku scenach występują artyści, nawet jeśli znani, to na pewno nie ograni, sprawdza się już od 2006 roku. Już w najbliższy weekend w katowickiej Dolinie Trzech Stawów odbędzie się dwunasta edycja wydarzenia, które powołane zostało, „nie po to, by się wszystkim podobać, ale po to, by intrygować, zadawać pytania, oburzać, prowokować do dyskusji, inspirować". Ostatnie lata pokazały, że ta ryzykowna idea doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie młodych ludzi, znudzonych radiową sieczką i zbyt oczywistymi przebojami. Przede wszystkim, jest to jedyny w Polsce festiwal, na którym doświadczyć można szeroko pojętej muzycznej alternatywy, której towarzyszą tak kontrastowe gatunki, jak rock, hip-hop, black metal, world music, indie rock, indie pop, synth pop czy dubstep. Mieszanka jest wybuchowa, a jednak w swej barokowości...

WIG20 / WIG

Kursy walut

Zaloguj się

Lub zaloguj się ze swojego konta:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Logując się ze swojego konta zgadzasz się z postanowieniami Regulaminu portalu.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Napisz do Nas!